Jak żyć w dobrym zdrowiu? – manodaktaras.lt

Osobie, która chce spróbować zdrowego stylu życia, trudno jest wybrać to, w co naprawdę warto wierzyć. Medycyna też jest podzielona: jedni faworyzują medycynę nowoczesną, zachodnią, inni wolą zaufać medycynie naturalnej lub medycynie Wschodu. Która dziedzina medycyny jest lepsza, gdzie zdobywać wiedzę i jak wybrać taki styl życia, który najbardziej Ci odpowiada – księgarnia internetowa vaduappirkti.lt dzieli się tymi najlepiej sprzedającymi się i najbardziej przydatnymi odczyty zdrowotne.

wschód i zachód

Choć na Litwie powszechne jest zachodnie podejście do medycyny, ludzie nie mogąc znaleźć wyjścia z chorób, których nie wyleczy tradycyjna medycyna, coraz częściej sięgają po mądrość medycyny wschodniej. Jaka jest więc różnica między tymi dwoma podejściami?

Medycyna zachodnia stanowi podstawę wielu nowoczesnych systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Jest wrażliwy, a kiedy ktoś jest chory, agresywnie leczy objawy i choroby. Medycyna zachodnia opiera się na najnowszych technologiach, lekach chemicznych i koncentruje się na eliminowaniu objawów. Wynikające z tego problemy zdrowotne badane są głównie na płaszczyźnie fizycznej – narządach.

Medycyna orientalna traktuje organizm ludzki jako całość – zwraca się przede wszystkim uwagę na sposób życia i utrzymanie zdrowia człowieka, gdy nie jest on jeszcze chory. A kiedy zachorujemy, odkrywamy przyczynę choroby, której nie zwalcza się zaciekle, jak w medycynie zachodniej, ale celem jest przywrócenie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu, aby móc zapobiegać chorobom w przyszłości. Specjalista medycyny orientalnej diagnozuje choroby badając cały organizm, skupiając się na zaburzeniach równowagi danej osoby. Medycyna orientalna obejmuje praktyki takie jak nauka ajurwedyjska, tradycyjna medycyna chińska, qigong, tai chi, akupunktura i inne.

Główną przyczyną chorób jest zanieczyszczony organizm

Według medycyny orientalnej jedną z głównych przyczyn chorób człowieka jest zanieczyszczenie organizmu. Kiedy metabolizm organizmu człowieka jest słaby, toksyny nie są z niego usuwane, więc składniki odżywcze i energia życiowa nie mogą do niego przedostać się. Dlatego jedną z najczęściej stosowanych metod leczniczych jest oczyszczanie organizmu.

Na przykład w wywodzącej się ze Wschodu Ajurwedzie zwyczajem jest poszczenie dwa razy w miesiącu w dzień zwany Ekadaśi – niejedzenie niczego i picie samej wody lub dokonywanie „suchego” oczyszczenia » oraz niejedzenie i picie czegokolwiek przez 24 godziny. Dzień. Gliny używano do detoksykacji w starożytnym Egipcie i tutaj starożytni Litwini również oczyszczali się przed świętami – odpędzali pasożyty pijąc herbatę z piołunu, usuwali toksyny i żużle herbatkami z mącznicy lekarskiej i łopianu oraz pili sok z czarnej rzodkwi.

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wschodnich metodach utrzymania zdrowia, interesującą lekturą będzie książka „Ajurweda dla zdrowia” indyjskiego lekarza i profesora ajurwedy, który często prowadzi seminaria na Litwie. Przepisy i porady zdrowotne”, która wprowadzi czytelnika w wywodzącą się z Indii naukę Ajurwedy i jej metody utrzymania zdrowia fizycznego i duchowego człowieka.

Książka autora E. Douglasa Kihna Medycyna chińska we współczesnym świecie: jak unikać lęku, pośpiechu i przejadania się wyjaśnia, w jaki sposób tysiące lat medycyny chińskiej można dostosować do potrzeb człowieka, który dziś wciąż się spieszy. A tym, którzy chcą zwrócić się ku naturze i dowiedzieć się więcej o ziołach leczniczych i naturalnych metodach leczenia ukrytych w naturze, spodoba się książka „Zielona Czarownica” przedstawiciela medycyny alternatywnej Arina Murphy-Hiscocka. Sekrety magii ziół, ziół, roślin, olejków eterycznych i innych surowców naturalnych.

