Zdjęcie Judity Grigelytė (VŽ)
Sąd Apelacyjny w Amsterdamie odrzucił wniosek o zamknięcie śledztwa w sprawie 26 mln euro transferów TAF Asset 11 Euro związanych z najbogatszym litewskim biznesmenem Nerijusem Numą (dawniej Numavičius).
Decyzja Izby Handlowej z dnia 26 kwietnia wskazuje, że wniosek został odrzucony, ponieważ wątpliwości dotyczące działalności TAF Asset 11 zarejestrowanej w Holandii nie zostały jeszcze rozwiązane i konieczne jest zabezpieczenie interesów wspólników oraz wskazanie osób odpowiedzialnych za podejrzane działania.
Prawnik estońskiej firmy Atexo, za pośrednictwem której część akcji TAF Asset 11 pośrednio posiadało trzech braci Marcinkevičius, wniósł o zamknięcie śledztwa 12 stycznia br. Według niego osiągnięto pokojowe porozumienie, w ramach którego akcje TAF Asset 11 będące w posiadaniu spółki zostaną przeniesione, a Marcinkevičiai nie jest zatem zainteresowany kontynuowaniem dochodzenia wszczętego na ich wniosek.
Wniosek o zamknięcie dochodzenia został poparty przez Averline, spółkę zarejestrowaną na Cyprze, która po jednej z transakcji objętych dochodzeniem posiadała 76,32% akcji TAF Asset 11, była dyrektor firmy Ingrida Mikėnaitė nie sprzeciwia się temu.
Ponadto podstawy wniosku o zamknięcie śledztwa wskazują również, że śledztwo jest nadużywane i wykorzystywane jako dźwignia w sporze między rodzinami Numavičiai i Marcinkevičius, chociaż przywrócenie dobrych stosunków nie jest obecnie uważane za problem.
Žilvinas Marcinkevičius, który pośrednio posiada 13,85% akcji TAF Asset 11, zwrócił się do sądu o odrzucenie wniosku Atexo i powiedział, że nie osiągnięto z nim polubownego porozumienia, a 26 mln . Euro zostało bezprawnie wycofane z kont firmy. Adwokat poinformował, że jego klient jest gotów zapewnić dodatkowe środki finansowe na śledztwo.
Śledczy i wyznaczeni przez sąd zarządcy sprzeciwili się, argumentując, że śledztwo powinno być kontynuowane w interesie TAF Asset 11 i jego wierzycieli.
Jeżeli sąd postanowił kontynuować śledztwo, spełnił się również wniosek śledczego o podwyższenie maksymalnego wynagrodzenia ze 180 tys. do 220 tys. euro.
Na wniosek Atexo Izba Handlowa Sądu Apelacyjnego w Amsterdamie zdymisjonowała szefa TAF Asset 11 we wrześniu ubiegłego roku, ograniczyła prawa głównego akcjonariusza Averline, powołała niezależnego urzędnika do zarządzania nim i wszczęła śledztwo w sprawie działalności spółki od 2014 r. 26 mln euro. Według holenderskiego sądu środki te zostały przekazane na konto TAF Asset 11 przez N. Numę i trzech braci Marcinkevičius w 2009 roku „ze względów podatkowych”.
Według sądu między końcem września a połową listopada 2014 r. miało miejsce kilka transakcji, w wyniku których wyemitowane zostały obligacje polskiej spółki Emir 77 należące do TAF Asset 11 oraz 76,32% akcji TAF Asset 11 wcześniej pośrednio kontrolowanej przez N. Numa., do polskiej firmy Averline.
„W wyniku transakcji łączny kapitał TAF Asset 11 wynosi 25,8 mln LTL. Roszczenie w euro wobec Emir 77 bez żadnego zabezpieczenia i na warunkach niekorzystnych dla TAF Asset 11 i nietypowych. TAF Asset 11 obniżył wartość tego wymogu do zero w sprawozdaniu finansowym za 2016 r. Powstaje pytanie, jakie interesy TAF Asset 11 mógł mieć w nabyciu obligacji Emir 77” – orzekł holenderski sąd 14 września 2020 r.
Badanie ocenia, dlaczego TAF Asset 11 zdecydował się zainwestować w Emir 77, co doprowadziło do decyzji o roli polskich przedsiębiorców i krajowych prawników, informacji dostępnych dla akcjonariuszy, a także roli litewskich przedsiębiorców w transakcjach i innych aspektach. .
Jak wynika z ankiety, w 2014 r. TAF Asset 11 dostarczył 25,8 mln LTL. Pożyczka w euro dla Bertona Holdings Limited. Po transakcji nastąpił transfer udziałów i roszczeń pomiędzy TAF Asset 11, Bertona Holdings Limited, Emir 77 oraz cypryjskimi spółkami Averline Holdings Limited i Miglione Investments za 19,783 mln euro. Część długu w euro została przeniesiona do Miglione Investments.
Po cesji części zadłużenia Bertona Holdings Limited zapłaciła 19,783 mln euro. Eur Miglione Investments obniżył kapitał zakładowy i wypłacił wolne środki cypryjskiej spółce Amarentio Holdings Limited. W 2015 roku kapitał zakładowy Amarentio Holdings Limited został obniżony do 19,264 mln LTL. EUR zostało wypłacone swojemu udziałowcowi N. Numai.
Przedstawiciele N. Numy twierdzili wcześniej, że w tych transakcjach przedsiębiorca sam pożyczał pieniądze firmom, kupując umarzane akcje, a rok później pożyczka została mu spłacona po umorzeniu udziałów.
Marcinkevičius powiedział w wywiadzie dla BNS zeszłego lata, że zauważył w 2014 r., że TAF Asset 11 został opróżniony.
Były mniejszościowy udziałowiec Vilniaus Prekyba pozwał już grupę za ponad 81 mln. Szkody w euro, rzekomo poniesione po tym, jak Marcinkevičius opóźnił przejęcie centrów handlowych Akropolis w 2015 roku. 12 stycznia br. grupa ogłosiła, że podpisała z nim porozumienie pokojowe kończące trwający ponad pięć lat konflikt.
W marcu ubiegłego roku ogłoszono, że część TAF Asset 11 poprzez Atexo należy do braci Marcinkevičius (Mindaugas – 7,87%, Gintaras – 1,97%, Žilvinas – 13,85%), a pozostała część (76,32%) – Bertona Holdings Limited i Miglione Investments , spółki cypryjskie kontrolowane przez N. Numę.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.
temat biznesowy
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”