G. Landsbergis: Chciałbym, aby nie dawać dodatkowych aktywów wrogom Litwy

„Chciałbym jak najbardziej, gdybyśmy nie dali naszym przeciwnikom – prawdziwym przeciwnikom, nie przeciwnikom w Sejmie, ale prawdziwemu wrogowi Litwy – dodatkowych aktywów, nie chciałbym dawać takiej dodatkowej szansy” – powiedział. Reporterzy G Landsbergis w środę w Sejmie.

Wcześniej spotkał się z opozycyjną frakcją Unii Demokratycznej „Vardan Lietuvos”, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące tranzytu kaliningradzkiego. Przedstawiciele opozycji zapowiedzieli po tym spotkaniu, że przygotują interpelację do G. Landsbergii.

Zapytany przez dziennikarzy, czy interpelacja opozycji jest częścią tych „dodatkowych aktywów”, G. Landsbergis odpowiedział przecząco.

„Nie, interpelacja nie pomaga, różne oceny i niemożność odpowiedzi na to, co jest w interesie Litwy” – zadeklarował minister.

W międzyczasie nazwał interpelację normalną ustawową procedurą, kiedy minister odpowiada na pytania posłów na Sejm, ale twierdził tylko, że odpowiedział już na wszystkie pytania.

„Trudno mi pomyśleć, na jakie inne pytanie mógłbym odpowiedzieć, wygląda na to, że odpowiedziałem na oba twoje pytania i na dzień dzisiejszy, ile czasu mi dała grupa (Demokrata), odpowiedziałem na te pytania” powiedział minister. – Wydaje mi się, że problem w tym, że raczej opozycji i Sejmowi jest to dość trudne, bo nasi koledzy z koalicji też (wyrażają przeciwne opinie), trudno jest sformułować wspólne stanowisko – na co czekać, czy będą sankcje czy nie, czy musimy stosować się do zaleceń KE, czy też nie stosujemy się do zaleceń KE”.

„Jeżeli sama Komisja Europejska mówi, że Litwa, posiadając te informacje, zrobiła wszystko dobrze, czyli potwierdziła stanowisko rządu, to nie mam już nic do odpowiedzi. Rozumiem, że można prowadzić działania polityczne, statut na to pozwala”, dodał G. Landsbergis.

Minister spraw zagranicznych uważa też, że politycy zwracający uwagę na wyjątkową sytuację Litwy w sprawie tranzytu kaliningradzkiego „stanowi niebezpieczny precedens”, gdyż dążą do tego, by zasady były jednakowe dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.

„Pan Skvernelis ustanawia bardzo niebezpieczny precedens, mówi o wyjątkowej sytuacji Litwy, czyli zaciąga pewne zobowiązanie wobec państwa, może tranzyt, może pewne zobowiązanie, innymi słowy natychmiast mówi, o co prosi Kreml. On (Kreml) prosi o korytarz, zobowiązania: „Litwa musi, nie ma innego wyjścia, Litwa jest w wyjątkowej sytuacji”, a pan Skvernelis to potwierdza – powiedział minister.

Ž. Zdjęcie: Gedvilas/BNS.

Zdaniem G. Landsbergisa we wszystkich konsultacjach z Komisją Europejską (KE) Litwa podkreślała, że ​​jej sytuacja nie jest i nie powinna być traktowana jako wyjątkowa.

„Podczas naszych konsultacji z KE stale podkreślano, że każda reguła, każda nowa interpretacja może być przeznaczona tylko dla Litwy, terytorium w tranzycie między Białorusią a Kaliningradem przez Polskę jest tej samej długości. Berlin do Warszawy i Kaliningradu te zasady muszą obowiązywać powszechnie, a swoista wyłączność Litwy jest niebezpieczna, bo wtedy mamy ogromny problem bezpieczeństwa narodowego. być problemem Litwy” – zauważył G. Landsbergis.

Pan Skvernelis ustanawia bardzo niebezpieczny precedens, mówi o wyjątkowej sytuacji Litwy, innymi słowy przyjmuje na siebie pewne zobowiązanie wobec państwa, może tranzyt, może pewne zobowiązanie.

S. Skvernelis powiedział, że Litwa powinna poruszyć kwestię tranzytu Kaliningradu podczas negocjacji sankcji wobec Rosji w ramach Unii Europejskiej, ponieważ jest to „specyficzne państwo”.

„Każdy kraj zna swoją specyfikę, komu najbardziej zależy na ropie, gazie, Litwa ma specyfikę, cała UE ma specyfikę, że Litwa ma tak wyjątkowy problem, tranzyt kaliningradzki. W każdym razie, jeśli chodzi o pakiety sankcyjne, trzeba zadać pytanie, że jesteśmy konkretnym państwem, mamy takie relacje, niestety, bo Kaliningrad z Rosją” – powiedział S. Skvernelis.

G. Landsbergis, który już wcześniej był we frakcji Demokratów, powiedział, że kwestia tranzytu kaliningradzkiego jest podnoszona na Litwie na wszystkich szczeblach.

Politycy opozycji poinformowali w środę, że wystosowali interpelację do ministra spraw zagranicznych G. Landsbergisa w sprawie perypetii tranzytu Kaliningradu dla sankcjonowanych rosyjskich towarów. Planowane jest przedstawienie go na początku semestru jesiennego.

Opozycja zaczęła podnosić kwestię odpowiedzialności ministra spraw zagranicznych po tym, jak w zeszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła nowe wytyczne zezwalające Rosji na transport koleją sankcjonowanych towarów do iz obwodu kaliningradzkiego przez Litwę na potrzeby tej enklawy.

Kilku polityków należących do rządzącego Ruchu Liberalnego stwierdziło, że KE przekroczyła granice swoich kompetencji wyjaśnieniem tranzytu Kaliningradu.

Litwa wcześniej wstrzymała tranzyt części rosyjskich towarów do Kaliningradu po ogłoszonych przez UE sankcjach w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę i stwierdziła, że ​​uczyniła to na podstawie interpretacji sankcji WE zakazujących tranzytu.

Wywołało to oburzenie w Rosji, a Komisja ogłosiła zamiar opracowania nowych wytycznych.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *