Jedyne koncerty Synaesthesis tego lata to niezapomniana Strefa Hadesu

Premiera „Strefy Hados” miała miejsce podczas wydarzeń zamykających litewski sezon kulturalny w Bawarii. Utwór, który od razu odniósł ogromny sukces, był rozpowszechniany na festiwalach litewskich i zagranicznych. Godzinna kompozycja przenosi w głębiny oceanu, zanurzając w mistycznym odczuciu „dźwiękowej ciemności”. Utwór został zaprezentowany w maju ubiegłego roku na prestiżowym festiwalu „Long Play” organizowanym przez „Bang On a Can” – nowojorskiej premierze „Hado Zone” towarzyszyła także pierwsza współpraca litewskich twórców i wykonawców muzyki współczesnej z grupą „Wydawnictwo Cantaloup „Muzyka”.

„Z perspektywy kuratorskiej bardzo ważne było dla mnie, aby publiczność była zaangażowana w pracę, zarówno pod względem dźwiękowym, jak i wizualnym. Dlatego też materiał audio został uzupełniony instalacją świetlną autorstwa artystki Akvilė Anglickaitė, która stała się integralną częścią pracy. A kiedy Žibuoklė otrzymała Nagrodę Krajową za „Głębię światła i ciemności w muzyce”, uśmiechnęłam się, myśląc, że ta definicja niemal dosłownie opisuje „Strefę Hadesu”. Mam nadzieję, że zaproponowana słuchaczowi forma przeżyć umożliwi wielopoziomowe doświadczenie cech stylu twórczego kompozytora” – mówi Marta Finkelštein, pianistka i kuratorka zespołu Synaesthesis, o dziele „Strefa Hadesu” z którym mieszkała przez kilka lat.

W „Strefie Hados” wrażenie akustycznego i wizualnego „zanurzenia” w głębiny oceanu tworzone jest za pomocą żywych instrumentów o najniższych barwach, elektroniki i instalacji świetlnych. W tych głębinach oceanu czai się wyjątkowo intensywne przeżycie emocjonalne.

„Strefa Hadesu”: 28 lipca, godz. 19:00, na „Festiwalu Kristupos”, kościół św. Katarzyny. 29 lipca o godzinie 20:00 na Festiwalu Kintos w Wielkim Kościele w Kintos. Kompozytor – Žibuoklė Martinaitytė. Wykonawcy: Artūras Kažimėkas (klarnet basowy), Simonas Kaupinis (tuba), Arnas Kmieliauskas (wiolonczela), Donatas Butkevičius (kontrabas), Marta Finkelštein (fortepian). Twórcą rozwiązania przestrzennego jest Akvilė Anglickaitė. Projekt wspierany jest przez Litewską Radę Kultury.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *