G. Nausda: Należy kształcić wszystkich, aby mogli walczyć ze zinstrumentalizowaną migracją

Gitanas Nausda, Prezydent Republiki Litewskiej. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Unia Europejska (UE) musi mieć podstawę prawną, aby zwalczać wyzyskiwaną migrację, mówi prezydent Gitanas Nausda.

Tę kwestię poruszy litewski prezydent, który w piątek weźmie udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej (ECC) w Grenadzie.

Dyskusja nie jest łatwa, Litwa zawsze była ofiarą tzw. solidarności. Naprawdę rozumiemy, że dzisiejsza migracja jest problemem o szerokim zakresie i zasięgu, powiedział Gitanas Nausda w biurze LRT, a jego uwagi zostały rozpowszechnione przez Prezydenta.

Widzimy, że przyczyny tej migracji nie zostały dotychczas wyeliminowane, dlatego jesteśmy tutaj, aby zwiększyć naszą misję solidarnościową, ale żądamy też pewnych rozwiązań, które będą skierowane przeciwko zinstrumentalizowanej polityce migracyjnej – zadeklarował prezydent. .

Niestety, nadal nie mogę dzisiaj powiedzieć, że stworzono specjalną podstawę prawną specjalnie dla kwestii migracji. I tego właśnie doświadczamy nie tylko w Polsce, ale także w Polsce, a ostatnio szczególnie na Łotwie – powiedział.

Prezydent Litwy powiedział, że kwestia ta zostanie omówiona na spotkaniu.

W piątek przywódcy UE planują między innymi omówić unijną politykę migracyjną i azylową.

Z pewnością nie odważyłbym się przewidzieć, jaka część inwazji migracyjnej będzie dzisiaj. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​czasami wszystko wydaje się trudne, ale w ostatniej chwili udaje nam się dojść do porozumienia. Zobaczymy, czy uda nam się tego wspólnie dokonać – powiedział G. Nausda.

„To naprawdę ważne, aby mieć przegląd i wytyczne dotyczące sposobu rozwiązania problemu imigracji, ponieważ kontrolowanie granic UE jest kwestią europejskiej suwerenności” – podkreślił.

Litwa i niektóre inne kraje UE chcą, aby w Europejskim Kodeksie Granicznym zatwierdzono koncepcję instrumentalizacji migracji, odniesienia do wszystkich rodzajów stałej i mobilnej infrastruktury ochrony granic, wspólnych minimalnych standardów ochrony granic, możliwości dla państw członkowskich stojących w obliczu wyzysku migracji do podjęcia odpowiednich środków krajowych.

Jednak we wrześniu br. Komisja Wolności, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego głosowała za usunięciem z projektu wszystkich zapisów związanych z instrumentalizacją migracji.

Minister spraw wewnętrznych Agn Bilotait zwróci się do przedstawicieli Litwy w Parlamencie Europejskim, zapraszając ich do wsparcia litewskiego stanowiska w sprawie instrumentalizacji migracji w prawie UE.

W 2021 r. na Białoruś-Litwę nielegalnie przybyło prawie 4200 migrantów, jednak po zniesieniu ograniczeń w przemieszczaniu się większość z nich opuściła kraj. Od 3 sierpnia 2021 r., kiedy litewskiej straży granicznej przyznano prawo do łapanek nielegalnych migrantów, na Białoruś obowiązuje zakaz wjazdu na Litwę łącznie ponad 21 tys. osób. Strona graniczna wielokrotnie próbowała nielegalnie przekroczyć granicę państwową.

Litewscy urzędnicy obwiniają Białoruś za kryzys migracyjny i twierdzą, że jej urzędnicy aktywnie przyczyniają się do nielegalnej imigracji na Litwę i do Unii Europejskiej.

Organizacje praw człowieka skrytykowały decyzję Litwy i krajów sąsiadujących o łapaniu migrantów na granicy, jednak władze litewskie twierdzą, że taka praktyka jest konieczna, aby chronić migrantów przed tym, co uważają za wyzysk.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.