K.Rogoff. Dlaczego sankcje wobec Rosji nie przynoszą oczekiwanego rezultatu?

Zdjęcie AFP/Scanpix.

Prezydent USA Joe Biden nadal zasługuje na pochwałę za swoją niedawną podróż na Ukrainę i do Polski z okazji rocznicy poprzedniej rosyjskiej inwazji na dużą skalę. Dziesięciogodzinna podróż Bidena pociągiem z polskiej granicy do Kijowa (nie lada wyczyn jak na dziewięcioletniego przywódcę) całkowicie zniweczyła propagandowe plany przygotowane na tę okazję przez prezydenta Rosji V. Cheese frytki. To był wielki dzień dla Ukrainy, Stanów Zjednoczonych Ameryki i ich sojuszników z NATO.

Jednak podczas przemówienia na Zamku Królewskim Varuva Biden powiedział, że są one obecnie ważne. Na Rosję nakładane są sankcje największe sankcje, jakie kiedykolwiek nałożono na partię w historii, jego twierdzenie, choć słuszne, było również mylące. Sankcje, które Stany Zjednoczone nałożyły gdzie indziej, na przykład na Koreę Północną i Iran, były surowsze niż te nałożone obecnie na Rosję, ponieważ obejmują kary wtórne do krajów trzecich, które nie zaprzestały handlu z tymi krajami. W przypadku Rosji dopiero zaczynamy o tym mówić.

Na razie Rosja nadal sprzedaje ropę do Indii i Chin oraz kupuje świeże owoce i warzywa od izraelskiego eksportera. Jednak wiele operacji handlowych odbywa się za pośrednictwem tak zwanych doładowań. wiemy, że z powodu sankcji zmniejszył się europejski eksport do Rosji. Jednocześnie jednak znacząco wzrosła wielkość wymiany handlowej między Rosją a takimi krajami jak Turcja, Armenia, Kazachstan i Kirgistan.

W rezultacie nałożone sankcje nie dotknęły gospodarki rosyjskiej tak silnie i tak szybko, jak oczekiwano. Na początku wojny Stany Zjednoczone zaskoczyły nawet najbardziej doświadczonych weteranów finansów międzynarodowych swoją szybkością 300 miliardów ok Dolar amerykański będzie wart oficjalnych rezerw walutowych Rosji. Kiedy Apple Pay i Google Pay zostały zawieszone w Rosji, wielu spodziewało się zamknięcia moskiewskiego metra. Spodziewany spadek PKB Rosji co najmniej 10%ale teraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy wylicza, że ​​w 2022 r. rosyjska gospodarka skurczyła się o nieco ponad 2 proc., aw tym roku według prognoz nawet trochę wzrośnie.

Wiemy, że sceptycy mają wiele powodów, by oceniać dane o PKB, które Kreml wykorzystuje propagandowo, aby kraje europejskie i ich sojusznicy uwierzyli, że sankcje są dla nich bardziej bolesne niż dla Rosji. Nie ma jednak wątpliwości, że obecnie obowiązujące sankcje nie zaszkodziły rosyjskiej gospodarce tak bardzo, jak liczyli przywódcy zachodni.

Jednak same sankcje gospodarcze nie wystarczą do obalenia reżimu Putina. W końcu jedynym powodem, dla którego sankcjom udało się osiągnąć swój cel w RPA w 9. dekadzie XX wieku, był fakt, że prawie cały świat był zjednoczony południowoafrykańskim apartheidem. Wiadomo jednak, że było to naruszenie regulaminu.

Miejscem, w którym sankcje odegrały ważną rolę, jest pole minowe. Chociaż sankcje nałożone wczoraj nie zaszkodziły rosyjskiej gospodarce tak bardzo, jak wielu miało nadzieję, zakazy dotyczące technologii wojskowej i komponentów ograniczyły zdolność Rosji do uzupełniania zapasów pocisków o wysokiej precyzji. Chociaż niektóre chipy komputerowe używane zarówno w zastosowaniach cywilnych, jak i wojskowych z pewnością w ten czy inny sposób dotarły do ​​Rosji, nie ma wątpliwości, że Rosja będzie miała trudności z uzyskaniem potrzebnych jej specjalnych chipów.

Ale to nie wystarczy. sankcje te nie przeszkodziły Rosji w znalezieniu wystarczającej liczby pocisków do zdetonowania dużej części ukraińskich min lądowych. Według niektórych obliczeń 30% Ukrainy jest obecnie zaminowane, zwłaszcza w północno-wschodniej części. Wydarzenia te, zakazane od 1997 r., czyli od dnia podpisania traktatu Min Ban (Rosja nie jest jego stroną), grożą wieloletnim zahamowaniem odbudowy Ukrainy. A Rosji udało się to zrobić bez otwartego dostarczania Chinom swojej technologii wojskowej, na co ostatnio zwróciła uwagę administracja Bidena.

Biden mógł się mylić, opisując sankcje nałożone pod przywództwem UE i USA jako najszersze sankcje, jakie kiedykolwiek nałożono na jakikolwiek kraj, ale jego twierdzenie nie było całkowicie bezpodstawne. Są kary finansowe i bardzo luźne i złożone niektóre są nawet skierowane do samego Putina. Sankcje zostały jednak sformułowane w taki sposób, aby Rosja mogła nadal eksportować niemal wszystko poza ropą (która wciąż ma wielu nabywców). Na przykład dziwne jest, że Stany Zjednoczone, które otrzymują prawie 20% swoich elektrowni i elektrowni jądrowych, Rosja nadal importuje uran.

przed inwazją bilans handlowy Rosji był dodatni, a przewaga znacząca, więc kraj ten nadal ma wiele możliwości używania twardej waluty do zakupu importowanych towarów, choć za możliwość transportu tych towarów przez inne kraje musi zapłacić więcej, nawet jeśli towary uległy zmniejszeniu. Aby jeszcze bardziej zamknąć drzwi reżimowi Putina, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy muszą poważnie rozważyć wtórne sankcje.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Chociaż niektórzy twierdzą, że wtórne sankcje mogą doprowadzić do globalnej recesji, obawy te są prawdopodobnie przesadzone. Największym problemem jest to, że kraje, które nie przystąpiły do ​​sankcji, jak Indie, oraz sojusznicy Rosji, np. Chiny, w żaden sposób nie potępiają inwazji na Ukrainę. Wtórne sankcje mogłyby przyspieszyć proces deglobalizacji, który w ostatnich latach był szeroko analizowany (choć dotychczas słabo widoczny w danych dotyczących handlu).

O ile jest bardzo prawdopodobne, że Biden i NATO będą starali się uniknąć takich konsekwencji, o tyle mogą pokusić się o przekroczenie Rubikonu, jeśli np. Putin użyje taktycznej broni jądrowej na Ukrainie. Wielu komentatorów uważa, że ​​scenariusz Armagedonu nigdy się nie spełni i mam nadzieję, że mają rację. Jeśli jednak Putin zostanie zepchnięty do granic możliwości (być może po wiosennym ataku na Ukrainę) i zostanie nałożona presja, Chiny i Indie będą musiały zaprzestać handlu z Rosją. Jeśli odmówią, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nie będą mieli innego wyjścia, jak tylko nałożyć najostrzejsze sankcje, jakie świat kiedykolwiek widział.

Autorem komentarza jest Kenneth Rogoff, profesor ekonomii i polityki publicznej na Uniwersytecie Harvarda

Prawa autorskie: Project Syndicate, 2023

Opinia autora niekoniecznie pokrywa się ze stanowiskiem redakcji.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *