G. Landsbergis potwierdził, że Litwa wniosła wkład w projekt podejścia dla Francji – Respublika.lt

1 zdjęcie

Gabrielius Landsbergis potwierdza, że ​​Litwa wniosła wkład w projekt podejścia dla Francji. Zdjęcie autorstwa Elty.

„O ile mi wiadomo, Litwa wniosła swój wkład. Widziałem teksty, które zostały połączone. Celem było wyrażenie zaniepokojenia i uznania dla ciągłych ofert negocjacji z Moskwą. Albo nawet dać (Rosja – ELTA) gwarancje bezpieczeństwa”, G Landsbergis powiedział dziennikarzom w Seimasie.

„Myślę, że Ukraina potrzebuje przede wszystkim gwarancji bezpieczeństwa. A Litwa zdecydowanie opowiada się za długoterminowymi gwarancjami bezpieczeństwa NATO (dla Ukrainy – ELTA). Innymi słowy, Ukraina ma prawo zostać członkiem NATO i korzystać z tego samego gwarancje bezpieczeństwa, jak Litwa, gwarancje bezpieczeństwa wynikające z piątego artykułu” – zauważył.

Według szefa litewskiej dyplomacji pokój można osiągnąć tylko poprzez włączenie Ukrainy, a nie Rosji, do europejskiej architektury bezpieczeństwa.

„Mam głębokie przekonanie, że europejska architektura bezpieczeństwa – jak zapewnimy bezpieczeństwo na kontynencie europejskim – musi przede wszystkim zacząć się od Ukrainy. Angażować ją, bronić, a następnie bronić z nią. „architektura bezpieczeństwa z Rosją. Rosja jest państwem agresorem, które zaatakowało swojego sąsiada” – podsumował G. Landsbergis.

Według Reutersa kraje bałtyckie, Polska i Słowacja wyraziły dezaprobatę dla stanowiska Macrona.

Prezydent Francji Emmanuel Macron we wtorek odrzucił krytykę za swoje uwagi, że pewnego dnia Rosja będzie potrzebowała ochrony przed działaniami Zachodu.

Macron reagował na reakcję Kijowa i niektórych krajów Europy Wschodniej, które oskarżyły go o zbytnią protekcjonalność i zbytnie zaabsorbowanie Moskwą w swoich sobotnich komentarzach.

„Myślę, że nie powinniśmy (…) próbować tworzyć sprzeczności tam, gdzie ich nie ma” – powiedział francuski przywódca, który przybył na szczyt UE-Bałkany w Tiranie.

W sobotę E. Macron zadeklarował, że konieczne będzie udzielenie „Rosji gwarancji własnego bezpieczeństwa w dniu powrotu do stołu negocjacyjnego”.

„Jedną z fundamentalnych rzeczy jest strach przed NATO na wyciągnięcie ręki i rozmieszczenie broni, która może zagrozić Rosji” – powiedział francuskiej stacji TF1.

Te wypowiedzi wywołały falę krytyki.

„Czy ktoś chce dać gwarancje bezpieczeństwa państwu terrorystów i morderców?”, powiedział w mediach społecznościowych Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Według polskiego wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza, Macron „popełnił błąd” w swoich wypowiedziach, a Zachód powinien podążać za moskiewską polityką izolacji.

Ukraińska wojna zakończy się zapewnieniem Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, powiedział w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, dodając, że „o Rosji porozmawiamy później”.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *