Inwazja na Morze Bałtyckie. Polska pilnie znosi F-16






Może wymusić lądowanie na określonym lotnisku.

Ił-20

© Dowództwo Operacyjne (Licencja Otwarta) | https://x.com/DowOperSZ/status/1823274718943707383?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1823274718943707383%7Ctwgr%5E751a7f8fc34a320f28887 04 6






Dołącz do zespołu technology.lt!

Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.

Zainteresowany?
Wypełnij ten formularz!




Jak poinformowało dowództwo operacyjne sił zbrojnych, dwa polskie myśliwce F-16 przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20. Jak wyjaśnia wojsko, wrogi samolot wykonywał misję rozpoznawczą w przestrzeni międzynarodowej nad Morzem Bałtyckim.


Polscy przywódcy we wtorkowym komunikacie ogłosili zajęcie rosyjskiego samolotu. na stronie X.




Co rosyjski Ił-20 robił nad Bałtykiem?


12 sierpnia 2024 roku dwa polskie F-16 zbliżyły się i wizualnie zidentyfikowały samolot Federacji Rosyjskiej lecący nad Morzem Bałtyckim. Polskie myśliwce eskortowały samolot Ił-20, realizując misję rozpoznawczą w międzynarodowej przestrzeni powietrznej w pobliżu polskich wód terytorialnych.„, napisano w raporcie.


W takich przypadkach następuje podejście do obcego statku powietrznego zmierzającego np. w stronę polskiej przestrzeni powietrznej i nawiązanie z nim kontaktu wzrokowego i radiowego. Piloci myśliwców mogą dzięki temu zidentyfikować samolot i skierować go na określony tor lotu, a w poważniejszych sytuacjach np. zmusić go do lądowania na konkretnym lotnisku.






„Bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej jest jednym z priorytetów polskiej armii. Piloci Sił Zbrojnych RP są czujni i gotowi, aby każdego dnia zapewnić ochronę polskiego nieba” – czytamy w komunikacie prasowym DORSZ. „Ochrona polskiej przestrzeni powietrznej jest podstawą bezpieczeństwa naszego kraju. Dzięki sprawnemu funkcjonowaniu całego systemu obrony powietrznej możemy być pewni ochrony przed zagrożeniami powietrznymi”, – jest do niego dodawany.







W ostatnich miesiącach rosyjskie samoloty były kilkakrotnie przechwytywane przez polskie lub sojusznicze samoloty bojowe w regionie Morza Bałtyckiego; Kierownictwo ostatni raz informowało o tej sytuacji w maju. Nad Bałtykiem stale latają rosyjskie samoloty rozpoznawcze, głównie z baz w obwodzie krasnojarskim.


Rosyjskie działania powietrzne w regionie kontrolowane są przez Natowską Misję Baltic Air Policing, w ramach której sojusznicze samoloty z baz w Malborku, Szawlach i Amari patrolują przestrzeń nawet nad Bałtykiem, a nawet Morzem Bałtyckim.

Podziel się z przyjaciółmi

Autoryt. prawa: MTPC
MTPC

Zabrania się powielania informacji przygotowanych przez MTPC w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody przedsiębiorstwa publicznego „Centrum Popularyzacji Nauki i Techniki”.

Uwagi

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *