Zrozumienie, jak różne fazy cyklu wpływają na skórę, może pomóc w ograniczeniu ich negatywnych skutków, pisze Dailymail.co.uk.
Większość z nas jest bardziej rozdrażniona w niektóre dni miesiąca, a nawet ma skłonność do trzaskania drzwiami. Okazuje się, że cykl menstruacyjny wpływa nie tylko na nastrój kobiety, ale także na stan jej skóry. W rzeczywistości komórki tworzące twardą zewnętrzną warstwę skóry, naskórek, wymieniane są co dwa do czterech tygodni.
Ich żywotność jest stosunkowo krótka (inne komórki, np. neurony mózgu, zachowują żywotność przez całe życie), ponieważ nasza skóra łatwo ulega uszkodzeniom, dlatego konieczna jest jej szybka regeneracja. Jednak nasza skóra reaguje nie tylko na działanie środowiska, ale także na sygnały wysyłane przez organizm. Sygnały te są wysyłane głównie przez hormony, które powodują, że skóra wygląda starzej lub wytwarza się więcej sebum, trądziku lub wyprysków. Hormony również przechodzą czterotygodniowy cykl.
Oto, co dzieje się z naszą skórą w statystycznym miesiącu. Doradzamy również, jakie kroki podjąć, aby skóra wyglądała jak najpiękniej i abyśmy czuli się jak najlepiej.
Co dzieje się z naszym organizmem: W pierwszym dniu cyklu rozpoczyna się miesiączka. Organizm wytwarza więcej prostaglandyny – hormonu powodującego kurczenie się mięśni macicy podczas menstruacji. Wraz z nadejściem miesiączki zmniejsza się poziom hormonów, takich jak progesteron i estrogen, co powoduje, że jesteśmy bardziej emocjonalni.
Wpływ na skórę: „Prostaglandyny zwiększają wrażliwość na ból” – wyjaśnia londyński specjalista ds. skóry, dr Terry Loong. – Skóra staje się bardziej wrażliwa, trądzik bardziej bolesny. Pod wpływem prostaglandyn naczynia krwionośne zwężają się, przez co szybciej się rumienimy. W miarę zmniejszania się poziomu estrogenów w organizmie skóra staje się sucha i pojawiają się drobne linie i zmarszczki. »
Porady żywieniowe: Alice Mackintosh, dermatolog i dietetyk, zaleca spożywanie pokarmów bogatych w naturalny magnez uśmierzający ból, takich jak fasola, soczewica, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona. Magnez rozluźnia także mięśnie i poprawia nastrój. Można także sięgnąć po suplementy diety zawierające 300 mg glicynianu magnezu – taka forma tego minerału jest łatwiej przyswajalna przez organizm.
Porady kosmetyczne: „W tym okresie szczególnie zalecane są maski nawilżające i produkty na bazie kwasu hialuronowego” – wyjaśnia dr T. Loong. Według niej w naszym organizmie występuje naturalny kwas hialuronowy, który przyciąga i zatrzymuje wodę, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza. „Produkty do pielęgnacji skóry powinny być delikatne, a nie szorstkie, w przeciwnym razie skóra stanie się zbyt wrażliwa”.
Co dzieje się z naszym organizmem: Jajniki ponownie zaczynają wytwarzać estrogen, w związku z czym wzrasta poziom serotoniny (hormonu „dobrego samopoczucia”) i poprawia się nasz nastrój.
Wpływ na skórę: „Skóra staje się gładsza, jędrniejsza, jej koloryt się wyrównuje” – wyjaśnia dr T. Loong. – Dzięki estrogenowi komórki skóry zapełniają się, organizm zaczyna wytwarzać kolagen, naturalne białko, które nadaje skórze jędrność i elastyczność. W tym czasie trądzik nie kiełkuje. »
Wskazówki żywieniowe: Nawet jeśli Twoja skóra wydaje się gładsza, pamiętaj, że po okresie może wystąpić niedobór żelaza, ponieważ w tym czasie organizm traci krew. W takim przypadku skóra może stać się blada, czasami pojawiają się cienie pod oczami. Po okresie Mackintosh zaleca spożywanie pokarmów bogatych w żelazo, takich jak chude czerwone mięso, jarmuż, szpinak lub daktyle.
