G. Nausėda w korytarzu suwalskim: Jedność Polski i Litwy to zła wiadomość dla agresora

Jedność Polski i Litwy oraz wysiłki na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa to zła wiadomość dla agresora – powiedział prezydent Gitanas Nausėda, który w czwartek odwiedził z polskim przywódcą korytarz Suwałk.

Podkreślił, że Litwa i Polska zwiększają środki na obronę narodową, zwracając na to uwagę na „najwyższym szczeblu politycznym”.

„Być może nasi wrogowie lub państwa, które patrzą na nas oczami agresora, otrzymają złe wieści: dziś widzą naszą jedność, dziś widzą naszą chęć zwrócenia jak największej uwagi na naszą obronę i to jest dla nich zła wiadomość. Dobra wiadomość jest dla naszych obywateli, którzy dbają o bezpieczeństwo naszych państw” – powiedział G. Nausėda podczas wspólnego przemówienia ze swoim polskim kolegą Andrzejem Dudą.


W czwartek przywódcy obu krajów najpierw odwiedzili wielonarodowe mobilne stanowisko dowodzenia Dywizji Północno-Wschodniej w Polsce, a następnie udali się do Batalionu Logistyki Wsparcia Ogólnego Wielkiego Księcia Litewskiego Witenisa w Mariampolu na Litwie.

G. Nausėda stwierdziła, że ​​wizyta w korytarzu suwalskim, przez pewien czas uważanym za słabe ogniwo bezpieczeństwa NATO i państw regionu, nie jest przypadkowa.

Fot. R. Dačkaus / Prezydencja.

„Zarówno po tej stronie granicy, jak i po stronie litewskiej ludzie zastanawiają się, czy wystarczająco obroniliśmy każdy kawałek terytorium i czy wystarczająco się obroniliśmy. Wszyscy doskonale rozumiemy, że jest to pewne bezbronne miejsce, w którym w pierwszej kolejności może zostać skierowany wzrok agresora” – stwierdziła G. Nausėda.

„Dlatego uważam za bardzo ważne, aby nasze działania, nasze plany bardzo dobrze odpowiadały sytuacji bezpieczeństwa i aby poświęcano jeszcze więcej uwagi, zdolności, jeszcze więcej planów, ćwiczeń, aby nie było najmniejszych wątpliwości, że to kawałek ziemi jest bezpieczny.” – podkreślił litewski przywódca.

Wszyscy doskonale rozumiemy, że jest to pewien wrażliwy punkt, na który w pierwszej kolejności może skierować wzrok atakującego.

„Dziś możemy powiedzieć, że nasze bezpieczeństwo jest zapewnione także na szczeblu NATO, ale najważniejsze jest, aby nasze państwa były gotowe zainwestować odpowiednie środki, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo” – powiedział.

Ze swojej strony A. Duda podkreślił, że wizyta ma na celu rozwianie wątpliwości mieszkańców i międzynarodowych mediów co do bezpieczeństwa korytarza suwalskiego.

„Prezydent Republiki Litewskiej i ja postanowiliśmy przyjechać na ten odcinek i pokazać, że to miejsce jest bezpieczne” – powiedział A. Duda.

Podkreślił, że bezpieczeństwo odcinka zapewniają siły litewskie, polskie i NATO.

„Siły wojskowe na poziomie batalionu, działające zarówno po naszej stronie, jak i po stronie naszego sąsiada, dają nam gwarancję, że w każdej chwili będą mogły zostać zwiększone o 30 tys. żołnierzy aż do 300 tys.” – podkreślił polski prezydent.

Według niego Litwa i Polska „starają się zrobić wszystko, aby wzmocnić format obronny”, realizując ustalenia podjęte na szczycie w Madrycie.

G. Nausėda podkreślił, że w Madrycie podjęto „wiele historycznych decyzji” mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wschodniemu skrzydłu NATO, w tym plan, zgodnie z którym „możliwość zwiększenia obecności sił niemieckich do poziomu «brygady» na Litwie.

„Przede wszystkim chodzi o zasadę obrony frontalnej, co pozwala nam oczekiwać nie tylko większej uwagi, ale także większej siły militarnej i bojowej tu, na naszym terytorium, na terytorium Polski i Litwy. I bardzo się cieszę że NATO wykorzystało tę historyczną szansę, aby zwrócić uwagę na pojawiające się zagrożenia i zareagować na nie bardzo szybko i zdecydowanie” – podkreślił.

Prezydent powiedział, że obecnie trwają dyskusje na temat polskich i litewskich inwestycji niezbędnych do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie.

„Musimy wzmocnić dwustronną współpracę między Litwą a Polską, bo każda reakcja powinna zaczynać się od naszej determinacji do wspólnego działania. Musimy pokazać, że Korytarz Suwalski nie dzieli, ale jednoczy nasze narody dla wspólnego działania na rzecz naszego bezpieczeństwa i wolności. nas wszystkich” – podkreślił litewski prezydent.

Korytarz Suwalski to odcinek granicy litewsko-polskiej o szerokości około 100 km, który graniczy z rosyjskim Królestwem Krasnodaru na zachodzie i Białorusią na wschodzie.

Fot. R. Dačkaus / Prezydencja.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *