Prezydent Litwy Gitanas Nausėda, który spotkał się w środę z polskim przywódcą Andrzejem Dudą, podkreślił dążenie Ukrainy do szybszej integracji z Unią Europejską (UE).
„Musimy współpracować, aby jak najszybciej osiągnąć cele integracji euroatlantyckiej Ukrainy” – stwierdził przywódca kraju w oświadczeniu wydanym przez prezydencję.
Liderzy Litwy i Polski spotkani na Forum Gospodarczym i Bezpieczeństwa w Krynicy omówili realizację ustaleń Szczytu NATO w Wilnie, sytuację bezpieczeństwa w regionie oraz kwestie współpracy dwustronnej.
Prezydent podkreślił, że Szczyt NATO w Wilnie i jego decyzje „zademonstrowały jedność i koncentrację wspólnoty transatlantyckiej w obronie wartości wolnego świata, wzmocnieniu bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego i chęci wspierania Ukrainy aż do zwycięstwa”. .
Musimy współpracować, aby jak najszybciej osiągnąć cele integracji euroatlantyckiej Ukrainy.
Prezydent zauważył, że nie mniej istotne są decyzje podjęte w Wilnie dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO – zostają zatwierdzone regionalne plany obrony NATO nowej generacji, wzmocnienia obrony powietrznej i przeciwrakietowej, skupiające się głównie na wdrażaniu modelu rotacyjnego w regionie .
„Chociaż sporządzone plany są bardzo ważne, same w sobie nie odstraszają agresora – musimy nadal systematycznie współpracować, dążąc do jak najszybszej realizacji tych planów i ich skutecznego funkcjonowania” – powiedział przywódca kraju.
Jak podała Prezydencja, podczas dyskusji na temat roli współpracy polsko-litewskiej w architekturze bezpieczeństwa regionu w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę przywódca kraju zauważył, że oba kraje bezzwłocznie i bez wahania zaczęły zapewniać kompleksowe wsparcia – finansowego, wojskowego i humanitarnego – dla Ukrainy od początku wojny.
„Nasze odważne i wspólne działanie w polityce międzynarodowej znacząco przyczyniło się do wielu ważnych procesów: wprowadzenia reżimu sankcji UE wobec Rosji i Białorusi, zamrożenia rosyjskich oligarchów i aktywów państwowych, zabezpieczenia finansowania Ukrainy za pomocą instrumentów UE, rezygnacji ze źródeł energii” Litwa i Polska będą nadal współpracować, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie wojenne i agresję” – powiedział prezydent.
Według głowy kraju głównym celem jest obecnie dalsze udzielanie Ukrainie potrzebnego jej wsparcia i tak długo, jak będzie to konieczne. „Partnerstwo Litwy i Polski we wspieraniu Ukrainy nie zachwiało się aż do zwycięstwa, będziemy go nadal słuchać, nie pozwolimy, aby agresor dyktował swoje zasady” – powiedział prezydent.
Na poprzednim spotkaniu prezydenci omówili także wspólne stanowiska państw ws. rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Ukrainy do UE już w tym roku, wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych i prywatnych na rzecz odbudowy Ukrainy, zaostrzenia sankcji wobec Rosji i Białorusi . i blokowanie sposobów ich obejścia.
Prezydenci zgodzili się nadal naciskać na utworzenie specjalnego międzynarodowego trybunału, który mógłby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i agresję.
Przywódcy Litwy i Polski rozmawiali także o dwustronnej współpracy gospodarczej i wspólnych projektach infrastrukturalnych. Zdaniem Prezydenta konieczne jest przyspieszenie realizacji projektu „Rail Baltica”, który stworzy połączenie kolejowe pomiędzy krajami bałtyckimi, Polską i całą UE, a także pomoże wzmocnić oś Europejska sieć transportowa Północ-Południe . oraz pomóc w zapewnieniu mobilności wojskowej.
Forum Ekonomiczne odbywa się w Krynicy od ponad dwóch dekad. Wydarzenie to, nieformalnie zwane Forum Europy Wschodniej w Davos, co roku gromadzi liderów gospodarczych i politycznych z Europy Środkowo-Wschodniej. Zwykle ma to miejsce na początku września.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”