Gdy Ukraina upamiętnia rocznicę Hołodomoru, przywódcy UE obiecują pomoc: Belgia przekaże 37,4 mln. USD

Zdjęcie Reuters/Scanpix.

Gdy Ukraina w sobotę obchodzi 90. rocznicę Hołodomoru, spowodowanego przez człowieka głodu sowieckiego reżimu kierowanego przez Józefa Stalina, przywódcy europejscy ponownie zobowiązali się do dalszego wspierania Kijowa.

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, powiedział, że jego kraj będzie nadal opierał się atakom sił rosyjskich, które w ostatnich dniach systematycznie atakowały krajową sieć energetyczną, powodując przerwy w dostawie prądu, gdy temperatury spadają, gdy temperatura zbliża się do „zimy”.

„Ukraińcy przeżyli bardzo straszne rzeczy. W przeszłości chcieli nas zniszczyć głodem, teraz ciemnością i zimnem” – powiedział w wiadomości wideo zamieszczonej w mediach społecznościowych.

Kilku europejskich przywódców przybyło w sobotę do stolicy Ukrainy, aby oddać hołd ofiarom Hołodomoru z lat 1932-1933, który Kijów uważa za ludobójstwo celowo popełnione przez reżim stalinowski.

Jak donoszą polskie i litewskie media, premierzy tych dwóch państw UE odwiedzili Ukrainę także w celu negocjacji, podczas których mogli przede wszystkim omówić ewentualną nową falę migracji z Ukrainy na nadchodzącą zimę.

Ukraińska Straż Graniczna poinformowała, że ​​premier RP Mateusz Morawiecki złożył hołd ofiarom Wielkiego Głodu w Kijowie pod Pomnikiem Ofiar Hołodomoru w stolicy Ukrainy.

Do Kijowa przybył także premier Belgii Alexander De Croo. Odwiedza stolicę Ukrainy po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji.

Jak podała agencja informacyjna „Belga”, Belgia obiecała przeznaczyć na Ukrainę kolejne 37,4 mln. Pomoc finansowa EUR.

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, poinformował w wiadomości wideo, że Berlin wysyła pomoc w wysokości 10 mln euro na wsparcie eksportu zboża z ogarniętej wojną Ukrainy.

Nawiasem mówiąc, posłowie niemieckiego parlamentu przygotowują się do przyjęcia rezolucji, która uznałaby za ludobójstwo śmierć głodową milionów ludzi na Ukrainie spowodowaną przez sowieckiego dyktatora J. Stalina.

Ataki na magazyny zbożowe przez siły zbrojne Kremla i blokada ukraińskiego eksportu znad Morza Czarnego wywołały oskarżenia, że ​​Moskwa ponownie używa żywności jako broni wojennej.


Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.