I. Šimonytė: kandydatura ambasadora w Polsce była koordynowana zbyt długo, powinien był nauczyć się języka

Tak zareagowała na wyjaśnienia prezydenta, że ​​procedura nominacyjna jest zablokowana, ponieważ kandydat zaproponowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) nie spełnia wymaganych warunków – nie mówi po polsku.

„O ile mi wiadomo, propozycje powołania ambasadora w Polsce były już tak dawno skoordynowane, że nauka języka polskiego dla żadnego wykwalifikowanego dyplomaty nie byłaby dużym problemem, przynajmniej na tyle, aby móc pracować” – dodał. Premier powiedział dziennikarzom. w czwartek w Sejmie.

Stwierdziła, że ​​podczas koordynowania wniosków zna dyskusje prowadzone w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Prezydencji, ale stwierdziła, że ​​nie słyszała żadnych skarg dotyczących znajomości języków.

Według I.Šimonytė, według jego wiedzy, nie ma żadnych skarg na ich kompetencje przy łączeniu kandydatów, ponieważ kandydaci „nie są polityczni”.

„W ten sposób koordynuje się aplikacje, powiedziałbym, przez niewytłumaczalnie długi okres i bardzo często od wstępnej prezentacji kandydata do jakiejkolwiek decyzji, nawet decyzji, że kandydat się nie nadaje, w większości przypadków mija wiele czasu (.. Moim zdaniem myślenie o tych kwestiach zajmuje dużo czasu, a nie ustalanie, czy ci kandydaci są odpowiedni, czy nie. Nie sądzę, że to dobrze” – powiedział premier.

„Teraz, jak zawsze, bardzo ważne byłoby posiadanie ambasadora w Polsce, ale cóż, będziemy musieli szukać konsensusu, dopóki go nie znajdziemy” – dodała.

Minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział w czwartek, że ministerstwo złożyło w terminie pierwsze wnioski na stanowisko ambasadora Litwy w Polsce, prawie półtora roku temu, ale utknęły one na stanowisku prezydenta.

Z kolei przedstawiciel Prezydenta Ridas Jasiulionis powiedział BNS, że ostatni przedstawiony kandydat został odrzucony ze względu na jego kwalifikacje, czyli nieznajomość języka polskiego.

Ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas został odwołany ze stanowiska po zakończeniu jego kadencji 7 września br. Ambasadą kieruje obecnie minister pełnomocna Audronė Markevičienė.

Pytanie ambasadora pojawia się po inauguracji nowego rządu Donalda Tuska w Polsce. Wilno liczy na poprawę stosunków z Warszawą i uniknięcie dotychczasowych nieporozumień z rządem D. Tuska oraz byłym i obecnym szefem dyplomacji Radosławem Sikorskim.

Ambasadorów powołuje i odwołuje Prezydent na wniosek rządu i za zgodą Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *