Kazachstan dostarczy w pierwszym kwartale 300 000 ton ropy do Niemiec

Bolat Akulakow, minister energetyki Kazachstanu. Zdjęcie: Marija Gordejeva (Reuters/Scanpix).

W pierwszym kwartale Kazachstan dostarczy Niemcom 300 tys. ton ropy – poinformował w piątek serwis prasowy kazachskiego operatora rurociągów KazTransOil, powołując się na Deutsche Welle.

Jak informuje serwis, ropa będzie transportowana rosyjską siecią rurociągów Transnieft do punktu Adamowa Zastawa w północno-wschodniej Polsce, skąd trafi do Niemiec.

Rosyjskie Ministerstwo Energetyki wydało już zgodę na tranzyt ropy przez Rosję. Ropa będzie transportowana tranzytem zgodnie z umową zawartą między Moskwą a Astaną 7 kwietnia 2002 roku.

DPA: Moskwa będzie zarabiać na tranzycie, a nie na sprzedaży

Agencja informacyjna DPA podaje, że w ten sposób Unia Europejska chce zastąpić rosyjską ropę, której eksport został objęty sankcjami w związku z wojną Rosji na Ukrainie.

Ale to, zdaniem agencji, pokazuje, że Moskwa będzie teraz czerpać zyski z tranzytu ropy, a nie bezpośrednio z jej sprzedaży.

Kazachski minister energetyki Bolat Akułakow powiedział we wtorek, że pierwsza dostawa 20 tys. ton do Niemiec może zostać dostarczona już w styczniu.

W sumie może to być nawet 1,5 miliona rocznie. to jest do powiedzenia. To najwięcej, co mogliśmy, bt 67 milionów. t rocznie, zapytał.

Niemcy będą korzystać z systemu rurociągów Druba

Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak powiedział w grudniu, że Niemcy i Polska złożyły wnioski o transport ropy głównym rurociągiem Druba.

Rosyjski operator rurociągów Transneft ogłosił 29 grudnia, że ​​KazTransOil złożył wniosek o dodatkowe 1,2 miliona ton systemu rurociągów tranzytowych ropy naftowej w Drubie w 2023 roku.

Rafineria ropy naftowej PCK Schwedt w kraju związkowym Brandenburgia jest podłączona do systemu rurociągów Druba.

i rafineria ropy naftowej, zatrudniająca około 3000 pracowników, odgrywa kluczową rolę w zaopatrywaniu wschodniej części Niemiec w benzynę i inne paliwa. Zakład zaopatruje również w paliwa części zachodniej Polski oraz Port Lotniczy Berlin Brandenburg.

Większość udziałów w zakładzie będzie należeć do rosyjskiego koncernu Rosnieft’, ale w listopadzie 2022 r. kontrolę nad zakładem przejmie rząd niemiecki.

Rosja nie przeszkadza Kazachstanowi zwiększyć dostaw ropy do Niemiec

Pod koniec grudnia rosyjski rząd zapewnił, że nie będzie przeszkadzał Kazachstanowi w zwiększeniu dostaw ropy do rafinerii we wschodnich Niemczech i nie wykluczy prośby o zwiększenie jej tranzytu przez Rosję.

Tak, temat był omawiany. Normalnie mamy z tym do czynienia i jeżeli kierunek dostaw części ropy z Kazachstanu zostanie przekierowany na Ust-Ługę (rosyjski terminal eksportu ropy na wybrzeżu fińskiego łuku BNS) na zachód przez Drubę, to nas zadowoli, powiedzmy A. Novakas.

Gdy Rosja przystępuje do wojny z Ukrainą, Niemcy odmawiają rosyjskiej ropy i szukają alternatywy.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *