Imponujące zmiany w polskim korpusie dyplomatycznym dotknęły także Litwę

„Samo zapowiedź wycofania 50 dyplomatów jest krokiem dość radykalnym. I wiele osób uważa tę decyzję za bardzo pochopną i pochopną. Jednak Minister Spraw Zagranicznych RP i pozostali członkowie koalicji rządzącej podkreślają, że proces ten trwa na jakiś czas.

I to nie jest tak, że wszyscy będą zmuszeni następnego dnia opuścić ambasadę i wrócić do Warszawy. To proces zaplanowany na kilka, a właściwie sześć miesięcy, aby sami dyplomaci mieli wystarczająco dużo czasu, aby się do tego przygotować, przekazać ambasady innym dyplomatom” – powiedział L. Vaičiūnas.

Powiedział, że nowy polski rząd wykorzystuje swoje prawo do kształtowania polskiej polityki zagranicznej.

„Była partia rządząca wielokrotnie powtarzała, że ​​rząd mają reprezentować dyplomaci i ambasadorowie. Obecni przywódcy Polski więc odwołują się do argumentów swoich poprzedniczek, czyli Konstytucji, twierdząc, że jest to proces naturalny.

Polski rząd definiuje politykę zagraniczną. I musieliście mieć zaufanych ludzi w swoich ambasadach za granicą. I żeby mogli prowadzić swoją politykę zagraniczną” – powiedział w południowych wiadomościach LNK dyrektor Kolegium Wschodnioeuropejskiego we Wrocławiu.

Prowadzący wywiad L. Vaičiūnas przyznał, że ruchy te budzą takie emocje, ponieważ są to naprawdę ważne zmiany.

„Ale Minister Spraw Zagranicznych RP zapewnia, że ​​będzie to spójny proces, który zajmie trochę czasu. Stworzenie nowego zespołu, z którym polski rząd mógłby działać na rzecz polityki kraju” – powiedział rozmówca.

Trudno jednak zgadnąć, kto mógłby zostać kolejnym ambasadorem Polski na Litwie.

„Oczywiście pojawiają się nazwiska, ale na razie bardzo trudno powiedzieć, że jest jeden czy więcej faworytów, o których możemy mówić. Mamy wrażenie, że będziemy pamiętać tych dyplomatów, którzy przez ostatnie osiem lat byli nieco zepchnięty na dalszy plan” – powiedział L. Vaičiūnas, dyrektor Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu.

Obejrzyj cały wywiad LNK z L. Vaičiūnasem tutaj:

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *