Historia przedmieścia Kowna: Aleksotas i Freda

Państwowe Archiwum Obwodowe w Kownie kontynuuje cykl wystaw na przedmieściach Kowna. Tym razem przedstawiamy Aleksotasa i Fredę.

Ta część miasta, położona na lewym brzegu Niemna, była w wirze wydarzeń historycznych bliskich i dalekich – dopiero w XIX wieku. należał do różnych stanów. Po upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów wraz z Zarzeczem w 1807 r. znalazło się pod panowaniem Prus. – od 1815 r. do Księstwa Warszawskiego. W granicach Cesarstwa Rosyjskiego, od 1837 r. w Królestwie Polskim – Augustavos, a od 1867 gubernia suwalska. Dlatego dokumenty historyczne z tej części Zarzecza znajdują się w archiwach różnych krajów. Tradycyjnie wystawa ma na celu przede wszystkim prezentację dokumentów przechowywanych w archiwach regionalnych Kowna, ale w projekcie uczestniczą również Centralne Archiwum Państwowe Litwy i Suwalskie Archiwum Państwowe.

Ta część miasta, położona na lewym brzegu Niemna, była w wirze wydarzeń historycznych bliskich i dalekich – dopiero w XIX wieku. należał do różnych stanów.

Stara część Aleksot została przyłączona do miasta Kowno w 1919 r., reszta w 1931 r. Dokumenty przedstawione w ekspozycie wydziałów budownictwa, paszportów, oświaty, gospodarki gminy Kowna, Kowieńskiej Powiatowej Komisji Budowlanej i Zbiór dokumentów Urzędu Skarbowego odzwierciedla życie obywatelskie tego przedmieścia w okresie międzywojennym. Jest to spotkanie znanych osobowości naukowych i publicznych: pedagoga Juoza Damijonaitisa, astronoma Bernarda Kodatisa, aktorki Ona Rymaitė, prof. Mykolos Songailos, prof. Vincas Cepinskis, prof. Tado Ivanauskas, prof. Zigmos Žemaičios, prof. Paszporty narodowe Filypasa Butkevičiausa, botanika Kazimierosa Grabauskasa-Grybauskasa Republiki Litewskiej, dokumenty planistyczne Aleksota i Fredy, dokumenty budowy szkoły podstawowej im. J. Damijonaitisa, plany domów mieszkańców, fabryk, warsztatów, zdjęcia lotnicze.

Dokument: paszport państwowy botanika Mariji Lukaitienė. w 1940 r. (KRVA. F. 66, ap. 1, s. 576)

Na wystawie znajdują się dokumenty Służby Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Litewskiego i jej dyrektora Konstantinasa Regelsa, projekty kolejek linowych Aleksota oraz poświadczone notarialnie dokumenty Juozasa Godlevskisa, właściciela dworu Freda, z Suwalskiego Archiwum Państwowego, dotyczące sprzedaży gruntów na rzecz Główne Towarzystwo Kolei Rosji na budowę linii kolejowej.


Co? Wystawa „Historia przedmieść Kowna”. Alexot i Freda”.

Lub? W Państwowym Archiwum Obwodowym w Kownie (Maironio 28B).

Gdy? Działa podczas prac archiwalnych do jesieni.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *