Oczywiście powiesz, że to możliwe – jeśli musisz być w pracy na 8:00 i wstać po 9:00, to zaspałeś. Ale nie mówimy o tym, mówimy o skutkach zdrowotnych.
Naukowiec Jo Caldwell twierdzi, że wiele badań pokazuje, że dłuższy sen (8 godzin lub więcej dziennie w przypadku dorosłych) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci. Dane te pochodzą oczywiście z obserwacji, a nie z eksperymentów. Oznacza to, że pokazują, że ludzie, którzy śpią dłużej, często umierają młodziej, ale może to wynikać z innych wyborów.
Caldwell twierdzi, że ludzie, którzy śpią dłużej, są często mniej aktywni fizycznie i nie stosują zdrowej diety.
Z drugiej strony, jak wskazuje Jamie Zeitzer, badacz z Uniwersytetu Stanforda, możliwe jest, że osoby, które już mają zły stan zdrowia, śpią dłużej. Innymi słowy, dłuższy sen nie jest przyczyną problemów zdrowotnych, ale ich konsekwencją.
Tymczasem badaczka z Uniwersytetu Harvarda, Monika Haack, twierdzi, że dłuższy sen wiąże się z niższym ciśnieniem krwi, większym bólem i lepszą tolerancją insuliny. Mówi, że brak snu jest znacznie częstszym problemem, prowadzącym do oczywistych i łatwo związanych ze snem problemów zdrowotnych. Jest bardzo prawdopodobne, że cierpisz na brak snu. Więcej snu pomoże Ci poczuć się lepiej i żyć dłużej.
Ile zatem snu potrzebujemy?
Niektórzy pośpieszą z odpowiedzią, że prawidłowy czas snu wynosi 7-8 godzin. Naukowcy nie zawsze zgadzają się z tym zaleceniem, ale większość ludzi nie zasypia w krótszym czasie.
Powinieneś spać tak długo, jak potrzebuje tego Twój organizm. Jeśli możesz dobrze funkcjonować przez cały dzień (szczególnie po jedzeniu) i czujesz się dobrze, prawdopodobnie wysypiasz się wystarczająco. Jeżeli jednak masz problem z dotarciem rano do pracy lub chcesz wieczorem chodzić spać coraz wcześniej, to po prostu brakuje Ci snu.
Naukowcy uważają, że nie będziesz mógł spać zbyt długo. Prawdopodobnie obudzisz się naturalnie i wkrótce będziesz chciał wstać z łóżka. Jeśli jednak zauważysz, że potrzebujesz coraz więcej snu, porozmawiaj ze swoim lekarzem.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”