G. Nausėda w Warszawie: nie wykorzystaliśmy jeszcze wszystkich możliwości współpracy wojskowej z Polską

Prezydent Gitanas Nausėda, przebywający w czwartek w Warszawie, mówi, że Litwa i Polska nie wykorzystały jeszcze wszystkich możliwości współpracy wojskowej, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa korytarza suwalskiego.

„Prawdopodobnie nie wykorzystaliśmy jeszcze wszystkich możliwości współpracy – współpracy w sensie militarnym, w sensie mobilności wojskowej. Dlatego uważam, że nasze spotkanie ma charakter ciągły i będzie nadal realizować naszą współpracę wojskową w zakresie korytarza suwalskiego, – powiedział dziennikarzom przywódca kraju.

Tak powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą.

Według przywódcy Litwy „na granicy z Kaliningradem mogą powstać wszelkiego rodzaju zagrożenia”, ale podkreślił, że „zagrożenia hybrydowe ze strony rosyjskiej były cały czas obecne”.

Po otwarciu przez Rosję kaliningradzkiego lotniska dla samolotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej litewscy i polscy urzędnicy nie wykluczają, że istnieje tu próba wywołania fali nielegalnej migracji, jak miało to miejsce w zeszłym roku na granicy z Białorusią .

„Istnieje ryzyko, ale nie jest to bardzo duże ryzyko” – powiedział polski lider.

G. Nausėda i A. Duda stali na czele Rady Prezydentów Litwy i Polski w Warszawie. Podczas tego spotkania położono nacisk na kwestie bezpieczeństwa i obrony oraz współpracę dwustronną.

Jak poinformowała prezydencja, litewski przywódca powiedział na spotkaniu, że liczy na osiągnięcie ambitnych wyników szczytu NATO w Wilnie, gwarantującego dalsze wzmocnienie pozycji NATO w regionie.

Przewodniczący podkreślił potrzebę dążenia do konkretnych postępów w dziedzinie obrony powietrznej, wysuniętego rozmieszczania i budowania zdolności.

Przywódcy litewscy i polscy rozmawiali także o dalszym wsparciu dla rozdartej wojną Ukrainy.

G. Nausėda podkreślił, że Litwa udziela wszelkiej możliwej pomocy Ukrainie i planuje ją kontynuować. Według niego pomoc Ukrainie w wygraniu wojny pozostaje jednym z głównych priorytetów Litwy, ale należy walczyć o utrzymanie tej kwestii na pierwszym miejscu agendy Unii Europejskiej i NATO.

„Naszym obowiązkiem jest nie tylko pomoc Ukraińcom, ale mobilizacja nie tylko nas samych, ale także naszych sojuszników” – poparł A. Duda.

Według niego wojna na Ukrainie jest wynikiem odrodzenia rosyjskiego imperializmu.

Liderzy Litwy i Polski wezwali do dalszego wsparcia Ukrainy i zaostrzenia sankcji wobec Rosji.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *