Przyjaźń między Litwą a Polską dała i nadal daje nadzieję na wolność i sprawiedliwość całemu regionowi, powiedział prezydent Litwy Gitanas Nausėda, gratulując Polsce w piątek w Warszawie Święta Niepodległości.
„Od najdawniejszych czasów nasz kraj łączy obowiązek obrony wartości cywilizacji zachodniej. Zrodzona w Krewie, zahartowana krwią w Žalgiris i umocniona w Lublinie przyjaźń litewsko-polska dała – i nadal daje – nadzieja na wolność i sprawiedliwość dla całego regionu” – mówił G. Nausėda podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
Jak poinformowała prezydencja, w swoim wystąpieniu litewski przywódca podkreślił, że Litwa i Polska wyciągnęły z historii lekcję, a mianowicie, że agresor nie może iść na ustępstwa i musi zostać zdecydowanie powstrzymany.
Przyjaźń między Litwą a Polską, zrodzona w Krėwie, zahartowana krwią w Żalgiris i umocniona w Lublinie, dawała i nadal daje nadzieję na wolność i sprawiedliwość całemu regionowi.
„Dlatego nie tolerujemy prób siłowego przerysowania granic suwerennych państw. Pędzimy na pomoc Ukrainie, która jest atakowana przez Rosję i która również walczy o naszą wolność. Razem pozwalamy gorliwie bronić historii prawda przeciwko kłamstwom i dezinformacji” – powiedział prezydent.
W swoim wystąpieniu zaznaczył, że Litwa i Polska są nierozłącznymi partnerami strategicznymi. „Niezależnie od tego, ile trudów przeszliśmy, razem i osobno, nigdy się nie rozstaliśmy. Nie zrezygnowaliśmy z naszych wartości. Zachowaliśmy wiarę w przyszłość” – powiedział prezydent.
G. Nausėda od czwartku odwiedza Warszawę, gdzie bierze udział w obchodach Święta Niepodległości Polski i wraz z przywódcą sąsiedniego państwa Andrzejem Dudą przewodniczył Radzie Prezydentów Litwy i Polski. Według prezydencji skupiono się na kwestiach bezpieczeństwa i obronności oraz współpracy dwustronnej.
Przywódcy Litwy i Polski rozmawiali też o dodatkowym wsparciu dla Ukrainy. G. Nausėda podkreślił, że Litwa udziela wszelkiej możliwej pomocy Ukrainie i planuje ją kontynuować. Według niego pomoc Ukrainie w wygraniu wojny pozostaje jednym z głównych priorytetów Litwy, ale należy walczyć o utrzymanie tej kwestii na pierwszym miejscu agendy Unii Europejskiej i NATO.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”