Logo AB „Orlen Lietuva”. Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).
Wraz z rozpoczęciem realizacji największego w historii Możejek projektu przebudowy rafinerii „Orlen Lietuva”, jedynej w krajach bałtyckich, lokalni przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na klientów i dodatkowe dochody. Zarządca miasta mówi, że firma spodziewa się masowego napływu ludzi w czerwcu, kiedy rozpoczną się najważniejsze prace.
„Tam trwają prace, ale w tej chwili nie widzimy dalszego ruchu w mieście” – powiedział BNS burmistrz Możejek Vidmantas Macevičius. Dodał, że obecnie w zakładzie trwają tylko prace przygotowawcze.
Według niego remont zakładu, który miał miejsce wiosną i latem 2022 r., przyciągnął do miasta wielu pracowników, a latem tego roku może ich być jeszcze więcej, bo prowadzona będzie jedna z najważniejszych prac modernizacyjnych – transport i montaż reaktora o masie 1800 ton.
Reaktor o długości 100 metrów, szerokości 6,5 metra i wysokości 10 metrów zostanie przywieziony do portu w Kłajpedzie w sierpniu i przetransportowany transportem drogowym do elektrowni w Możejkach.
W ubiegłym roku ogłoszono, że tego lata w Możejkach pracować będzie około 2500 pracowników z Litwy i innych krajów europejskich.
Kierownik Hotelu Valina w Możejkach, Alina Gromakova, powiedziała, że duże projekty zakładu w Możejkach mają pozytywny wpływ na jej biznes: „Praktycznie z tego żyjemy”.
Bizneswoman powiedziała, że podczas poprzednich remontów w hotelu prawie nie było już wolnych pokoi, a obroty podwoiły się. W związku z tym wyremontowano schody hotelowe, wymieniono część mebli i przeprowadzono inne naprawy.
Jednak według niej obfitość klientów jest chwilowa, bo po przebudowie lub pracach remontowych w zakładzie wszystko wraca do poprzedniego stanu.
„Przyszło i poszło normalnie. (…) Podczas remontu jest wzrost, ale to jest tymczasowe” – powiedziała A. Gromakowa.
Marius Banaitis, właściciel restauracji „Mario” w Możejkach, powiedział, że podczas remontu fabryki zeszłej wiosny i lata do miasta przybyło więcej obcokrajowców: Włochów, Polaków i Szwedów.
„Całkowita liczba klientów wzrosła o pięć procent” — powiedział Banaitis.
Powiedział, że w zeszłym roku nie odczuł ogromnego napływu klientów, bo jego biznes jest nastawiony na tych bardziej zamożnych. Ponadto, według niego, remont fabryki w ubiegłym roku nie tylko przyciągnął do Możejek więcej ludzi, ale i więcej różnych wydarzeń.
Vaidotas Jermolavičius, właściciel agroturystyki w Możejkach „Vila Šerkšnė”, powiedział, że nie zauważył w tym roku wzrostu liczby klientów, ale zeszłej wiosny, podczas remontu majątku trwałego „Orlen Lietuvos”, biznes rozrósł się z trzeci – w jego willi zakwaterowani byli robotnicy budowlani.
V. Jermolavičius uważa, że jego biznes również wzrośnie w tym roku, ale nie spodziewa się żadnych długoterminowych bezpośrednich korzyści z odbudowy.
„Generalnie wpływ jest, trzeba patrzeć w przyszłość. Może nam to nie wyjdzie (wpływ długoterminowy – SNB), ale na pewno przyniesie korzyści innym. (…) Jeśli Jonas a Petras może sobie pozwolić na więcej, to korzyść dla całego powiatu” – powiedział biznesmen.
641 mln Projekt EUR jest realizowany przez brytyjską firmę świadczącą usługi energetyczne Petrofac Ltd. Zainstaluje nową jednostkę krakingu katalitycznego, zwiększy wydajność zakładu, zapewni usługi inżynieryjne, zaopatrzeniowe, budowlane i inne.
Projekt, którego zakończenie planowane jest do końca 2024 roku, ma zwiększyć wydajność rafinacji produktów naftowych z 72% do 84%, dzięki czemu spółka będzie mogła uzyskać taką samą ilość produktów z 20% niższej ilości ropy naftowej, a zysk operacyjny EBITDA ma wzrosnąć o około 68 mln rocznie. EUR.
Według polskiego „Orlenu” to największa inwestycja na Litwie w jej historii od 2006 roku.
Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”