Ingrida Imonyt, premier. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)
Premier Ingrida Imonyt powiedziała, że Rosja nadal będzie zagrożeniem i dlatego należy wzmocnić wschodnie skrzydło NATO.
Powiedziała to po zdalnym wywiadzie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, jej łotewskimi i estońskimi kolegami Kriyan Military i Kają Kallas.
Niestety, Rosja pozostanie długofalowym zagrożeniem bezpieczeństwa dla całej społeczności euroatlantyckiej. Dlatego konieczne jest, aby NATO bezzwłocznie podjęło niezbędne decyzje w celu znacznego wzmocnienia swoich zdolności na wschodniej flance Sojuszu, z uwzględnieniem specyfiki geograficznej – poinformował rząd w środowym oświadczeniu.
Państwa bałtyckie i Polska naciskają na przekształcenie międzynarodowych batalionów NATO rozmieszczonych w Sojuszu w brygady na szczycie Sojuszu w Madrycie.
We wtorek w Wilnie kanclerz Niemiec Olaf Scholz pomógł wzmocnić stacjonujący na Litwie międzynarodowy batalion NATO w jednostkę wielkości brygady.
W tym czasie na wspólnym spotkaniu przywódców Litwy, Łotwy, Estonii i Niemiec uzgodniono wzmocnienie zdolności obronnych wszystkich państw bałtyckich.
W trakcie zdalnej rozmowy I. imonyt podziękował szefowi NATO za przywództwo w mobilizowaniu sojuszników za wysiłki na rzecz skutecznej adaptacji do nowego środowiska bezpieczeństwa i podjęcia niezbędnych decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki.
Premier Litwy podkreślił, że silny sojusz i solidne relacje transatlantyckie pozostają podstawową gwarancją bezpieczeństwa dla państw bałtyckich.
Co więcej, według niej Litwa stale zwiększa wydatki obronne i jest gotowa dalej inwestować w modernizację sił zbrojnych, zwiększając wsparcie państwa przyjmującego, aby zapewnić jak najlepsze warunki dla wojsk sojuszniczych rozmieszczonych na Litwie.
W trakcie rozmowy poruszono także dyskusje na temat koncepcji strategicznej NATO i zasady otwartej polityki NATO – poinformował rząd.
Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.
Temat Środowisko biznesowe
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”