Porady dotyczące urody: „Powstają nowe komórki skóry” – mówi dr T. Loong. – W tym czasie wskazane jest przyspieszenie odnowy komórkowej poprzez delikatne pocieranie suchych miejsc peelingiem – skóra stanie się jaśniejsza. Obecnie próg bólu jest wyższy, dlatego można zlecić zabiegi usuwania niechcianego owłosienia na ten okres. Obecnie zaleca się również wykonywanie różnych peelingów salonowych lub zabiegów laseroterapii, ponieważ skóra jest mocniejsza.”
Co dzieje się z naszym organizmem: To faza owulacji – wtedy większość kobiet czuje się najlepiej. „Natura jest tak urządzona, że to właśnie w tym czasie nasza twarz jest najpiękniejsza, dzięki czemu możemy przyciągnąć wzrok mężczyzny – mówi dr T. Loong. – Organizm zawiera więcej hormonów, takich jak estrogeny i hormon luteinizujący (regulujący pracę jajników), dzięki czemu pięknie wyglądamy, przyjemnie pachniemy i najprzyjemniej mamy głos.
Wpływ na skórę: „Organizm wytwarza najwięcej kolagenu w całym cyklu” – wyjaśnia dr T. Loong. – Zwężają się nasze pory, przez co skóra staje się piękniejsza. To najlepszy czas na randki lub sesje zdjęciowe. Prawdopodobnie nie będziesz potrzebować w tym czasie dużej ilości kosmetyków.”
Jednak u niektórych kobiet w tym czasie pojawiają się wysypki, zwłaszcza na brodzie i policzkach.
„Jeśli podczas owulacji pojawiają się wypryski, jest to znak, że masz za dużo estrogenu w organizmie” – mówi dr T. Loong. – Estrogeny mogą stymulować wydzielanie gruczołów łojowych w skórze. Substancja ta natłuszcza skórę, zatyka pory i powoduje trądzik.
Dodatkowo w tym czasie wytwarza się więcej melaniny – pigmentu nadającego skórze koloryt, dzięki czemu twarz wygląda zdrowiej.
Wskazówki żywieniowe: Jedz więcej produktów bogatych w witaminę A, mówi Mackintosh. Według niej witamina A reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega wydzielaniu przez nie nadmiernej ilości wydzieliny. Jedz kolorowe warzywa – dynię, czerwoną paprykę, melony i marchewkę.
Porady kosmetyczne: Szczególnie skuteczne są obecnie maseczki kolagenowe i zabiegi wypełniające zmarszczki. To stymuluje produkcję kolagenu i uelastycznia skórę – mówi dr T. Loong.
Ponieważ organizm wytwarza dużo melaniny, należy nakładać na skórę filtry przeciwsłoneczne o wyższym SPF, w przeciwnym razie istnieje ryzyko pojawienia się ciemniejszych plam na skórze, czyli stanu zwanego melasmą.
„Stan ten jest spowodowany połączeniem hormonów i światła słonecznego” – wyjaśnia dermatolog dr Adam Friedmann. „Pod wpływem słońca estrogeny i progesteron nadają skórze pigmentację, która jest szczególnie widoczna na policzkach, nosie, wargach i czole.”
Melasma może być również spowodowana uszkodzeniem skóry, dlatego należy unikać peelingów skóry i zabiegów laserowych, szczególnie jeśli Twoja skóra ma już nierówny koloryt.
Co dzieje się z naszym organizmem: Jeśli nie jesteś w ciąży, poziom hormonów zaczyna spadać, gdy organizm przygotowuje się na miesiączkę, mówi dr T. Loong.
