jak hoduje się kurczaki na „zielonych fermach”.

Podczas gdy wielu konsumentów woli odpowiedzialnie uprawiane produkty żywnościowe, światowe trendy w zakresie zrównoważonego rozwoju nie pozostawiają sektora drobiu w tyle. Aby zapewnić, że zwierzęta doświadczają mniejszego stresu podczas wzrostu, a konsumenci otrzymują więcej etycznie hodowanego mięsa drobiowego, nowoczesne „zielone farmy” stawiają poprzeczkę niezwykle wysoko innym w branży. .

Nawet 43 proc. całego spożywanego na świecie mięsa to drób i jego przetwory, jest więc jednym z najważniejszych źródeł białka zwierzęcego, którego jakość zależy również od zdrowia człowieka.

„Na jakość mięsa wpływa przede wszystkim dobrostan zwierząt w okresie odchowu: higiena, zdrowy i naturalny pokarm w nieograniczonych ilościach, brak stresu i możliwość naturalnych zachowań, takich jak kopanie i skakanie na okonie. Kurczak z „zielonych ferm” hodowany w korzystniejszych warunkach dobrostanu ma wyższą wartość odżywczą, dłuższy okres przydatności do spożycia i lepsze walory kulinarne – mówi Józef Wiśniewski, prezes Wipasz, polskiej firmy zajmującej się paszami dla zwierząt i drobiem.

„Zielone fermy” starają się stworzyć takie warunki do hodowli kur, które pozwolą ptakom zachowywać się zgodnie z ich naturą.

„Tutaj kury mogą się swobodniej poruszać i korzystać z naturalnego światła dzięki oknom budynków. Standardowa ściółka zostaje zastąpiona chłonnym granulatem, który umożliwia kurom kopanie. Dodatkowo kurczaki otrzymują zabawki antystresowe. Dodatkowo , na „zielonych fermach” kurczaki mają nieograniczony dostęp do świeżej wody iw 100% naturalnej paszy uzupełnionej ziołami.Od kilku lat w naszej paszy stosujemy ekstrakty roślinne, które pozytywnie wpływają na zdrowie naszych kurcząt: poprawiają mikroflory przewodu pokarmowego, zmniejszają stany zapalne błony śluzowej jelit oraz produkcję lotnego amoniaku w jelitach. Wiele działań profilaktycznych pozwoliło nam również zrezygnować ze stosowania antybiotyków” – wyjaśnia J. Wiśniewski.

Lepsze warunki bytowe ptakom zapewniają dodatkowe grzędy wypoczynkowe, nagrzewnice wodne, nowoczesny system wentylacji oraz podgrzewane podłogi w wolierach „zielonych ferm”, które pozwalają na eliminację wilgoci w wolierach oraz ograniczają emisję odorów.

Wykorzystaj naukowców

Działalność drobiarska „Zielonych Farm” prowadzona jest we współpracy z Polskim Centrum Badań nad Kurczakiem, które jest najnowocześniejszą tego typu jednostką naukowo-badawczą w Europie.

„Polskie Centrum Badań nad Kurczakiem podchodzi do hodowli interdyscyplinarnie. Przede wszystkim zwracamy uwagę na zdrowie ludzi. W celu zbadania jakości mięsa drobiowego z „zielonych ferm” współpracujemy z wydziałami lekarskimi różnych uczelni wyższych m.in. kraju, kardiolodzy i dietetycy kliniczni, którzy tam pracują od podstaw” – zauważa prezes Wipasz.

J. Wiśniewski wyjaśnia, że ​​aby ograniczyć wpływ działalności na środowisko, w gospodarstwach rolnych wykorzystuje się energię słoneczną, a odchody zwierzęce wykorzystuje się jako naturalny nawóz do upraw oraz jako surowiec do produkcji biogazu. Ponadto produkty z „zielonych farm” są pakowane w bardziej zrównoważony sposób – do ich pakowania zużywa się o 80% mniej plastiku w porównaniu do zwykłych opakowań produktów mięsnych.

Dobro ludzi, zwierząt i planety jest ważne

Mieszkańcy Litwy mogą zapoznać się z produktami „zielonych gospodarstw” w sklepach Lidla. Przez ograniczony czas od 13 lutego. będą mogli kupić różne produkty drobiowe z „zielonych ferm” – skrzydełka, uda, podudzia i filety z piersi. Ponadto w stałym asortymencie sklepów Lidla klientom oferowany jest również kurczak z ciemnego mięsa, który hodowany jest dłużej niż zwykle – do 56 dni, a do jego przygotowania nie stosuje się żadnych antybiotyków.

„Nieprzerwanie współpracujemy z producentami i rolnikami, którzy przykładają dużą wagę do ważnych dla nas aspektów, czyli zdrowia ludzi, dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. „Green Farms” jest doskonałym przykładem tego, jak można połączyć te trzy cele a jednocześnie dostarczać klientom produkty bardzo dobrej jakości”, mówi Rasa Didjurgytė, konsultant ds. odpowiedzialności społecznej w Lidl Lietuva.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *