Ten niezwykle ważny projekt energetyczny znacznie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu, zapewni swobodę zakupu gazu od alternatywnych i sprawdzonych dostawców po konkurencyjnej cenie, a także zwiększy możliwości wykorzystania terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Kłajpedy.
„Rozpoczęcie działalności GIPL to historyczne wydarzenie nie tylko w sektorze energetycznym na Litwie i w Polsce, ale także w całym regionie. Połączenie gazociągów litewskich i polskich zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw gazu w krajach bałtyckich i wzmocni nasza niezależność energetyczna – ma to kluczowe znaczenie w kontekście bieżących wydarzeń geopolitycznych – powiedział minister energetyki Dainius Kreivys.
„GIPL daje Polsce dostęp do terminalu gazu skroplonego w Kłajpedzie, co zwiększa bezpieczeństwo dostaw gazu dla polskich odbiorców. Litwa, Łotwa i Estonia kończą erę izolacji gazowej i łączą swoje systemy transportowe z ogromnym rynkiem europejskim przez Polskę, szansa kupować surowce po konkurencyjnych cenach na rynku. Jednocześnie wzmacniamy też odporność naszych krajów na kryzys gazowy, który wynikał z rosyjskiej agresji w pobliżu naszych granic – powiedział Piotr Naimski, Minister Strategicznej Infrastruktury Energetycznej polskiego rządu.
W inauguracji GIPL wzięli udział prezydenci Litwy, Polski i Łotwy, Komisarz ds. Energii Unii Europejskiej (UE), ministrowie odpowiedzialni za energetykę krajów bałtyckich i Polski, a także kierownicy przesyłu gazu operatorzy sieci. z Litwy i Polski, którzy realizowali projekt.
GIPL jest największą inwestycją w rozwój litewskiego systemu przesyłu gazu od czasu odzyskania niepodległości, na realizację której Litwa przeznaczyła 116 mln. euro. Całkowita wartość projektu to około 500 mln. euro, około 60% środków przydzieliła Komisja Europejska.
Za realizację projektu odpowiadają Amber Grid i Gaz-System, operatorzy gazowej sieci przesyłowej obu krajów. Zdaniem Nemunasa Bikniausa, prezesa Amber Grid, GIPL był brakującą częścią litewskiego systemu energetycznego, ważną nie tylko dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, ale także dla przystępności cenowej surowców energetycznych dla konsumentów: „Kraje bałtyckie i Finlandia mają wreszcie szeroki wybór dostawców gazu na otwartym rynku Europy kontynentalnej, a Polska nowym alternatywnym źródłem dostaw gazu GIPL, z terminalem LNG w Kłajpedzie i projektem ELLI, który w najbliższym czasie podwoi przepustowość przesyłu gazu między Litwą a Łotwą 18 miesięcy zapewni skok regionalnego rynku gazu na zupełnie inny poziom konkurencyjności”.
Nowy gazociąg będzie transportował do 27 TWh gazu ziemnego rocznie w kierunku Litwy i krajów bałtyckich, do 21 TWh rocznie w kierunku Polski. Połączenie GIPL obejmie prawie połowę – około 44%. – całkowite zapotrzebowanie na gaz ziemny w krajach bałtyckich i Finlandii.
Budowa gazociągu GIPL rozpoczęła się w 2019 r. pod koniec i trwała do końca 2021 r. – w tym okresie wybudowano 165 km połączeń gazociągowych na Litwie i 343 km w Polsce. Kompleksowy projekt infrastrukturalny zrealizowano zgodnie z ustalonymi wymogami ochrony środowiska, odcinki gazociągu ułożono na największych rzekach Litwy i Polski. Pierwsze fizyczne i handlowe strumienie gazu przesyłane są gazociągiem GIPL od 1 maja br.
Kopiowanie tekstu tej wiadomości jest zabronione bez pisemnej zgody ELTA.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.