W sobotę w kowieńskiej Filharmonii Państwowej odbędzie się premiera symfonii „Bearing the Light” poświęconej Chiune Sugiharze, japońskiemu dyplomacie, który ratował Żydów w okresie międzywojennym.
Jak donosi „Kaunas 2022”, Kowno zostało wybrane na światową premierę utworu kompozytorki Lery Auerbach, ponieważ rezydował tam wicekonsul.
Utwór wykona chór państwowy w Kownie, Orkiestra Symfoniczna Miasta Kowna i wirtuoz wiolonczeli Kristina Reiko Cooper. Wyreżyseruje go nominowany do nagrody Grammy Music Konstantinas Orbelianas.
Według KR Coopera wizja projektu muzycznego dla Ch.Sugihary zrodziła się, gdy po raz pierwszy usłyszał jego historię.
„To jest historia cnotliwego i skromnego człowieka. „Zdałem sobie sprawę, że bez jego heroicznych działań – wydawania tysięcy wiz tranzytowych wbrew nakazom rządowym w tamtym czasie – mój mąż i troje dzieci dzisiaj by nie istnieli” – powiedziała w wyrok.
Zdałam sobie sprawę, że bez jego bohaterskich czynów – wydawania tysięcy wiz tranzytowych wbrew nakazom rządowym w tamtym czasie – mój mąż i troje dzieci dzisiaj by nie istnieli.
„Chciałem oddać hołd temu odważnemu człowiekowi w sposób bliski mi – poprzez muzykę.” Moim marzeniem, a teraz rzeczywistością, było zrealizowanie tego projektu za pomocą wspaniałej muzyki L. Auerbacha i celebrowanie życia poprzez naświetlanie aktu Ch. Sugihary” – mówi KR Cooper.
Algimantas Treikauskas, dyrygent Miejskiej Orkiestry Symfonicznej w Kownie, zwraca uwagę, że Ch.Sugihara to legenda Kowna, która na najwyższym poziomie połączyła Litwę i Japonię.
„Do Sugihary w Kownie przyjechało wielu turystów, a plotka o nich wciąż się rozchodziła. Kilka lat temu poznaliśmy słynnego amerykańskiego kompozytora L. Auerbacha i wiolonczelistę KR Coopera i rozmawialiśmy o pomyśle napisania symfonii dedykowanej Ch. ”- powiedział podobno.
A. Treikauskas dodał również, że „Niesienie światła” to dzieło, które ma ogromny wpływ globalny.
Symfonia „Niesienie Światła” jest częścią programu „Kowno – Europejska Stolica Kultury 2022”.
Według organizatorów projekt realizowany jest przy wsparciu Światowego Centrum Holokaustu Jad Vashem w Jerozolimie.
Ch.Sugihara był japońskim żołnierzem i dyplomatą, który w latach 1939-1940 pracował jako konsul japoński w tymczasowej stolicy Litwy, Kownie.
W tym czasie w Kownie zgromadziło się wielu uchodźców z Polski, w tym Żydzi, którzy po zajęciu kraju przez Armię Czerwoną zaczęli szukać sposobów ucieczki przed wojną.
Konsul Ch. Sugihara wielokrotnie pytał japońskie MSZ, czy może wydać japońskie wizy uchodźcom. Po otrzymaniu negatywnych odpowiedzi dyplomata wydał na własną odpowiedzialność kilka tysięcy wiz tranzytowych na przejazd przez Japonię do krajów trzecich.
Po ich otrzymaniu tysiące Żydów dotarło do Japonii pociągiem przez Syberię. Według historyków Ch.Dzięki Sugiharze z Holokaustu uciekło 6000 osób. Żydzi.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.