fot. Władimir Iwanow (V).
Po całkowitym zapełnieniu większości magazynów gazu ziemnego w Europie i chłodnej pogodzie w ostatnich tygodniach, zapotrzebowanie na gaz ziemny i jego cena spadły.
W efekcie w całym regionie spadły także ceny energii elektrycznej. Według operatora sieci przesyłowej energii elektrycznej Litgrid, na Litwie przyczynił się również znaczny wzrost produkcji energii wiatrowej.
Od 30 października do 5 listopada średnia tygodniowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej Nord Pool spadła o 56%, ze 132 EUR/MWh do 58 EUR/MWh bez przesyłu i innych kosztów w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Na Łotwie i w Estonii średnia hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się identycznie jak na Litwie.
Elektrownia wiatrowa produkowała do 72 GWh energii tygodniowo, co spowodowało znaczny spadek produkcji lekkiej energii elektrycznej i wzrost eksportu do sąsiedniej Polski i Łotwy. Zmniejszyło się także zapotrzebowanie na prąd, chłodna pogoda i dwa dni wolne od pracy w środku tygodnia sprawiły, że zużyliśmy o kolejne 9% mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednak najważniejszą przyczyną wzrostu cen jest tani gaz ziemny w całej Europie – cytuje w raporcie Lutauras Varanaviius, szef działu strategii Litgrid.
Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 54% zużycia energii elektrycznej z ropy naftowej. W zeszłym tygodniu na Litwie wyprodukowano łącznie 115 GWh energii elektrycznej, o 6% więcej niż w poprzednim tygodniu, kiedy lokalna produkcja osiągnęła 108 GWh.
W zeszłym tygodniu na Litwie większość energii elektrycznej została wyprodukowana w elektrowniach wiatrowych. Produkcja J podwoiła się, z 34 GWh do 73 GWh. Produkcja hydroelektrowni również wzrosła o 22%, z 10 GWh do 12 GWh. Energia słoneczna wygenerowała około 5 GWh, tyle samo co w zeszłym tygodniu.
Elektrownia Ilumis wyprodukowała o kolejne 70% mniej niż w zeszłym tygodniu, a jej produkcja spadła z 54 GWh do 16 GWh. W ciągu tygodnia energia wiatrowa wygenerowała 63% energii elektrycznej wyprodukowanej na Litwie, energia cieplna 14%, energia wodna 10%, energia słoneczna 4% i inne energie 8%.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia łączny import energii elektrycznej wzrósł o 9%, z 141 GWh do 154 GWh. Rozróżniając import ropy, 74% trafiło do Skandynawii połączeniem NordBalt, 14% do Polski, a pozostałe 12% energii elektrycznej trafiło przez granicę z Łotwą.
Całkowity przepływ energii elektrycznej na Litwę wzrósł 10-krotnie, z 4 GWh do 43 GWh. 59% eksportu na Litwę kierowane było do Polski poprzez LitPol Link, a 41% na Łotwę.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”