Film „Pozwól mi wrócić do domu” ujawnia informacje o jednym z najstraszniejszych planów Rosji podczas inwazji wojskowej na Ukrainę – masowych porwaniach ukraińskich dzieci za zgodą państwa. Zdaniem reżysera ukraińskie dzieci to niewidzialne ofiary wojny:
„Od siódmego roku życia wychowywała mnie niewidzialna ofiara wojny. Dorastałem na opowieściach wojennych mojego dziadka na wygnaniu. Gdy był małym chłopcem, rosyjscy okupanci wygnali go z ojczyzny, Litwy. Mój dziadek opuścił już Annapilin, ale historie, które opowiadał o wygnaniu, wciąż żyją w moim sercu. Rosyjscy okupanci porywali wówczas dzieci, ale dlaczego dzieje się to teraz? Jak temu zapobiec? Z rosyjskiego punktu widzenia ukraińskie dzieci są niczym; terytorium, władza i ambicja są bardzo ważne.
Reżyser powiedział, że małe dzieci, które nie mają jeszcze ukształtowanego światopoglądu, są „reedukowane”, rusyfikowane i wykorzystywane do celów propagandowych.
„Porwane dzieci nie mają wolności wyboru, więc ich sytuacja staje się prawdziwą tragedią. Rosjanie twierdzą, że te dzieci nie mają rodziców, którzy by się nimi zaopiekowali, ale prawda jest taka, że władza po prostu dzieci porywała. Czujemy ból za każdą skradzioną dziecko. Ten film podnosi świadomość i wzywa do pilnych działań” – powiedział DM Olsson.
W Cannes organizatorzy imprezy nie szczędzili dobrych słów twórcom i chcieli, aby film promował pozytywne zmiany.
MIPDOC Project Pitch, odbywający się co roku w Cannes, to wyjątkowy konkurs prezentujący nowe projekty telewizyjne Doc & Factual o największym potencjale. Konkurs skierowany jest do twórców i producentów poszukujących finansowania lub współpracy przy realizacji swoich projektów.
Więcej informacji TUTAJ.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”