G. Nausda: Litwa wspiera ścieżkę integracji europejskiej i euroatlantyckiej Sakartvelas

Gitanas Nausda, prezydent Litwy, z Iraklim Garibavilem, premierem Sacartvelo. Zdjęcie Roberto Dakausa (Prezydenta Republiki Litewskiej)

Prezydent Litwy Gitan Nausda spotka się we wtorek z premierem Sakartwell i prezydentem Litwy Iraklim Garibavilem na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, aby wyrazić swoje poparcie dla integracji europejskiej Tbilisi.

Na początku marca Sakartwell złożył formalny wniosek o wstąpienie do Unii Europejskiej (UE) wkrótce po tym, jak zrobiła to Ukraina, która walczyła z rosyjską inwazją.

Podczas spotkania z premierem kraju G. Nausda pochwalił Sakartvela za krótkie wypełnienie drugiego kwestionariusza Komisji Europejskiej (KE) i dalsze dążenie do ściślejszej integracji z UE.

Litwa popiera europejską i euroatlantycką ścieżkę integracji Sakartvela iz wielkim niepokojem śledzi rosyjskie próby powstrzymania Sakartwella i innych suwerennych państw przed podejmowaniem niezależnych decyzji w zakresie polityki zagranicznej, szef państwa w komunikacie prasowym.

KE powinna opowiedzieć się za przyznaniem statusu kandydata Sakartvelowi, Ukrainie i Mołdawii.

Nawet jeśli sprawdzisz status, będziesz musiał poczekać na długi i skomplikowany proces logowania. Będą musieli przeprowadzić daleko idące reformy, aby sprostać politycznym i gospodarczym standardom Wspólnoty.

W sierpniu 2008 roku Rosja przypuściła atak naziemny na Sakartvel po walce z prorosyjskimi separatystami w regionie Osetii Południowej.

Po wojnie Sakartvel pozostał podzielony, a Rosja skonfiskowała Piet Osetię, a także oderwany region Abchazji, jako niepodległe państwa i teraz przechowuje tam swoje wojska.

Sakartvel i Ukraina podpisały umowy stowarzyszeniowe z UE.

Pan Nausda spotkał się również z Mathiasem Cormannem, sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Europejskiej i Rozwoju (OECD) w Davos.

Według raportu prezydent podziękował mu za decyzję organizacji o wycofaniu Rosji i Białorusi ze wszystkich instytucji OECD.

Dziś trzeba mówić nie tylko o agresji Rosji na Ukrainę i represjach ze strony cywilizowanego świata, ale także o planowaniu odbudowy Ukrainy i pomocy w torowaniu drogi do rozwoju – mówi G. Nausda.

To, że OECD popiera inicjatywę Litwy i Polski utworzenia biura dla Ukrainy, jest bardzo ważne dla przyszłości Ukrainy. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju będzie odgrywać ważną rolę w odbudowie Ukrainy i jej gospodarki.

Według prezydenta G. Nausda poprosił sekretarza generalnego OECD o ocenę możliwości przeniesienia reprezentacji Ukrainy do Kijowa z Paryża w najbliższej przyszłości.

Prezydent podkreślił znaczenie moralnego wsparcia państwa walczącego z rosyjską agresją.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.