Juniorzy z Litwy pokonali Kanadę w dogrywce / Aktualności

Reprezentacja Litwy juniorów (U17) znacząco przedłużyli swój udział w Pucharze Świata. Zwyciężyli uczniowie Tomasa Urbelionisa kanadyjski świętowanie oporu i zwycięstwa w Türkiye w dogrywce 106:104 (21:20, 19:14, 23:29, 19:25, 18:16).

Koszykarze naszego kraju będą kontynuować walkę o 5. miejsce w Mistrzostwach Świata. Tam będzie już czekał zwycięzca pary hiszpańsko-portorykańskiej.

W decydującej kwarcie reprezentacja Kanady ponownie została złapana na zmianę – Litwini popełnili błędy w trzech kolejnych atakach i do połowy kwarty przeciwnicy objęli czteropunktową przewagę (81:77). Rzuty wolne Butajeva i dwupunktowy kosz Mantasa Liutkeviciusa przyniosły remis (81:81).

Kanadyjczycy odzyskali prowadzenie, a pojawiający się w najważniejszym odcinku Liutkevičius zdobył trzy punkty i na tablicy wyników udało się wrócić do równości. Na pół minuty przed końcem Majus Bulanovas mocnym strzałem z dystansu dał Litwie na prowadzenie 88:85.

Podczas jednominutowej przerwy rozgrywający przeciwnika zdołał wylosować udaną kombinację i Kanadyjczycy ponownie doprowadzili do remisu (88:88). Litwini nie atakowali i mecz wymagał dogrywki.

Na początku dogrywki kanadyjska drużyna objęła trzypunktową przewagę, którą zneutralizował Kajus Mikalauskas (91:91). Czując rzut, Bulanov po raz kolejny wyróżnił się długim strzałem – 94:91. Kanada prowadzona przez Jordana Charlesa prowadziła z niewielką przewagą (103:104), ale przeciwnicy faulowali i Mikalauskas wykonał oba rzuty wolne (106:103).

Kanadyjczycy mieli trzy sekundy na atak, podczas których Charlesowi udało się spowodować faul, ale ten ostatni oddał tylko jeden strzał (104:106), a my, którzy utrzymaliśmy przewagę, świętowaliśmy zwycięstwo.

W kadrze Litwy najlepiej radził sobie Artūras Butajevas, który w 32 minuty zdobył 16 punktów (5/9 debli, 6/6 rzutów karnych), złapał 19 piłek i zebrał 33 punkty użytkowe.

Jej najwybitniejszym zwolennikiem jest Dovydas Buika. Wilnianin w 28 minut zdobył 19 punktów, odbił 6 piłek i zgromadził 26 punktów skuteczności.

Spośród swoich rówieśników z przegranej drużyny najbardziej wyróżniał się Jordan Charles. Kanadyjczyk w ciągu 31 minut zanotował w statystykach następujące liczby: 32 punkty (7/11 debli, 4/6 trójek), 5 asyst i 31 punktów użytkowych.

Litwa: Ignas Urbonas 22 (5/6 deble, 3/7 trójek, 6 zbiórek), Dovydas Buika 19 (3/4 deble, 4/8 trójek, 26 strzałów), Artūras Butajevas 16 (5/9 deble, 6/6 rzuty karne, 19 punktów, 33 punkty), Majus Bulanovas 15 (5/13 punktów), Kajus Mikalauskas 12, Mantas Liutkevičius 10 (11 punktów, 20 punktów).

Kanada: Jordan Charles 32 (7/11 deble, 4/6 trójek, 31 strzałów), Stefan Ilicius (7/8 deble, 8 zbiórek, 24 strzały), Tutjiek Wala 13, Amari Upshaw 12, Quinten Ethier 11.

Subskrybuj BasketNews, aby uzyskać ekskluzywne treści.