Gitanas Nauseda. Zdjęcie autorstwa Elty.
Lot „Lituanicy” stał się ważną częścią litewskiego symbolu. Do tej pory trudno byłoby znaleźć w naszym kraju osobę, która nie słyszałaby o wyczynie S. Dariusa i S. Girėnasa” – mówił podczas uroczystości prezydent kraju.
Podziękował, że pamięć o litewskich lotnikach jest pielęgnowana także w sąsiedniej Polsce.
„Jestem szczerze wdzięczny, że pamięć o lotnikach litewskich jest dziś tak wspaniale pielęgnowana w Polsce. Wszyscy możemy to zobaczyć w tym miejscu, gdzie obok pomnika znajduje się muzeum poświęcone S. Dariusowi i S. Girėsowi” – powiedział G. Nudności.
W swoim przemówieniu litewski przywódca podkreślił, że S. Darius i S. Girėnas, zdeterminowani do podjęcia niezwykłego wyzwania, nie tyle chcą poprawić rekord, czy dołączyć do grona pionierów zapoczątkowanych wówczas lotów transatlantyckich , ale aby inspirować Litwinów na całym świecie, aby pokazali, że nie boją się żadnych trudności i przeszkód, i szeroko rozpowszechnili w świecie wieści o kraju, który przywrócił status państwa historycznego i leciał ku postępowi.
G. Nausėda wspominał, że S. Darius był wówczas bardzo znany w naszym kraju – żywa legenda życia publicznego, pionier wielu sportów na Litwie, w tym naszej ukochanej koszykówki. Jego śmierć, podobnie jak śmierć doświadczonego pilota, innego Amerykanina pochodzenia litewskiego S. Girėnasa, zszokowała Litwinów, ale jednocześnie dodała im jeszcze większej dumy ze swojego kraju.
Zdaniem prezydenta symboliczne jest, że lot przez Atlantyk rozpoczął się 15 lipca – w dniu wspólnego zwycięstwa oręża litewskiego i polskiego w bitwie pod Žalgirisem.
„Zdolność naszych narodów do wzajemnego świętowania zwycięstw i opłakiwania strat jest niezbędna w tym szczególnie trudnym czasie, gdy Rosja kontynuuje swoją brutalną zbrodnię agresji na Ukrainie. właśnie zakończony szczyt NATO w Wilnie zapewni Ukrainie jeszcze więcej potrzebnych militarnego, a jednocześnie znacząco wzmocni bezpieczeństwo Litwy, Polski i całego naszego regionu” – powiedział prezydent.
Głowa państwa podziękowała zebranym i życzyła, aby naród litewski i polski nadal niestrudzenie pielęgnował pamięć o legendarnym ucieczce S. Dariusa i S. Girėnasa.
„Niech przykład tych bohaterów zainspiruje nas do wspólnej pracy i zachęci do doceniania wspólnie odniesionych zwycięstw!” powiedział G. Nausėda.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”