Kancelaria Prezydenta Republiki Litewskiej / fot. Robert Dakaus.
Prezydent Gitanas Nausda spotkał się we Lwowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim i polskim przywódcą Andrzejem Dudą i podpisał oświadczenie o dalszym wsparciu Kijowa w obliczu rosyjskiej agresji.
Jak zapowiedział Prezydent na drugim spotkaniu przywódców Trójkąta Lubelskiego, znaczenie wielowiekowego partnerstwa strategicznego między Litwą, Polską i Ukrainą oraz determinacja Litwy i Polski w udzieleniu Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy w obronie przed wojskami rosyjskimi agresja została ponownie zestresowana.
Litwa i Polska potwierdziły jutro, że nadal będą udzielać Ukrainie pomocy wojskowej, politycznej, dyplomatycznej, gospodarczej i humanitarnej. Wojna na Ukrainie to nasza wojna. Wolna wojna światowa z dyktatorami. Będziemy razem z Ukrainą aż do zwycięstwa tak długo, jak będzie trzeba – powiedział G. Nausda, cytowany w komunikacie prasowym.
Spotkanie przywódców na Ukrainie nie było wcześniej zapowiadane.
Według Prezydenta G. Nausda zwrócił uwagę, że Litwa jest jednym z największych krajów ukraińskich pod względem pomocy udzielanej per capita, a także skutecznie pomaga Ukrainie drogą dyplomatyczną w pozyskiwaniu międzynarodowego poparcia dla realizacji celów integracji euroatlantyckiej Ukrainy.
Zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku, w ciągu zaledwie czterech miesięcy, udało się zmobilizować kraje Unii Europejskiej w celu nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.
W związku ze zbliżającym się spotkaniem NATO w Wilnie, wspólnie z prezydentami Ukrainy i Polski zgodziliśmy się skoncentrować nasze wysiłki na realizacji celów integracji euroatlantyckiej Ukrainy. Członkostwo w Unii Europejskiej i NATO to strategiczne cele państwa zapisane w ukraińskiej konstytucji, których Ukraińcy muszą dziś bronić z bronią w ręku. Dlatego naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, co możliwe z ich pomocą – powiedział G. Nausda.
Następnie broń
W przekazanym później komunikacie podano, że G. Nausda zapewnił na spotkaniu W. Zełenska, że w najbliższym czasie na Ukrainę dotrą armaty przeciwlotnicze L70 i amunicja.
Poinformował również o decyzjach Litewskiej Rady Obrony Państwa o dalszym udzielaniu Ukrainie wsparcia wojskowego przy pomocy litewskich firm przemysłu obronnego. Wkłady finansowe będą również przekazywane na międzynarodowe inicjatywy i fundusze na zakup uzbrojenia dla Ukrainy. Na ten cel budżet Ministerstwa Ochrony Kratosa również przewiduje już 40 mln. EUR.
Litwa będzie również nadal pomagać w szkoleniu ukraińskich żołnierzy oraz renowacji i naprawie ukraińskiego sprzętu wojskowego.
G. Nausda podkreślił, że 95% mieszkańców Litwy opowiada się za pomocą humanitarną, 70% z nich przekazało Ukrainie pieniądze i towary.
W 2022 roku państwo litewskie udzieli Ukrainie wsparcia w wysokości 660 mln. 240 milionów euro. pomoc wojskowa. Litwa będzie pomagać aż do zwycięstwa – mówi prezydent.
Jak zaznaczył prezydent, deklaracja podpisana przez głowy państw Litwy, Polski i Ukrainy przewiduje przeprowadzenie próbnych konsultacji w celu wzmocnienia bezpieczeństwa Ukrainy.
Wszyscy przywódcy z zadowoleniem przyjęli wyraźne postępy Ukrainy na drodze do integracji euroatlantyckiej, zwłaszcza w dążeniu do zdrowych stosunków z NATO.
Litwa i Polska popierają członkostwo Ukrainy w NATO i dążą do konsensusu w tej kwestii wśród członków NATO.
Trójkąt Lubelski w 2020 roku powstał z inicjatywy współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej Litwy, Polski i Ukrainy, której celem jest wzmocnienie współpracy regionalnej. Pierwsze spotkanie Trójkąta Lubelskiego odbyło się w grudniu 2021 roku.
W przededniu rosyjskiej inwazji wojskowej, 23 lutego 2022 r., w Kijowie ponownie spotkały się głowy państw Trójkąta Lubelskiego.
To już trzecia wizyta G. Nausdy na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji wojskowej w tym kraju.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
Temat Środowisko biznesowe
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”