„Większość osób urodzonych w ubiegłym stuleciu ich znajomość sieci społecznościowych zaczęła się od „One.lt”, „Draugas.lt”, „Klasė.lt” lub „Videogaga.lt”. Chociaż ich popularność znacznie spadła po Wraz z pojawieniem się Facebooka zaskakujące jest, że niektóre z tych stron są nadal aktywne i są nadal używane” – mówi Agnė Adomaitytė z „Bites Profė” w komunikacie prasowym.
„One.lt” to najpopularniejsza sieć społecznościowa. sieć na Litwie
Towarzystwo Szczyt popularności sieci „One.lt”, zwanej przez uczniów internatów także „Oniuku”, przypadł na rok 2008, kiedy stronę miesięcznie odwiedzało aż 900 000 osób. nowi użytkownicy. Był to najpopularniejszy na Litwie portal randkowy i czatowy, oferujący także pocztę elektroniczną. usługi pocztowe.
„Podczas gdy niektórzy używali „one.lt” tylko do poczty e-mail, inni szukali znajomych, rozmawiali na forach, kupowali prezenty dla znajomych i oceniali przesłane przez nich zdjęcia. Sieć Soc. posiadała także funkcję prywatnego dopasowywania, czyli możliwość personalizacji swój profil i po dokonaniu płatności zmień jego wygląd. Mnóstwo użytkowników i atrakcyjne funkcje przyczyniły się do popularności sieci społecznościowej”, mówi A. Adomaitytė.
Dodaje: „Dziś trudno sobie wyobrazić, że po zobaczeniu publicznego wpisu znajomego „forum jest smutne” spieszymy się z zapisaniem wspomnień, żartów i komentarzy na „forum” jego profilu. Albo na urodziny znajomego kupilibyśmy wirtualną naklejkę, która byłaby chwilowo widoczna na jego zdjęciu.”
Według „Bitė Profė” „One.lt” jest nadal dostępny, ale po pojawieniu się i popularności globalnych sieci społecznościowych. sieci takie jak Facebook są wykorzystywane coraz rzadziej. W 2019 roku „One.lt” wyłączył usługę poczty elektronicznej – była to jedna z najstarszych bezpłatnych usług poczty elektronicznej. dostawcy usług pocztowych na Litwie.
Draugas.lt – litewski Tinder
Towarzystwo sieć „Draugas.lt” została założona w 1999 roku i działa do dziś. Ta strona pozwala na nawiązanie nowych znajomości, znalezienie drugiej połowy.
„Draugas.lt” można nazwać litewską wersją najpopularniejszej aplikacji randkowej „Tinder”. Wyjątkowość tej strony polega na tym, że można nie tylko szukać miłości, ale także grać w litewskie gry, takie jak „Mafia Wars” czy „Superpanele”. Dla każdej gry stworzono „forum”, na którym można omawiać zawiłości gry z osobami o podobnych poglądach i dzielić się wrażeniami” – wyjaśnia ekspert ds. inteligentnych urządzeń.
Również w 2018 r. „draugas.lt” znalazł się wśród dwudziestu najpopularniejszych portali na Litwie, jak wynika z danych monitorujących „Gemius”. Pan Vrubliauskas podkreśla, że dziś społeczeństwo. Po Internecie można także surfować pobierając aplikację mobilną na telefony obsługujące system operacyjny Android lub iOS.
„Klasė.lt” to wirtualne spotkanie kolegów z klasy
Towarzystwo Sieć „Klasė.lt”, która stała się najpopularniejsza na początku XXI wieku, ma na celu gromadzenie starych znajomych, kolegów z klasy i przyjaciół ze studiów.
„Po zarejestrowaniu się i wpisaniu uczęszczanej szkoły lub uczelni, roku ukończenia, na stronie można znaleźć osoby, które ukończyły tę samą placówkę edukacyjną w tym samym czasie. W dłuższej perspektywie sieć społecznościowa stworzyła także przestrzeń do spotkań w „klubach” i omawiamy różne tematy – od motoryzacji po informatykę” – wyjaśnia „Bitės Profė”.
Dodaje: „Dziś portal społecznościowy już nie działa, ale nadal działa – można nie tylko szukać starych znajomych, ale także grać w różne gry i dzielić się anegdotami.
„Videogaga.lt” jest poprzednikiem „Youtube” na Litwie
Każdy miłośnik wideo zapewne pamięta litewski YouTube – Videogaga.lt. W 2007 roku Litwini opublikowali na stworzonej platformie własne filmy. Istnienie pierwszego portalu społecznościowego było niezwykle udane – przesłano ponad 250 000 plików. filmy.
„Platforma pojawiła się we właściwym czasie: wtedy popularne stały się telefony komórkowe umożliwiające nagrywanie filmów. Chociaż „Videogaga.lt” pojawiła się kilka lat później niż „Youtube”, to „To była bardzo popularna platforma na Litwie od podczas. Platforma została zaprojektowana wyłącznie dla treści litewskich” – wyjaśnia Bitės Profė.
Jednak w związku z dużą popularnością giganta wideo „Youtube” litewska alternatywa musiała zostać wyłączona.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.