Gdzie i dla kogo Litwini wydają pieniądze tego lata: nie tylko w Polsce

W czerwcu i lipcu wydatki na wakacje i wakacje na Litwie osiągnęły rekordowy poziom i znacznie przekroczyły rok przed pandemią. Gwałtowny wzrost płatności odnotowano zarówno dla Litwinów wyjeżdżających za granicę, jak i dla tych, którzy spędzają wakacje tutaj, w naszym kraju, zgodnie z komunikatem prasowym.

W czerwcu i lipcu klienci Revolut z Litwy wydali w Polsce najwięcej pieniędzy – kwota sięgnęła 7 mln. euro.

Niewiele spadła też Wielka Brytania, gdzie Litwini zapłacili ponad 6 milionów w ciągu dwóch letnich miesięcy. euro. W porównaniu z zeszłym rokiem, rok wcześniej i przed pandemią 2019 r. latem, w tym roku Litwini podróżowali znacznie więcej do Holandii, Niemiec, Luksemburga, Irlandii, Estonii, Hiszpanii, prawie dwa razy więcej popularnych wyjazdów do Stanów Zjednoczonych.

Większość wydatków dotyczy zakupów, podróży i restauracji

Na co Litwini wydają najwięcej pieniędzy za granicą? Tutaj trend utrzymuje się od wielu lat – największą popularnością cieszą się zakupy, restauracje i wydatki związane z podróżami. W porównaniu z czerwcem i lipcem ubiegłego roku Litwini wydali tego lata 57% swoich pieniędzy na zakupy za granicą. więcej w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. – 108 proc. więcej, a latem 2019 przed pandemią – nawet o 150 proc. więcej.

Po zmniejszeniu lub całkowitym zniesieniu popandemicznych ograniczeń w przemieszczaniu się Litwini nie szczędzili pieniędzy na podróże i transport. Wydatki na podróże tego lata wzrosły o 112% w porównaniu z zeszłym rokiem i nawet o 200% w porównaniu z latem przed pandemią. Koszty transportu dla klientów Revolut wyjeżdżających za granicę podwoiły się tego lata w porównaniu do ubiegłego roku, a tyle samo w okresie 2019 r. – wzrosły o 170 proc.

Podczas podróży tego lata Litwini jak zwykle korzystali z restauracji – płatności w tej kategorii wydatków sięgały nawet 200%. przekroczyła latem 2019 rok sprzed pandemii, w porównaniu do ubiegłego roku, wydatki na żywność w kawiarniach i restauracjach wzrosły o 75%. Litwini, podróżując częściej, wydali też więcej na rozrywkę (w porównaniu z ubiegłym rokiem, o 79 proc.

Po analizie danych widać, że tego lata wzrosła również kwota wydana przez klienta za granicą. Jeśli w czerwcu ubiegłego roku przeciętny Litwin wydał 240 euro, to w tym roku liczba ta przekroczyła 300 euro. Wzrosła również łączna kwota wydana za granicą: jeśli w czerwcu i lipcu ubiegłego roku Litwini wydali za granicą ponad 42 mln funtów. euro, w tym roku liczba ta przekroczyła prawie 67 mln.

Kto i ile wydał na Litwie?

Od maja tego roku większość klientów Revolut przyjechała na Litwę z Wielkiej Brytanii, Polski, Rumunii, Włoch, Francji i Hiszpanii. Większość odwiedzających to Litwini mieszkający za granicą.

W porównaniu z ubiegłym rokiem w czerwcu i lipcu, w tym roku Litwę odwiedziło 52 proc. więcej przyjazdów, które prawie 140 proc. wydano w naszym kraju. więcej pieniędzy. Według danych Polacy, Łotysze, Włosi, Portugalczycy i Francuzi odwiedzali Litwę latem tego roku częściej niż w zeszłym roku, ale liczba Hiszpanów, Czechów i Irlandczyków nieznacznie spadła.

Przyjazdy i łączne wydatki znacznie przekroczyły lato sprzed pandemii. Kwoty wydawane przez odwiedzających Litwę również gwałtownie wzrosły: jeśli w czerwcu ubiegłego roku osoba wydała na Litwie średnio 165 euro, to w tym roku liczba ta przekroczyła 460 euro w analogicznym okresie.

Więcej wydali też Litwini nad naszym morzem

Wydatki Litwinów w naszych nadmorskich miastach w czerwcu i lipcu br. sięgnęły prawie 7 mln. euro, podczas gdy w ubiegłym roku kwota sięgnęła 6 mln, w 2020 – prawie 5 mln, a w przedpandemicznym 2019 – nieco ponad 2 mln Według danych Litwini wydali więcej we wszystkich nadmorskich miastach – Kłajpedzie, Połądze i osadzie Neringa Juodkrantė i Nida.

Najwięcej Litwini wydali w restauracjach, kawiarniach i barach nad morzem, gdzie wydana kwota w czerwcu i lipcu br. była około trzykrotnie wyższa niż w analogicznym okresie przed pandemią w 2019 r. latem

Drugą najpopularniejszą kategorią wydatków są zakupy. Litwini wydali też na paliwo, fast foody, sklepy z artykułami gospodarstwa domowego, kosmetyki i nadmorskie apteki.Co ciekawe, w czerwcu i lipcu br. Litwini wydali mniej w naszych nadmorskich hotelach niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *