„Otrzymaliśmy wiele naprawdę ciekawych pomysłów, więc wybór najlepszego nie był łatwy. Po raz kolejny mogliśmy przekonać się o kreatywności, inicjatywie i chęci Litwinów do stworzenia żywego środowiska, angażującego i inspirującego dla siebie i swoich społeczności Komisja przywiązywała dużą wagę nie tylko do oryginalności projektów, ale także do aspektu społecznego, wartości, jaką wnoszą do społeczności, czyli budki telefoniczne od dziesięcioleci pełnią funkcję łączenia, komunikowania się i wymiany myśli. to dziedzictwo automatów telefonicznych zostało zachowane.Zwycięzcom życzymy powodzenia w realizacji ich pomysłów i czekamy na realizację projektów” – mówi Audrius Stasiulaitis, rzecznik prasowy firmy Telia.
Oprócz A. Stasiulaitisa w skład komisji, która wyłoniła zwycięzców, weszli dziennikarz podróżniczy Orijus Gasanovas, historyk kultury Sonata Šulcė, naukowiec, opiekun architektury i dziedzictwa kulturowego, twórca modeli Lego Rokas Mikšiūnas. Laureaci konkursu będą mieli 4 miesiące na realizację swoich projektów. Następnie zostaną one zaprezentowane publiczności.
Doceniono również praktyczne pomysły
Żłobek-przedszkole Panevėžys „Jūratė”, które prowadzi 4 specjalne grupy edukacyjne i kształci 9 dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem, zainstaluje w budce telefonicznej kojącą przestrzeń. Zdaniem autorów pomysłu, szczególnemu charakterowi dzieci często towarzyszy niepokój, a przebywanie w zamkniętej przestrzeni pomaga im się wyciszyć.
Budkę telefoniczną zdobyła również Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Wilnie, która dla zapewnienia spokoju będzie miała taki obiekt w czytelni. W budce telefonicznej zostanie zainstalowana przestrzeń dedykowana do rozmów telefonicznych. Będzie można odbierać telefony lub w razie potrzeby zadzwonić do kogoś bez przeszkadzania innym odwiedzającym.
Entuzjastka pieszych wędrówek Ugnė Usevičiūtė planuje ustawić miejsce postoju dla pielgrzymów i turystów pieszych w budce telefonicznej obok trasy „Lituano Camino”, która rozciąga się od Žagrė do Seiniai. W budce telefonicznej można odetchnąć, uzupełnić wodę pitną i naładować telefon komórkowy. Podobny pomysł przedstawiła społeczność wiejska Pliesiszki. Będzie mogła zrealizować swój pomysł wykorzystania budki telefonicznej jako przystanku autobusu szkolnego w lesie Labanor, skąd codziennie do szkoły chodzi dwoje dzieci. Kolejna budka telefoniczna stanie się sklepem pszczelarsko-owocowym. Taki pomysł zaproponowała rodzinna farma Adam’s Apple.
Liceum Riešės planuje zainstalować w niebieskiej budce telefonicznej bibliotekę zewnętrzną i miejsce na doświadczenia sensoryczne dla dzieci.
Interaktywne przestrzenie i sztuka w budkach telefonicznych
„Centrum Informacji Turystycznej w Kłajpedzie” wykorzysta budkę telefoniczną do stworzenia interaktywnej przestrzeni informacyjnej w Giruliai. Odwiedzając go, mieszkańcy będą mogli posłuchać opowieści o ciekawych miejscach w Kłajpedzie oraz w ciekawy sposób poznać historię regionu. Centrum Rekreacji Dzieci i Młodzieży Gargžda planuje również wykorzystać budkę telefoniczną do celów edukacyjnych i zamierza stworzyć tam czytelnię, a za pomocą zainstalowanych w środku kodów QR dać możliwość podróży w przeszłość regionu.
Inny zwycięzca – Všis „Versli mama” – wykorzysta budkę telefoniczną do ustawienia przestrzeni wystawienniczej na wystawy i instalacje. W nowej publicznej budce telefonicznej wybudowanej w Wilnie planowane jest zainstalowanie telemostu między Wilnem, które obchodzi swoje 700-lecie, a Łodzią w Polsce, która obchodzi swoje 600-lecie. Ciekawy pomysł przedstawiła również firma „GES projektai” – we współpracy z artystką Skaiste Semenike budka telefoniczna ma służyć do stworzenia oryginalnej instalacji artystycznej. Wewnątrz stoiska zwiedzający znajdą przekaz poruszający współczesne problemy społeczne.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”