Dotyczy to szczególnie grup wrażliwych – dzieci, osób starszych, osób o ciemnej karnacji. W komunikacie prasowym stwierdzono, że coraz więcej litewskich instytucji medycznych kupuje te urządzenia.
Problemy z niewyraźnymi żyłami
Znaczenie urządzenia do wyszukiwania żył może być trudne do zrozumienia dla osób z widocznymi żyłami. Z tego powodu nie napotykają żadnych problemów w gabinecie zabiegowym. Inne osoby z pewnością doświadczyły nieprzyjemnego uczucia ukłucia i próby dotknięcia żyły, ale bez powodzenia. Powtarzające się zastrzyki stymulują organizm do produkcji hormonów stresu, powodują dyskomfort i w dłuższej perspektywie mogą powodować fobię u lekarzy.
Lekarze i pielęgniarki doskonale zdają sobie sprawę z problemów związanych z wkłuciem żyły. Zapytana, dlaczego zdecydowano się na inwestycję w tę technologię, przedstawicielka jednej z największych litewskich instytucji medycznych jako główny cel podała poprawę samopoczucia pacjentów i podkreśliła, że sama zauważyła zadowolonych pacjentów.
„Zakupiliśmy wykrywacz żył jako innowacyjne narzędzie do leczenia pacjentów, u których żyły są niewidoczne. W ich przypadku wkłucie żyły wymaga dużej koncentracji i doświadczeń psychologicznych, ponieważ nierzadko trzeba zostać dźgniętym nożem. Staramy się tego unikać. jako przykład podam sytuację pacjentki.Narzekała, że trudno zobaczyć i wyczuć jej żyły, więc pielęgniarkom zawsze było trudno je znaleźć za pierwszym razem.Użyłam fiolki i udało mi się zrobić wkłucie żyły za pierwszym razem. Stwierdziliśmy też, że łatwiej i szybciej pracuje się także personelowi medycznemu” – stwierdził lekarz.
Vein Finder to nowa technologia, której celem jest zwiększenie prawdopodobieństwa wykonania pierwszego dokładnego wkłucia żyły. Szacuje się, że w ten sposób koszty jednorazowych działań są niższe, a czas trwania procedury znacznie skrócony.
Obecnie najczęstszym wyborem jest wykrywacz żył na podczerwień. Działanie urządzenia jest proste: cząsteczki hemoglobiny znajdujące się w naszej krwi reagują na promienie podczerwone emitowane przez wykrywacz żył, są kierowane na pożądany obszar skóry, a cząsteczki hemoglobiny je absorbują. W rezultacie wystające żyły są widoczne na ciele za pomocą światła.
Detektory żył cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie – mówi zastępca dyrektora ds. medycyny i pielęgniarstwa jednej z największych instytucji medycznych na Litwie:
„Po raz pierwszy zobaczyliśmy wykrywacz żył dziesięć lat temu podczas prezentacji. Zrobił na nas wrażenie i zachęcił nas do jednorazowego zakupu dla naszych klinik. To wspaniale, że udało się Państwu zrealizować zeszłoroczne plany zakupowe. Staramy się dystrybuować ilość urządzeń, tak aby była dostępna na wszystkich oddziałach. Uważamy, że badanie żył będzie opłacalne tylko wtedy, gdy uda nam się pobrać krew od pacjentów przy minimalnym dyskomforcie i bez konieczności ponownego nakłucia” – powiedziała kierownik oddziału pielęgniarskiego szpitala instytucja, z którą przeprowadzono wywiad.
Duże korzyści z małego urządzenia
Jeśli przyjrzymy się bliżej echosondom żył, dostrzeżemy wiele zalet urządzenia: łatwość obsługi, uniwersalne zastosowanie u różnych pacjentów i gałęzi medycyny: pediatria, chirurgia plastyczna, onkologia itp. Jest to szczególnie przydatne w nagłych przypadkach, gdy każda minuta jest ważna dla ratowania życia człowieka. W tym momencie naprawdę nie mamy czasu na długie szukanie żył.
Ważne jest również, aby ta metoda wykrywania żył nie była inwazyjna i nie powodowała szkodliwych skutków. Łatwo dostosowuje się do różnych środowisk, ponieważ można dostosować jasność, kolory i wybrać żądany rozmiar obrazu. Dotyczy to szczególnie wkłucia żyły u dzieci, gdzie należy obserwować mniejsze żyły.
Przy aktywnym korzystaniu z lokalizatora żył jedno urządzenie może nie wystarczyć, gdyż naładowana bateria wytrzymuje około 5 godzin.
Najbardziej potrzebne dzieciom i dziadkom
Kiedy żyły pacjenta nie są widoczne, można uciskać, skręcać rękę, ale nadal trzeba dźgać zgodnie z intuicją. Gorzej, jeśli pacjentem jest dziecko. Następnie, nawet w celu wykonania pierwszego wstrzyknięcia, należy wezwać inne pielęgniarki, aby pomogły i podeprzeły dziecko w fotelu. Jeśli żyła nie jest dotknięta, wykonanie drugiego nakłucia staje się dość skomplikowane.
Zgadza się z tym również młoda matka Živilė Kasparavičienė, która w zeszłym miesiącu przebywała z dzieckiem w szpitalu w Kownie:
„Mój syn nie ma jeszcze dwóch lat. Jak większość dzieci w jego wieku jest pulchny, więc jego żyły nie są tak naprawdę widoczne. Kiedy miał wirusa Noro i musiał w szpitalu założyć cewnik do żyły, było to duży problem. Nie miałam zielonego pojęcia o wykrywaczu żył, ale może chociaż taki znajdzie się na oddziałach dziecięcych, w końcu najgorzej robią najmłodsi. A pielęgniarki są bardzo zestresowane, procedura jest długa, dziecko płacze” – otwarcie wyraziła kobieta zapytana o doświadczenia ze szpitala.
Finder żył jest również przydatny do wykrywania żył u pacjentów starszych, otyłych lub po prostu ciemnoskórych. Urządzenie można dostosować do różnych środowisk i pacjentów.
Zdaniem ankietowanego pracownika placówki medycznej korzystającej z echosondy, choć większość oddziałów ma już pozytywne opinie na temat tego urządzenia, to na oddziale hematologii trudniej jest zastosować je na oddziale hematologii, ponieważ żyły tych pacjentów uległy znacznym zmianom pod wpływem leków stosowanych w chemioterapii. więc niewiele może im pomóc.
Chcemy innowacji w medycynie
Znaleźlibyśmy wiele urządzeń i wynalazków, takich jak wykrywacz żył. I choć innowacyjnych wyrobów medycznych jest wiele, to ich zakup wymaga znacznych nakładów finansowych. Instytucje litewskie w różny sposób, w zależności od swoich możliwości i potrzeb, starają się dysponować takimi narzędziami, które można wykorzystać, aby pomóc zarówno pacjentowi, jak i personelowi pielęgniarskiemu. Niezależnie od tego chcielibyśmy, aby większy odsetek pacjentów odczuł inwestycję.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”