Polscy parlamentarzyści nie odnieśli się do sytuacji oświatowej Polaków na Litwie – stwierdził Gediminas Kirkilas, przewodniczący Komisji do Spraw Europejskich Sejmu, komentując uchwałę polskiego Sejmu w sprawie polskojęzycznej edukacji na Litwie.
„Jest prawdopodobne, że ta kwestia w ogóle nie została zbadana, ponieważ nie przedstawiono nic konkretnego, co jest szczególnie złe” – powiedział w piątek BNS G. Kirkilas. Przewodniczy także delegacji Sejmu na zgromadzenie członków Sejmu litewskiego oraz polskiego Sejmu i Senatu.
Według niego „politykom bardzo łatwo jest spekulować na tematy, które nie dotyczą ich kraju, ale gdzie indziej”.
„Ta uchwała nie wnosi nic specjalnego, ale w obecnej sytuacji jest oczywiste, że dopóki w Polsce nie uformuje się nowy parlament i nowy rząd, trudno o bardziej aktywne stosunki, nawet jeśli będzie kontynuowana współpraca handlowa i wojskowa” – stwierdził. wiceprzewodniczący Sejmu.
„Oczywiście takie wypowiedzi nie przyczyniają się do poprawy relacji” – dodał socjaldemokrata.
W piątek polski Sejm niemal jednomyślnie przyjął uchwałę wzywającą Litwę do podjęcia działań zapewniających mniejszości polskiej odpowiednie warunki do nauki języka polskiego.
„Chcemy rozwijać wzajemne relacje oparte na wzajemnym poszanowaniu praw i tożsamości obywateli obu krajów” – czytamy w uchwale polskiego Sejmu.
Mówi, że protesty litewskich Polaków, które miały miejsce tydzień temu, „były kolejnym dramatycznym przejawem dążenia mniejszości polskiej do zachowania swojej tożsamości, języka i kultury”. Część polskich uczniów 2 września nie poszła do szkoły i udała się na St. Messe w Wilnie. Protestowali przeciwko reorganizacji części szkół i domagali się przywrócenia uproszczonego egzaminu z języka litewskiego.
Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe przyjętą w 2011 roku uczniowie mniejszości narodowych zaczęli zdawać powszechny egzamin z języka litewskiego, ale wolno im popełniać więcej błędów.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”