Działanie na skórę: na krótki czas zwiększa się ilość hormonu – progesteronu. Skóra niektórych kobiet staje się gładsza, podczas gdy skóra innych kobiet wytwarza więcej sebum i pęka. Rzeczywiście progesteron stymuluje produkcję wydzieliny łojowej. Wraz ze wzrostem poziomu tego hormonu pory stają się mniejsze.
„Wraz ze zbliżaniem się miesiączki organizm kobiety uwalnia niewielką ilość testosteronu, który sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna” – wyjaśnia dr T. Loong. – Jednak jeśli organizm wytwarza zbyt dużo tego hormonu, może to spowodować omdlenie.
Porady dietetyczne: A. Mackintosh zaleca spożywanie pokarmów redukujących nadmiar hormonów: „Jedz jak najwięcej warzyw oczyszczających organizm – ogórków, jarmużu, brokułów i buraków. Produkty te są bogate w substancje, które zapobiegają wydzielaniu przez organizm zbyt dużej ilości hormonów. »
Pij świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne – dzięki temu organizm łatwiej przyswoi składniki odżywcze.
Porady kosmetyczne: W tym momencie zaleca się złuszczanie skóry, aby usunąć nadmiar sebum. Dermatolog, profesor Howard Murad, mówi: „Jeśli po dwóch lub trzech dniach czujesz, że na twarzy grozi ci wysypka, raz dziennie nakładaj krem z antybiotykiem, aby temu zapobiec. »
Pomoże to zabić bakterie, które dostają się do zatkanych mieszków włosowych i powodują trądzik.
Co dzieje się z naszym organizmem: Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, poziom progesteronu i estrogenu stopniowo spada, aż do poziomu tak niskiego, że nie wpływa już na macicę, w związku z czym zostaje ona pozbawiona błony śluzowej i rozpoczyna się miesiączka. W tym momencie odczuwalny jest obrzęk i dyskomfort, gdyż w organizmie gromadzą się płyny w tzw. fazie lutealnej, czyli ostatniej fazie miesiąca.
Może również wpływać na nastrój, ponieważ naukowcy uważają, że estrogen stymuluje produkcję serotoniny, co czyni nas szczęśliwszymi. Wraz ze spadkiem poziomu hormonów nastrój ulega pogorszeniu.
Dr H. Murad ostrzega: „Sen może się pogorszyć, energia może spaść wraz ze spadkiem poziomu hormonów. W takich chwilach zwykle masz ochotę na niezdrowe jedzenie lub słodkie napoje bezalkoholowe, które dają szybki, ale krótkotrwały zastrzyk energii.
Jedna z teorii (nie do końca wyjaśniona) głosi, że w tym czasie organizm kobiety staje się bardziej wrażliwy na hormon insulinę – w jej organizmie spada poziom cukru, co powoduje, że ma ochotę na słodycze.
Wpływ na skórę: „Skóra łuszczy się, wysycha, pojawiają się zmarszczki” – wyjaśnia dr H. Mourad.
Jednocześnie twarz wydaje się opuchnięta z powodu gromadzenia się płynów – chociaż nikt tak naprawdę nie jest w stanie zrozumieć dlaczego.
Porady żywieniowe: „Wspieraj eliminację nadmiaru płynów poprzez picie herbat ziołowych zawierających składniki chroniące wątrobę i przywracające równowagę hormonalną” – radzi Mackintosh. „Warto pić herbatę z kopru włoskiego, pokrzywy i mięty pieprzowej lub gorącą wodę ze świeżym imbirem lub cytryną”.
Porady kosmetyczne: „W tym okresie zaleca się wykonywanie zabiegów głębokiego oczyszczania skóry, aby oczyścić pory i dodatkowo ją nawilżyć” – mówi dr T. Loong. „Ogólny stan zostanie poprawiony poprzez zabiegi lub środki łagodzące”.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”