Greenpeace krytykuje nowe polskie prawo chroniące Odrę

Ekolodzy potępili w piątek kontrowersyjną ustawę przyjętą przez Polskę w celu ożywienia Odry, która w zeszłym roku ucierpiała z powodu toksycznych zakwitów glonów, które spowodowały masowe zabijanie ryb.

Zeszłego lata rzeka na granicy Polski z Niemcami zakwitła toksycznymi algami i usunięto z niej co najmniej 300 ton martwych ryb.

W odpowiedzi na tę katastrofę ekologiczną Warszawa przyjęła w czwartek wieczorem nową ustawę, która zawiera zapisy dotyczące nowych oczyszczalni ścieków i zamierza nałożyć na branżę surowsze wymagania.

Jednak w oświadczeniu organizacji ekologicznej Greenpeace, zamieszczonym na portalu społecznościowym X, Warszawa ignorowała opinię publiczną i naukową przy uchwalaniu prawa.

Organizacja skrytykowała tak zwany brak konsultacji i stwierdziła, że ​​prawo nie ochroni Odry, a rzeka będzie nadal zanieczyszczana.

Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) wcześniej skrytykował ustawę za skupienie się na „dalszej regulacji Odry (i innych rzek), co jeszcze bardziej zniszczy ekosystem i jego zdolność do samooczyszczania”.

Ustawa pozwala na rozbudowę nowej infrastruktury, w tym modernizację systemów kanalizacyjnych i budowę nowych stacji uzdatniania wody.

Nowe prawo zobowiązuje również duże przedsiębiorstwa przemysłowe, takie jak kopalnie, do inwestowania w systemy redukcji zrzutów słonej wody.

Według niemieckiego Ministerstwa Środowiska, wzrost toksycznych alg był napędzany przez wysoki poziom soli przedostającej się do wód, a niemieckie Ministerstwo Środowiska stwierdziło, że brakuje informacji na temat przyczyny.

Polska obwiniła również toksyczne algi za masowe zabijanie ryb, ale stwierdziła, że ​​​​katastrofa była prawdopodobnie spowodowana złą jakością wody spowodowaną wysokimi temperaturami i bardzo niskim poziomem wody.

Polskie i niemieckie władze zobowiązały się zapobiegać przyszłym katastrofom, ale nie zgadzają się co do odpowiedzialności i najlepszych sposobów kontrolowania glonów.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *