G. Nausda: Przechowywanie, połączenia i terminale to trójca, która pozwala na niezależność energetyczną

Prezydent Litwy Gitanas Nausda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Fot. Roberto Dakaus (Urząd Prezydenta Republiki Litewskiej)

Kraje bałtyckie i Polska są gotowe przejąć inicjatywę w zagrażaniu Ukrainie, ale ważne jest rozwiązanie problemów logistycznych, przede wszystkim dostaw kolejowych – tłumaczy prezes Gitan Nausda.

Jesteśmy gotowi podjąć inicjatywę, bo zarówno bałtyckie porty Litwy, jak i porty Polski są gotowe przyjąć zagrożenie ze strony Ukrainy. Bardzo ważne jest tylko rozwiązanie problemów logistycznych, co jest naprawdę ważne. Jest to najpierw oferta kolejowa, osoba odpowiedzialna za udział kraju w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, która zabiera głos podczas prezydencji.

Z wolą polityczną i bardzo terminowym planem działania z pewnością tego oczekujemy. I na pewno w najbliższym czasie będziemy działać w tym kierunku – dodał.

Z powodu wojny rozpoczętej przez Rosję Ukraina nie jest w stanie sprowadzić przez swoje porty ponad 20 mln ton. ton z ubiegłorocznych zbiorów i sprawiedliwa pomoc z Unii Europejskiej (UE).

Według G. Nausdy istniejące połączenia elektroenergetyczne i gazowe na Litwie, a także terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG) i magazyn gazu Inukalnis na Łotwie nie tylko rozwiązują problem niezależności energetycznej, ale mogą również pomóc innym krajom regionu. takich jak Ukraina.

Magazyny, przyłącza i terminale tworzą swoistą trójkę, która pozwala zająć się kwestią niezależności energetycznej i niejako pomóc w przyszłości nawet tym bardziej odległym krajom. Dzięki tym połączeniom wierzę, że sam gaz może dotrzeć na Ukrainę – powiedział szef państwa.

We wtorek G. Nausda spotkał się również z Florence Verzelen, wiceprezesem wykonawczym Dassault Systèmes, francuskiej firmy informatycznej z oddziałem w Kownie. Lider kraju powiedział, że kraj chce rozszerzyć działalność na Litwę, ale rozwój komplikuje brak wykwalifikowanej siły roboczej.

Chcą się rozwijać, ale w tym celu najpierw widzą niedobór wykwalifikowanej siły roboczej i rekrutację nowych pracowników, i są bardzo zainteresowani bezpośrednią współpracą z naszymi uczelniami – wyjaśnia Nausda.

Coroczne spotkanie światowych elit politycznych, gospodarczych i biznesowych odbywa się zwykle w szwajcarskim ośrodku narciarskim Davos, ale w tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, odbyło się ono w maju 2226 roku.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.