Może wymusić lądowanie na określonym lotnisku.
Dołącz do zespołu technology.lt!
Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.
Zainteresowany?
Wypełnij ten formularz!
Jak poinformowało dowództwo operacyjne sił zbrojnych, dwa polskie myśliwce F-16 przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20. Jak wyjaśnia wojsko, wrogi samolot wykonywał misję rozpoznawczą w przestrzeni międzynarodowej nad Morzem Bałtyckim.
Polscy przywódcy we wtorkowym komunikacie ogłosili zajęcie rosyjskiego samolotu. na stronie X.
Co rosyjski Ił-20 robił nad Bałtykiem?
„12 sierpnia 2024 roku dwa polskie F-16 zbliżyły się i wizualnie zidentyfikowały samolot Federacji Rosyjskiej lecący nad Morzem Bałtyckim. Polskie myśliwce eskortowały samolot Ił-20, realizując misję rozpoznawczą w międzynarodowej przestrzeni powietrznej w pobliżu polskich wód terytorialnych.„, napisano w raporcie.
W takich przypadkach następuje podejście do obcego statku powietrznego zmierzającego np. w stronę polskiej przestrzeni powietrznej i nawiązanie z nim kontaktu wzrokowego i radiowego. Piloci myśliwców mogą dzięki temu zidentyfikować samolot i skierować go na określony tor lotu, a w poważniejszych sytuacjach np. zmusić go do lądowania na konkretnym lotnisku.
„Bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej jest jednym z priorytetów polskiej armii. Piloci Sił Zbrojnych RP są czujni i gotowi, aby każdego dnia zapewnić ochronę polskiego nieba” – czytamy w komunikacie prasowym DORSZ. „Ochrona polskiej przestrzeni powietrznej jest podstawą bezpieczeństwa naszego kraju. Dzięki sprawnemu funkcjonowaniu całego systemu obrony powietrznej możemy być pewni ochrony przed zagrożeniami powietrznymi”, – jest do niego dodawany.
W ostatnich miesiącach rosyjskie samoloty były kilkakrotnie przechwytywane przez polskie lub sojusznicze samoloty bojowe w regionie Morza Bałtyckiego; Kierownictwo ostatni raz informowało o tej sytuacji w maju. Nad Bałtykiem stale latają rosyjskie samoloty rozpoznawcze, głównie z baz w obwodzie krasnojarskim.
Rosyjskie działania powietrzne w regionie kontrolowane są przez Natowską Misję Baltic Air Policing, w ramach której sojusznicze samoloty z baz w Malborku, Szawlach i Amari patrolują przestrzeń nawet nad Bałtykiem, a nawet Morzem Bałtyckim.
Zabrania się powielania informacji przygotowanych przez MTPC w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody przedsiębiorstwa publicznego „Centrum Popularyzacji Nauki i Techniki”.
Uwagi
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”