W środę prezydent Gitanas Nausėda spotkał się we Lwowie z prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Polski Andrzejem Dudą i podpisali oświadczenie o dalszym wspieraniu Kijowa w obliczu trwającej rosyjskiej agresji.
Jak poinformowała prezydencja, drugie spotkanie szefów państw Trójkąta Lubelskiego po raz kolejny podkreśliło znaczenie wielowiekowego partnerstwa strategicznego między Litwą, Polską i Ukrainą oraz determinację Litwy i Polski w udzielaniu Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy w obronie przed rosyjską agresją militarną.
„Litwa i Polska potwierdziły swoją determinację do dalszego udzielania Ukrainie pomocy wojskowej, politycznej, dyplomatycznej, gospodarczej i humanitarnej. Wojna na Ukrainie to wojna nas wszystkich. Wojna wolnego świata przeciwko dyktatorowi. Będziemy razem z Ukrainą aż do zwycięstwa, ile trzeba” – powiedział cytowany w raporcie G. Nausėda.
Spotkanie przywódców państw ukraińskich nie było wcześniej zapowiadane.
Według prezydencji G. Nausėda zwrócił uwagę, że Litwa jest jednym z największych sprzymierzeńców Ukrainy pod względem pomocy udzielanej na jednego mieszkańca, a także skutecznie pomaga Ukrainie drogą dyplomatyczną w zdobywaniu międzynarodowego poparcia dla realizacji celów integracji euroatlantyckiej Ukraina.
Zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku „w zaledwie cztery miesiące” udało się zmobilizować kraje Unii Europejskiej w celu nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej.
„Przed szczytem NATO w Wilnie wspólnie z prezydentami Ukrainy i Polski zgodziliśmy się skoncentrować nasze wysiłki na realizacji nowych celów integracji euroatlantyckiej Ukrainy. Przystąpienie do Unii Europejskiej i NATO to strategiczne cele państwa zapisane w Konstytucji Ukrainy, której Ukraińcy muszą dziś bronić z bronią w ręku, naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, co możliwe, aby im pomóc” – powiedział G. Nausėda.
Fot. R. Dačkaus / Prezydencja.
Broń zostanie następnie rozdzielona
W późniejszym raporcie podano, że G. Nausėda zapewnił na spotkaniu W. Zełenskiego, że w najbliższym czasie na Ukrainę dotrą armaty przeciwlotnicze krótkiego zasięgu L70 i amunicja.
Poinformował również o decyzjach Litewskiej Rady Obrony Państwa o dalszym udzielaniu Ukrainie wsparcia wojskowego przy pomocy litewskich firm przemysłu obronnego. Finansowane będą również inicjatywy międzynarodowe i fundusze na zakup uzbrojenia dla Ukrainy. Na ten cel z budżetu MON też już przewidziano 40 mln. euro.
Litwa będzie również nadal pomagać w szkoleniu ukraińskich żołnierzy oraz renowacji i naprawie ukraińskiego sprzętu wojskowego.
G. Nausėda zwróciła uwagę, że 95% 70% mieszkańców Litwy opowiada się za pomocą humanitarną. dali pieniądze i rzeczy Ukrainie.
„W 2022 roku państwo litewskie udzieliło Ukrainie wsparcia w wysokości 660 mln euro, z czego 240 mln to pomoc wojskowa. Litwa będzie tę pomoc kontynuować aż do zwycięstwa” – powiedział prezydent.
Powiedział, że jest też dumny z litewskich mieszkańców, organizacji i sektora publicznego, które wspierają Ukrainę, które podejmują inicjatywy wspierające, przeznaczając np. generatory dużej mocy.
Prezydent podkreślił również znaczenie pomocy udzielanej przez Litwinów w przyjmowaniu Ukraińców uciekających przed wojną, mówiąc, że na Litwie „spotkaliśmy szczerych i wrażliwych ludzi, którzy są wdzięczni za możliwość bycia na Litwie bezpieczni, ale przede wszystkim chcą do domu”.
Jak wskazała prezydencja, deklaracja podpisana przez głowy państw Litwy, Polski i Ukrainy przewiduje, że kraje te będą kontynuować trójstronne konsultacje w celu wzmocnienia bezpieczeństwa Ukrainy.
Przywódcy obu państw wyrazili uznanie dla wyraźnych postępów Ukrainy na ścieżce integracji euroatlantyckiej, zwłaszcza w szybkiej realizacji interakcji z NATO.
Litwa i Polska popierają członkostwo Ukrainy w NATO i dążą do konsensusu w tej sprawie wśród sojuszników z NATO.
Trójkąt Lubelski – 2020 została uruchomiona inicjatywa współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej Litwy, Polski i Ukrainy, której celem jest wzmocnienie współpracy regionalnej. Pierwszy szczyt Trójkąta Lubelskiego odbył się w grudniu 2021 roku.
W przededniu rosyjskiej inwazji wojskowej, 23 lutego 2022 r., w Kijowie ponownie spotkały się głowy państw Trójkąta Lubelskiego.
To już trzecia wizyta G. Nausėdy na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji wojskowej w tym kraju.
Fot. R. Dačkaus / Prezydencja.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”