Goście w „Varpel” – chórze z Rygi

Chór chłopięcy i młodzieżowy „Varpelis” z Kowna od wielu lat zachwyca melomanów na Litwie i za granicą. Chór kontynuuje swoją działalność koncertową od lat 60-tych, a kowieńska szkoła śpiewu chóralnego dla chłopców „Varpelis”, kształcąca młodych śpiewaków, nie ogranicza się do działalności edukacyjnej, ale stale organizuje różnorodne projekty, podczas których kowieńska i europejska publiczność ma okazję zapoznanie się z kulturą litewskiego śpiewu chóralnego chłopięcego.

We wrześniu chór reprezentował Kowno na festiwalu odbywającym się w miejscowości Vyssa w Niemczech, a w październiku wziął udział w prezentacji jubileuszowego festiwalu pieśni litewskiej w Paryżu. Już drugi rok szkoła realizuje projekt „Dzwoniące Schody Kowna”, w ramach którego podczas zajęć edukacyjnych głosy chórzystów „Varpelios” rozbrzmiewają w najbardziej nieoczekiwanych miejscach Kowna.

20 listopada „Varpelis” zaprasza słuchaczy do Państwowej Filharmonii w Kownie, gdzie patriotyczny projekt muzyczny „Ant kalno klevelis” zaprezentuje wspólny koncert z gośćmi z Łotwy – chórem chłopięcym katedry w Rydze.

„Litewskie chóry chłopięce, takie jak „Varpelis”, „Gintarėlis”, „Dagilėlis” czy „Ėuoliukas”, regularnie współpracują, uczestnicząc w różnych projektach, zwykle inicjowanych przez profesora Vytautasa Miškinisa, powiedział dyrektor szkoły Tomas Ladiga. – Oczywiście, że mamy ambicje zaprzyjaźnić się z chórami niemieckimi lub austriackimi, które podtrzymują bardzo stare tradycje chóralnego śpiewu chłopięcego, ale na początku postanowiliśmy zacząć od naszych sąsiadów.

Zdaniem T. Ładigi obecna sytuacja sprawia, że ​​szczególnie ważna jest dbałość o wychowanie patriotyczne młodzieży. Taka edukacja obejmuje nie tylko rozmowy o historii na lekcjach, ale także pieśni patriotyczne.

„Chór łotewski wniesie do tego projektu program, w którym znajdą się oryginalne utwory łotewskich kompozytorów oraz zharmonizowane pieśni ludowe. Zaprezentujemy dzieła autorów litewskich. Szkoda, że ​​przygniata nas harmonogram prób i ich ograniczona liczba, ale będziemy spróbujcie przygotować słuchaczom niespodziankę, wyrażając nasze wsparcie dla narodów uciskanych i walczących wspólnymi siłami” – powiedział T. Ładiga i zauważył, że to miły zbieg okoliczności, że Dzień „Niepodległości Łotwy” można obchodzić podczas koncertu w dniu 18 listopada.

Będzie to drugi koncert w ramach projektu „Ant kalno klevelis”. Pierwsza odbyła się 11 marca w Suwałkach, we współpracy z diasporą polsko-litewską.

„Mrówka kalno klevelis” to pierwsza zwrotka znanej litewskiej pieśni ludowej. Została wybrana na nazwę projektu, ponieważ w tej piosence nie ma miejsca na wyraźnie wyrażoną agresję, ale w jej pionowej linii odbija się cała litewska samoświadomość: powiązania z naturą, drzewami, rodziną, naszymi korzeniami i naszymi liśćmi. Wybrany na plakat reklamowy wizerunek litewskiego ogrodu ze śpiewającymi ptakami symbolizuje przyjaźń z narodem łotewskim – co również jest bliskie tradycji tkackiej. Tak, zdaniem T. Ładigi, to tak, jakbyśmy szukali tego, co nas łączy: pieśni i korzeni etnicznych.

Gościnny Chór Chłopięcy Katedry w Rydze powstał w 1950 roku. Dyrygent Martinis Klišanas kieruje kolektywem od 25 lat. Chór jest jednym z najaktywniejszych zespołów na Łotwie. w 2001 roku otrzymał Łotewską Wielką Nagrodę Muzyczną, następnie był kilkakrotnie nominowany do tej wysokiej oceny, a także prezentowany w kategorii Płyta Muzyczna Roku. Chór od dwudziestu lat aktywnie uczestniczy w przedstawieniach Łotewskiej Opery Narodowej. Kolektyw koncertował w wielu krajach świata, śpiewał dla byłego prezydenta USA Baracka Obamy i jego gości w Białym Domu, dla prezydentów Litwy i Finlandii w Wilnie i Helsinkach, dla Royal Albert Hall w Londynie oraz na najlepszy koncert hale w Japonii.

Ostatni raz chór wystąpił na Litwie w 2015 roku, 20 listopada. koncert będzie doskonałą okazją do ponownego spotkania kolektywu kultywującego głębokie tradycje chóralnego śpiewu chłopięcego.

Oprócz chórów w koncercie wezmą udział solista Andrius Apšega (baryton), Domas Ignotas (altówka) i koncertmistrz skrzypaczka Daiva Maskoliūnienė. Chórom poprowadzą dyrektorzy artystyczni M. Klišanas i Chirstianas Frattima oraz nauczycielka chóru szkoły „Varpelios” Monika Grigaitytė. W programie występy Zigmarsa Liepinisa, Raimondsa Paulusa, Valtasa Pūce, Janisa Lūsenisa, Imantasa Kalninisa, Renarsa Kaupersa, Janis Strazdasa, Juozasa Naujalisa, Juozasa Tallata-Kelpšasa, Raimondsa Martinkėnasa, Dariusa Polikaitisa, Giedriasa Svilainisa, Laimisa Vilkončiusa, Vaclovasa Augustyn, Vytautas Kernagis i Galinas Prace własne.


Co? Patriotyczny projekt muzyczny „Na Górze Klelewis”.

Lub? Państwowa Filharmonia w Kownie.

Gdy? 20 listopada, godzina 18:00

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *