Już w najbliższy weekend o miano najlepszej kosiarki powalczą litewskie i polskie kosiarki!

5 sierpnia we wsi Rupkalvii, powiat Šilute, odbędzie się efektowna i oryginalna letnia impreza: Krajowe Mistrzostwa Przetrząsacza.

Wieść o tegorocznym konkursie rozniosła się także za granicą: na mistrzostwach spodziewanych jest aż czterech najlepszych polskich sianokosów, którzy z pasją będą walczyć o tytuł „Mięsacza Roku”.

Niezależnie od tego, czy cały czas dzierżysz kosę, kupiłeś ją jako dziecko, czy po prostu o niej marzysz, z pewnością znajdziesz tu dla siebie ciekawe zajęcia.

Wydarzenie, które odbędzie się w ekskluzywnym regionie Małej Litwy, będzie pełne palących emocji i wrażeń nie tylko dla uczestników, ale także dla widzów.

Symantas Morkvenas | Fot. V. Šciavinskas.

Niepokonana kosiarka zmierzy się z podróbkami ze swoimi polskimi rywalami

„Z niecierpliwością czekamy na sobotę, do której przygotowywaliśmy się intensywnie od kilku miesięcy.

Program mistrzostw został opracowany w taki sposób, aby każdy zgromadzony znalazł zajęcia dla siebie.

Cieszymy się, że na wydarzenie przybywa coraz więcej uczestników.

To pokazuje nam, że starożytny zawód jest żywy, a jego opiekunowie potrzebują wspólnoty i właśnie to tworzymy i wzmacniamy tymi mistrzostwami” – mówi inicjator Krajowych Mistrzostw w Strzyżeniu, przyrodnik Žymantas Morkvėnas.

Szkoła koszenia kosami, która będzie działać podczas mistrzostw, pomoże Państwu lepiej zrozumieć ten tradycyjny zawód i pogłębić wiedzę, nauczyć się konserwacji kosy.

A po jej nauczeniu będą mogli sprawdzić swoje siły w meczu początkujących.

Miłośnicy kosiarek znajdą podobnie myślących ludzi, z którymi będą mieli okazję podzielić się tajnikami koszenia.

Podczas tej imprezy doświadczeni kosiarki mogą wziąć udział w konkursie głównym, ocenianym pod względem szybkości i jakości, w którym rywalizowane są o miano czołowych kosiarek roku.

Lub spróbuj swoich sił w koszeniu precyzyjnym, gdzie liczy się precyzja i zmysł estetyczny.

Najbardziej odważni i doświadczeni kosiarki będą walczyć o tytuły „Kosiarki Roku” i „Kosiarki Roku”.

Choć w poprzednich mistrzostwach padły dwa rekordy, oczekuje się, że tegoroczni uczestnicy będą mogli spisać się lepiej.

Kozmas Auškalnis, rolnik z regionu Šilute, który dwa lata z rzędu został uznany najlepszym mistrzem kraju w strzyżeniu, w tym roku ponownie będzie próbował obronić swój tytuł.

W tym roku wyzwaniem dla niego jest czterech sianokosów z Polski.

W tym roku podobne mistrzostwa w koszeniu kosą odbędą się już po raz 18. w największym polskim parku narodowym – Biebzie.

Dzięki temu podczas wydarzenia przetrząsacze będą mogli podzielić się swoimi dobrymi praktykami, doświadczeniami i zwyczajami.

„Jednym z najbardziej oczekiwanych momentów mistrzostw jest „Zamiatanie Przyjaznych Kosiarzy”.

Jest to swego rodzaju „honorowy pochód” przetrząsaczy, podczas którego nie biorą one udziału w zawodach, lecz koszą w odpowiednim tempie, wzmacniając w ten sposób koleżeństwo zgromadzenia i zwracając uwagę na dawne zwyczaje.

W przeszłości na łąkach, na których odbędą się mistrzostwa, gromadziło się ponad stu sianokosów, którzy rozbijali tam obozy i przez kilka tygodni używali kos.

Chcemy ożywić część tej pamięci, pokazać zebranym fragment starego sianokosa” – mówi Ż.Marech.

Krajowe Mistrzostwa Kosiarzy, Rupkalviai |  Fot. V. Šciavinskas.
Krajowe Mistrzostwa Kosiarzy, Rupkalviai | Fot. V. Šciavinskas.

Wyjątkowe przeżycie dla osób podróżujących na Litwę

Ż. Morkvėnas twierdzi, że pomysł zorganizowania mistrzostw przetrząsaczy narodził się po to, aby pogodzić ochronę ptaków z działalnością człowieka jako stróża łąk.

Według niego najlepszym miejscem na takie mistrzostwa jest bliskość Delty Niemna.

Mała Litwa to obszar zdominowany przez krajobraz łąkowy, a w starożytności Chionykšia słynęli z utrzymywania żyznych łąk, które dawały nawet 3-4 plony w sezonie.

Organizatorzy zapraszają uczestników Krajowych Mistrzostw w Strzyżeniu na uprzywilejowaną trasę, która pozwala im poznać wyjątkowe tereny rolników zajmujących się łąkami i bagnami.

Jeden z najbardziej znanych atrybutów kultury bagiennej, wieś Žalgiriai, można zobaczyć w pobliżu wsi Rupkalvii, na której łąkach odbędą się mistrzostwa.

Również w pobliżu, w rezerwacie botanicznym i zoologicznym Šyša, w tym roku zainstalowano nową wieżę widokową, która symbolicznie nosi imię modliszki.

Zaledwie kilkanaście kilometrów od wsi Žalgirai znajduje się bagno Aukštumala, przez które prowadzi ścieżka dydaktyczna wprowadzająca w bagno.

Po drugiej stronie ścieżki dydaktycznej Tulkiaragė można spotkać największą na świecie modliszkę, posłuchać koncertu dzikich zwierząt i dowiedzieć się, jakie znaczenie ma rolnik w utrzymaniu całego systemu życiowego.

Warto odwiedzić także wieś Mingė, tzw. „Wenecję Litewską”, Muzeum Šilutė Hugo Šojausa, a na zrekonstruowanym chodniku ulicy Lietuvininkų można zobaczyć nawet 20 niedawno odnowionych „Tajemnic Šilutė”.

Ci, którzy przyjechali do regionu Šilute w pierwszy weekend sierpnia, będą mieli także okazję wziąć udział 4 i 5 sierpnia w nadchodzącym festiwalu Rusnė, który zapewnia uczestnikom mnóstwo dobrej zabawy i muzyki.

Tych, którzy chcą bliżej poznać sztukę koszenia kosą, spędzić dzień w gronie podobnie myślących osób i przeżyć dzień pełen emocji, zapraszamy 5 sierpnia. przyjechać na Krajowe Mistrzostwa w Strzyżeniu, które odbędą się 5 sierpnia. Uczestnicy proszeni są o rejestrację poprzez wypełnienie formularza na stronie meldine.lt lub telefonicznie pod numerem telefonu. 8 5 2138155.

Sponsorami mistrzostw są „SBA Urban”, stalausirankiai.lt, Gmina Rejonu Šilutė.

Przyjaciele Mistrzostw – Centrum Wiedzy Turystycznej Šilute, Dyrekcja Terytoriów Chronionych Małej Litwy.

Więcej informacji na temat wydarzenia i jego harmonogramu można znaleźć na stronie meldine.lt oraz na Mistrzostwach Krajowych Haymaker na Facebooku.

Szczegółową trasę Małej Litwy można znaleźć Tutaj.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *