Prezydent Litwy Gitanas Nausda spotyka się w Kijowie z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zdjęcie Reuters/Scanpix.
Prezydent Zjednoczonej Ukrainy Gitanas Nausda omówił we wtorek sytuację na linii frontu, wsparcie wojskowe i integrację euroatlantycką Ukrainy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Jak zapowiedział Prezydent, Prezydent podczas spotkania oświadczył, że Litwa w dalszym ciągu zdecydowanie wspiera Ukrainę w walce z agresorami oraz zapewnia wsparcie militarne.
Będziemy wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa. Litwa będzie nadal pomagać Ukrainie w postaci broni i amunicji, szkoleń wojskowych i wsparcia finansowego. To jest nasza wspólna walka o wolność – powiedział prezydent.
Według szefa sojuszu Litwa zatwierdziła długoterminowy plan wsparcia wojskowego dla Ukrainy na kwotę około 200 milionów dolarów. EUR. Dostarczony przez Litwę system obrony powietrznej NASAMS klasy wojskowej ma przybyć na Ukrainę już we wrześniu.
Głowa państwa wezwała Litwę do poparcia pokojowej formuły W. Zełenskiego i podkreśliła, że negocjacje pokojowe mogą przynieść długoterminowe rezultaty tylko wtedy, gdy będą wspierane przez powiązanie niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy.
Podczas spotkania litewski przywódca podkreślił, że decyzje podjęte na spotkaniu przywódców NATO w Wilnie powinny przyspieszyć proces zbliżenia NATO i Ukrainy. Prezydent musi mieć nadzieję, że nowo utworzona Rada NATO-Ukraina będzie użytecznym ramieniem politycznym i że długoterminowy program NATO w zakresie wsparcia i odstraszania pomoże Ukrainie w walce z agresorem.
Rozmawialiśmy o perspektywach NATO, cyklu wyborczego w Stanach Zjednoczonych Ameryki, ale mam wielką nadzieję, że wiatry polityczne nie ustąpią tej ważnej decyzji, która jest już przygotowywana i której podstawy zostały już podniesione w Wilnie spotkanie. – oznajmił we wtorek szef republiki w Kijowie.
Litewski przywódca omówił także z prezydentem W. Zełenskim proces akcesji Ukrainy do UE i podkreślił, że Litwa zdecydowanie wspiera aspiracje Ukrainy do integracji europejskiej i będzie ją wspierać na drodze do integracji europejskiej.
Nikt nie wątpi, że Ukraina to Europa. Przyszłość Ukrainy leży w Unii Europejskiej. Godny szacunku jest fakt, że mimo krwawej wojny udało jej się przeprowadzić reformy. Litwa jest gotowa pomóc Ukrainie zarówno w reformach, jak i na drodze do integracji europejskiej – oznajmił Prezydent.
Dodał też, że ma nadzieję, że do października Ukraina spełni wszystkie wymagania Komisji Europejskiej i że oliwa członkostwa w UE zostanie rozpalona pod koniec roku podczas Rady Liderów Europejczyków.
Ukraiński prezydent ogłosił wówczas w Telegramie, że docenia przyłączenie się Litwy do wspólnego oświadczenia G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy.
Bardzo ważna jest pomoc wojskowa i techniczna, w tym szkolenie i rehabilitacja ukraińskich sił obronnych. Rozmawiamy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego. Szczególną uwagę zwraca się na alternatywną inicjatywę grupy Black Youth Marrut Krim – twierdzi V. Zelenskis.
Wyrazi wdzięczność Prezydentowi G. Nausdzie, Litwie i całemu narodowi litewskiemu za zdecydowane wsparcie dla niego i jego narodu, potwierdzając, że historyczna jedność naszego narodu przynosi pokój w całej Europie.
Prezydenci omówili także obecność grupy najemników Wagnera na Białorusi i zgodzili się, że jedna z nich będzie celem prowokacji na granicach Polski, Łotwy i Litwy.
Według G. Nausdy należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo granic, bo nie można wykluczyć możliwości prowokacji.
Podczas spotkania Krymskiej Platformy Międzynarodowej Prezydent oświadczył, że nie jest możliwy długotrwały pokój bez utraty kontroli nad Krymem na rzecz Ukrainy.
Ponadto Rosja aktywnie wykorzystuje Krym jako bazę wojskową w wojnie z Ukrainą. Z naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego rosyjskie statki wystrzeliły rakiety w stronę objętej patronatem UNESCO części Odessy, a także infrastruktury portowej, magazynów i innych celów cywilnych. Utrzymując Krym, Rosja może w dalszym ciągu ograniczać swobodę żeglugi na Morzu Czarnym i zagrażać światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu, stwierdził G. Nausda.
Według lidera sojuszu społeczność międzynarodowa musi zadbać o to, aby osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne i agresję spotkały się z odwetem.
W 2021 r. trzykrotnie odbędą się spotkania Krymskiej Platformy Międzynarodowej, utworzonej z inicjatywy W. Zełenskiego.
W tym roku biorą w nim udział Prezydenci Ukrainy, Litwy, Portugalii i Węgier oraz Premier Finlandii. Pozostali szefowie państw i rządów UE uczestniczyli w nich zdalnie.
Żądanie zorganizowania tego spotkania zdecydowanie potępia nielegalne działania Rosji na okupowanym terytorium i wspiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
Temat środowiska biznesowego
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”