Gazprom przerywa dostawy gazu do Polski i Bułgarii

Zdjęcie: Reuters/Scanpix.

Rosja od 27 kwietnia całkowicie wstrzymuje dostawy gazu do Polski – informuje polski koncern naftowo-gazowy PGNiG. Bułgaria szybko poinformowała, że ​​otrzymała taką wiadomość. Przepływy gazu na Litwie pozostają bez zmian.

Dodano informacje o przerwanej dostawie w Bułgarii

„26 kwietnia Gazprom poinformował PGNiG o zamiarze całkowitego wstrzymania dostaw w ramach kontraktu jamalskiego od 27 kwietnia” – napisała spółka w komunikacie.

Bułgarska firma dostarczająca gaz „Bulgargaz” została również poinformowana o przerwie w dostawach gazu od środy – potwierdziło ministerstwo energetyki kraju, poinformował „Bloomberg”. Według resortu Bułgaria wywiązała się ze zobowiązań umownych i podjęła kroki w celu zabezpieczenia alternatywnych dostaw.

W liście przesłanym przez Gazprom do polskiego koncernu poinformowano, że przerwa w dostawach nastąpi z powodu zakazu realizacji kontraktu przez rosyjskiego autokratę Władimira Putina 31 marca. dekret podpisany.

PGNiG twierdzi, że dokonuje płatności zgodnie z obowiązującą umową i odmawia zapłaty za gaz w rublach.

Jak pisał VŽ, zazwyczaj płatności firmowe za gaz dokonywali płatności ze swoich banków na konta eksportera gazu w tym samym Gazprombanku. Od teraz nabywcy gazu muszą otwierać u niego specjalne rachunki („typu K”), a operacje w tym zakresie będzie przeprowadzał sam Gazprombank.

Czytaj więcej: „Rubele za gaz” mogą przerodzić się w rosyjskie embargo na gaz już w maju

Polska firma zauważa, że ​​odmówiła podjęcia takich działań.

Litewskie firmy gazowe już zapowiedziały, że nie kupują już rosyjskiego gazu. Przepływy gazu z Białorusi na Litwę nie odbywały się od początku kwietnia, a tranzyt rosyjskiego gazu do Karaliaučiai według Amber Grid przebiega bez zakłóceń.

Zapewnione jest bezpieczeństwo dostaw

Według polskiego przedsiębiorstwa państwowego infrastruktura przesyłu gazu funkcjonuje prawidłowo, w kraju nie zabraknie gazu, a zapasy surowców są wystarczające w magazynach.

„W ramach rządowej strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu PGNiG jest gotowe do odbioru gazu z różnych kierunków, w tym połączeń gazowych na zachodniej i południowej granicy oraz terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze Svinouisci, gdzie liczba LNG przewoźników w służbie stale rośnie” – podała firma.

„Obecnie stan napełnienia magazynów wynosi około 80% i jest znacznie wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku” – wynika z komunikatu prasowego spółki publicznej.

„Polska ma wystarczające rezerwy gazu i źródła dostaw, które gwarantują nam bezpieczeństwo – od lat jesteśmy w dużej mierze niezależni od Rosji. W polskich domach nie zabraknie gazu” – komentowała na Twitterze Anna, polska minister klimatu Moskwa.

Cena gazu ziemnego w Europie zareagowała na tę wiadomość skokiem o 17,8% – cena kontraktu majowego w punkcie handlu TTF na giełdzie ICE na krótko skoczyła z 90,85 EUR/MWh do 107 EUR/MWh po tej wiadomości. Szybko jednak nieco spadła i od początku dnia utrzymała się na poziomie 6,6% przy 99 Eur/MWh.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.