„Nie można poruszyć jednego z kamieni węgielnych naszych relacji: Polska jest, była i będzie partnerem strategicznym Litwy. To jest kamień naszego bezpieczeństwa, na którym budujemy bezpieczeństwo naszego kraju, kamień energetyczny niepodległości i żaden rząd nie przesunął jeszcze tego kamienia i mam nadzieję, że żaden przyszły rząd też tego nie zrobi” – powiedział Landsbergis reporterom podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu.
„Nie sposób jednak ignorować wyzwań stojących przed być może najbliższym nam państwem. Od tego są przyjaciele, żeby zwracać uwagę, czy coś jest naprawdę nie tak, czy w ogóle coś jest nie tak” – powiedział.
Lider konserwatystów miał pewność, że podczas wtorkowej wizyty polskiego prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie zostanie zwrócona uwaga na łamanie praw człowieka w sąsiednim kraju.
„Myślę, że podczas dzisiejszych dyskusji zostanie podkreślone, że Litwa nie będzie udawać ślepej i że są pewne problemy w zakresie praw człowieka. Państwo, które narzuca żądania podnoszone wobec swoich sąsiadów, mam na myśli Białoruś, ze względu na rażące mających tam miejsce naruszeń praw człowieka, powinna zastosować je także do siebie” – stwierdził G. Landsbergis.
Jego zdaniem podjęcie tego tematu nie powinno zaszkodzić relacjom Litwy i Polski.
„Mam ogromną nadzieję, że przyjaźń opiera się na wzajemnym zaufaniu, odwadze i umiejętności mówienia prawdy” – powiedział lider TS-LKD.
Z okazji wizyty A. Dudy we wtorek w Wilnie zorganizowano akcję solidarnościową z Polkami protestującymi przeciwko łamaniu praw człowieka i zakazowi aborcji.
Od tego właśnie są przyjaciele: od tego, żeby wskazać, czy coś jest poważnie nie tak lub jeśli coś jest poważnie nie tak.
W Polsce ogromne protesty wywołało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające niezgodność z konstytucją obowiązujących w Polsce przepisów dopuszczających aborcję w przypadku wad rozwojowych płodu.
Orzeczenie to, wydane przez Trybunał Konstytucyjny w październiku, jeszcze bardziej zaostrzyło polskie przepisy aborcyjne, które już i tak należały do najsurowszych w Europie. Po wejściu w życie decyzji przerwanie ciąży będzie możliwe jedynie w przypadku gwałtu lub kazirodztwa, a także w przypadku zagrożenia życia matki.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”