Kluczowe składniki

Jednak w obu gałęziach medycyny panuje powszechna zgoda co do tego, że o zdrowie należy dbać nie tylko wtedy, gdy zachoruje, ale stale. W ostatnich latach w mediach społecznościowych można zaobserwować także trend dzielenia się rytuałami zdrowego stylu życia, przepisami, nawykami, ćwiczeniami ruchowymi i zdrową codzienną dietą, aby zachęcić innych do dbania o swoje zdrowie. W ten sposób oczyszczone zostały główne i najważniejsze elementy utrzymania zdrowia człowieka – zbilansowana dieta, sport, sen, zdrowy rytm życia, pozytywne myśli.

W książce Dlaczego Japończycy się nie starzeją autorzy Bradley J. Willcox, D. Craig Willcox i Makoto Suzuki badają sekret długowieczności w Krainie Wschodzącego Słońca. Tutaj wiele uwagi poświęca się japońskiemu sposobowi odżywiania oraz osobliwościom ich myślenia i wzajemnej komunikacji, które pozwalają im dożyć starości.

Jeśli chcesz zrozumieć, dlaczego sen jest tak ważny dla organizmu człowieka, polecamy przeczytać książkę „Sztuka snu” Shawna Stevensona, która przybliża bliżej wpływ snu na umysł i ciało człowieka oraz jego poprawę . jakość snu. A dla tych, którzy chcą zamienić sen nie tylko w czas odpoczynku, ale także w skuteczną praktykę świadomości, warto przeczytać publikację „Tybetański sen i joga snu” autorstwa nauczyciela duchowego Tenzina Wangyala Rinpocze.

Coraz większą uwagę przywiązuje się także do codziennych praktyk – medytacji, jogi i oddychania, które pozwalają zwolnić przyśpieszone tempo życia, skupić się na sobie, wsłuchać się w swoje wnętrze. Wkrótce wydana książka „Dlaczego medytujemy” napisana przez psychologa dr Daniela Golemana i jednego z najbardziej szanowanych nauczycieli medytacji buddyzmu tybetańskiego, Coknyi Rinpocze, łączy wiedzę z medycyny zachodniej i wschodniej oraz bada korzyści płynące z medytacji dla człowieka zdrowie. W książce autorzy odpowiadają na kluczowe pytania dotyczące medytacji oraz uczą, jak radzić sobie z rozpraszającymi myślami i odnajdywać wewnętrzny spokój.

Od początku pandemii depresja i zaburzenia lękowe stały się niezwykle drażliwym problemem na całym świecie, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Szybkie tempo życia i ciągłe korzystanie z technologii tylko pogłębiają te zaburzenia. Dlatego ważne stało się, aby nauczyć się kontrolować lęk i nie ulegać napływowi negatywnych myśli. Amerykański neurobiolog Robert M. Sapolsky przygląda się bliżej wpływowi stresu na zdrowie człowieka w książce „Dlaczego zebry nie dostają wrzodów”. Według niego, gdy ludzie poznali interakcje pomiędzy ciałem i umysłem oraz zdali sobie sprawę, że emocje mogą wpływać na stan i funkcje komórek w organizmie, zaczęto zwracać uwagę na wpływ stresu na organizm. Zawiera ważne porady dotyczące radzenia sobie ze stresem na co dzień i ochrony organizmu przed chorobami, które powoduje.

Pozytywne myśli pomagają również kontrolować stres i niepokój. Koncentrując się wyłącznie na tym, co jest nie tak w życiu, ciemne myśli wpływają nie tylko na nastrój, ale także na ogólny stan zdrowia. Naukowcy zbadali, że pozytywne myślenie pomaga wydłużyć oczekiwaną długość życia, zmniejsza depresję i zaburzenia lękowe, poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne, zmniejsza ryzyko udaru, raka, chorób układu oddechowego i innych, zwiększa odporność organizmu na infekcje, poprawia czynność układu krążenia.

Jednak pozytywne myślenie, wbrew temu, w co wiele osób błędnie wierzy, nie polega na ignorowaniu mniej przyjemnych sytuacji w życiu. Pozytywne nastawienie sprawia, że ​​nie wszystko, nawet nieprzyjemne zdarzenia w życiu, nie jest uważane za największy problem, bez podkreślania tego, ale z nadzieją, że ostatecznie wszystko skończy się dobrze. Więcej o pozytywnym myśleniu, poprawie nastroju i skutecznych praktykach kultywowania pozytywności możesz dowiedzieć się z książki amerykańskiego psychiatry Davida D. Burnsa. „Przewodnik po dobrym humorze”. Nowa terapia emocjonalna”. Książka w jasny i bezpośredni sposób pokazuje, jak pozytywne myślenie może zapobiec stresowi i pladze XXI wieku: depresji.

REKLAMA

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *