Jeden z najważniejszych projektów strategicznych Litwy – gazociąg do Polski – zaczyna funkcjonować Spółka

W piątek prezydent Gitanas Nausėda z zadowoleniem przyjął wiadomość Twittera, że ​​Litwa będzie dostarczać gaz do Polski nowym gazociągiem, do którego Rosja odetnie w tym tygodniu dostawy gazu rurociągiem.

„Naszą odpowiedzią na szantaż energetyczny Kremla jest jeszcze większa jedność i współpraca. „Litwa z radością zaopatruje Polskę w gaz ziemny ze swojego terminalu LNG w maju” – powiedział prezydent.

W maju polski koncern naftowo-gazowy PGNiG dostarczy pierwszą dostawę LNG przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie, który nowym gazociągiem dotrze do Polski.

Minister energetyki Dainius Kreivys powiedział, że gazociąg da Litwie większą elastyczność w dostawach gazu i reagowaniu na zmiany cen na światowych giełdach gazu, a ponadto otworzy więcej możliwości dla terminalu LNG w Kłajpedzie i będzie przystosowany do transportu zielonego wodoru w przyszły.

Laura Šebekienė, kierownik ds. komunikacji operatora systemu przesyłowego gazu ziemnego Amber Grid, zapewniła BNS, że gazociąg jest gotowy do uruchomienia w niedzielę.

Rurociąg ukończony na Litwie na początku tego roku połączy rynki gazowe Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii z Unią Europejską. Jego łączna długość wynosi 508 km, z czego 165 km znajduje się na Litwie, a 343 km w Polsce.

Do 30 września, czyli do końca tego roku gazowego, stała przepustowość gazociągu wyniesie 230 tys. metrów sześciennych na godzinę, czyli 2,6 GWh, co odpowiada 2 miliardom metrów sześciennych rocznie, czyli 22,5 TWh.

Projekt GIPL został zrealizowany przez Amber Grid we współpracy z polskim operatorem gazowego systemu przesyłowego Gaz-System. Rury stalowe do gazociągu na Litwie za 26,4 mln. 80 mln euro (bez VAT) przekazała polska firma Izostal. Zbudowała go firma Alvora przy budowie gazociągu Szawle.

Po tym, jak Litwa, Polska i Komisja Europejska podpisały w październiku 2015 r. porozumienie o finansowaniu GIPL, ówczesny szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nazwał to momentem historycznym, oznaczającym koniec izolacji energetycznej krajów bałtyckich oraz ich zależność od jednego dostawcy. , a inwestycja UE w projekt była największą tego typu inwestycją w historii UE.

Ówczesny prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė powiedziała, że ​​jest to decydujący krok w tworzeniu Europejskiej Unii Energetycznej.

W ramach umowy podpisanej w 2015 roku pomiędzy Amber Grid i Gaz-System z Agencją Wykonawczą ds. Sieci i Innowacji UE (INEA), która została skorygowana na początku 2017 roku, na projekt przeznaczono do 295 mln euro. 55 mln euro pomocy unijnej, w tym 55 mln euro na prace budowlane dla Litwy. 240 mln euro dla Polski. euro.

Oficjalna ceremonia otwarcia rurociągu odbędzie się 5 maja.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *