Przybył L. Wałęsa
Tak jak napisane zawszepomorze.plFestiwal „Wilno w Gdańsku” odbywa się od 2004 roku i zawsze odbywał się we wrześniu. Jednak od tego roku jego data zostaje przesunięta na sierpień i wydarzenia te powinny być częścią Dnia Świętego Patryka. Jarmark św. Dominika, święto miasta o wielowiekowej tradycji.
Jednak taka decyzja magistratu Gdańska wzbudziła niezadowolenie samego polskiego nadmorskiego miasta – kierownictwo Towarzystwa Miłośników Wilna i Wileńszczyzny oraz Oddziału Pomorskiego zaprotestowały przeciwko przeprowadzce.
Jak pisze portal, Wilno sprowadzało do Gdańska jarmark i wiele wydarzeń kulturalnych. Tradycyjnym terminem tego festiwalu był pierwszy weekend września, kiedy już na drugi Gdańsk przeniósł się do Wilna.
W tym roku przypada 20. rocznica tych wydarzeń, a także 700-lecie Wilna, dlatego Dni Gdańska w Wilnie odbyły się już od 12 do 14 maja. Oprócz koncertów i wystaw, w stolicy Litwy gościł także legendarny przywódca „Solidarności” i Prezydent RP Lech Wałęsa.
Część dużego jarmarku
Z okazji tej samej dwudziestolecia zapowiadają się w Gdańsku Dni Wilna w nowym formacie, zmienią się też terminy wydarzeń.
„Jarmark Wileński będzie częścią Jarmarku św. W ramach Jarmarku Dominickiego (jarmark ten odbywa się w Gdańsku od 1260 r. – przyp. a przez trzy lata na dziedzińcu galerii Forum Gdańsk, odbywać się będą w galeriach kulturalnych miasta, takich jak „Gdańskie Miasto Literatury” czy w Galerii Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Również Gdański Archipelag Kulturowy (Kultura Archipelagu Gdańskiego, jeden z organizatorów Dni Wilna w Gdańsku – red. post.) w oddziałach odbywać się będą wystawy i warsztaty twórcze młodych artystów wileńskich” – pisze zawszepomorze.pl.
Jarmark Wileński będzie częścią Jarmarku św. w ramach Jarmarku Dominikańskiego.
Nie każdy lubi zmiany
Zmiany te spotkały się jednak z ostrym sprzeciwem. Bożena Kisiel, przewodnicząca pamarskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Wileńszczyzny, rozprowadziła publiczny list, w którym wyraziła swoje oburzenie zmianą terminu i połączeniem dwóch tak ważnych dla Gdańska festiwali.
„Nie spotkamy się ponownie, jak zwykle, w 2023 r. w weekend wrześniowy na 20. Festiwalu Wileńskim w Gdańsku. Nie wiem, kto tak naprawdę kieruje ludźmi, którzy, jak mam wrażenie, starają się nieustannie marginalizować tradycyjny i ważne dla Gdańska święto, jak Dni Wilna w Gdańsku. Bo tak sobie cenimy propozycję włączenia tego święta w spektakl, jakim jest Jarmark Dominikański. Ten nasz festiwal jest ważny dla Gdańska, Wilna, Polski, Litwy – to szansa na okazanie szacunku dla przeszłości i szansa na zbudowanie dobrych relacji między Polską a Litwą.(…)
I to nie zmiana daty wywołała nasz sprzeciw, ale próba zniszczenia wyjątkowości, ekskluzywności festiwalu, poprzez uczynienie go jednym z elementów wielkiej i ważnej imprezy, jaką jest Jarmark Dominikański. Myślę, że każdy, kto zna nasze miasto i jego powojenną historię, zrozumie nas i poprze nasz protest, aby nie doszło do realizacji planowanych zmian dotyczących organizacji Dni Wilna w Gdańsku” – napisał B. Kisiel.
Ten nasz festiwal jest ważny dla Gdańska, Wilna, Polski, Litwy – to szansa na poszanowanie przeszłości i budowanie dobrych relacji między Polską a Litwą.
Zmiana wynika również z budżetu
Organizatorzy imprezy dementują jednak plotki, jakoby festiwal mógł się nie odbyć. Jak mówi Monika Dylewska-Libera, dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury, w planach jest zmiana terminu imprezy, a nie samej imprezy.
Przyznała, że chodzi głównie o budżet – spora część została przeznaczona specjalnie na biznesową część wydarzeń, a do tego kosztowało ustawienie dużej sceny. Teraz będzie więc możliwe przeznaczenie tych środków na program kulturalny.
Zwraca się też uwagę, że na cieszącym się dużą popularnością jarmarku w Gdańsku gromadzi się znacznie więcej osób, informacja rozchodzi się szerzej, dzięki czemu wydarzenia w Wilnie będzie mogło zobaczyć szersze grono mieszkańców i gości miasta.
Oceń sytuację
Gmina Wilno twierdzi, że wie o chęci zmiany terminu wydarzeń, ale na razie nie ocenia ich w żaden sposób.
„Gmina Miasta Wilna została poinformowana o planach Gdańska dotyczących zmiany koncepcji Wileńskiego Festiwalu Gdańskiego. Według organizatorów nowa koncepcja uatrakcyjni festiwal i przyciągnie więcej osób.
Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Wilnie obecnie ocenia sytuację i kontynuuje komunikację z przedstawicielami Gdańska. Celem jest przedstawienie kultury wileńskiej w Gdańsku w jak najbardziej atrakcyjny i ciekawy sposób” – komentowali sytuację przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Wilnie.
Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Wilnie obecnie ocenia sytuację i kontynuuje komunikację z przedstawicielami Gdańska.
Na pytanie, jaki program ma zostać zaprezentowany w Gdańsku w tym roku, przedstawiciele gminy nie potrafili precyzyjnie odpowiedzieć: „Program, który przedstawi Wilno, nie został jeszcze przesądzony”.
W ubiegłym roku festiwal „Wilno w Gdańsku” odbył się w dniach 2-4 września. Organizowano tam koncerty artystów litewskich, spotkania z pisarzami, artystami i naukowcami, odbywał się jarmark rękodzieła.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.