Już jutro, w sobotę, o godz. Sala koncertowa w Kłajpedzie – koncert finałowy III Kłajpedzkiego Festiwalu Wiolonczelowego „Azul”.
Wystąpi Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna (dyrektor artystyczny i dyrygent Modest Pitrėnas), soliści: Martti Rousi (wiolonczela, Finlandia), Enrico Dindo (wiolonczela, Włochy), Marcel Johannes Kits (wiolonczela, Estonia), Krzysztof Karpeta (wiolonczela, Polska) , poprowadzi Robert Šervenik. Wykonane zostaną utwory Vidmantasa Bartulisa, Alissona Kruusmaa (Estonia, światowa premiera) i Osvaldasa Golijovsa.
Koncert finałowy festiwalu można określić jako koncert interakcji kilku powiązanych ze sobą kultur.
Kultury zjednoczone dźwiękiem wiolonczeli. Po zmianie oblicza w kalejdoskopie podczas festiwalu, otwierając się na wiele kolorów, wiolonczela podsumowuje współkulturowy stan twórczy dzisiejszego wieczoru, zapraszając do przeżywania bogatych muzycznych doświadczeń, które jednoczą narody, ich twórców i wykonawców.
Nazwa koncertu pochodzi od utworu „Azul” (po hiszpańsku „niebieski”) jednego z najsłynniejszych kompozytorów O. Golijova.
Argentyński kompozytor pochodzenia żydowskiego z Europy Wschodniej, wykształcony w Izraelu, obecnie mieszkający w Stanach Zjednoczonych, O. Golijov łączy w swojej twórczości wpływy kulturowe czasów, gdy chrześcijanie, żydzi i Arabowie żyli w pokoju, jego muzyka „wypływa z trzech nurtów kulturowych w jedno”.
Azul, jeden z najwybitniejszych koncertów wiolonczelowych tego stulecia, zrodził się z doświadczeń kompozytora na Bliskim Wschodzie w 2000 roku.
Region nawiedziła fala przemocy, a po powrocie do Nowego Jorku O. Golijov odwiedził Planetarium Haydena.
Później powiedział, że zobaczył obrazy Ziemi z góry, które „po prostu mnie zszokowały: jak ta niesamowita planeta, na której żyjemy, patrząc na nią i nie czując całego bólu na powierzchni naszej planety”.
Światową premierą przypadku wolności twórczej w koncercie jest koncert „Subtle Soundscapes” młodego estońskiego kompozytora A. Kruusmaa na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną „Ali” (Wings, 2023), poświęcony wielkiemu fińskiemu wiolonczeliście. M. Rousi, który wykona najnowsze dzieło.
„Dla mnie ta praca jest odzwierciedleniem wolności i ruchu, zdolności do wznoszenia się i osiągania wyżyn, które inaczej byłyby nieosiągalne” – mówi autorka.
Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę (wersja na 2 wiolonczele i orkiestrę) z pierwszego okresu twórczości zawsze podróżującego kompozytora V. Bartulisa ma wiele podobieństw w sensie ideowym z muzyką Broniausa Kutavičiusa, który wywarł wielki wpływ na na samego V. Bartulisa. Dlatego ta sztuka wniesie tożsamość litewską do współkulturowego obrazu programu.
Po raz pierwszy na Litwie utwory wykonuje jeden z najsilniejszych zespołów – Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją R. Šerveniksa oraz imponująca lista uznanych wiolonczelistów: M. Rousi, E. Dindo, MJ Kitsas, K. Karpeta.
Zasiadają w jury tegorocznego konkursu w Kłajpedzie, prezentując publiczności tegorocznego festiwalu wiolonczelowego swoje światowej sławy doskonałość.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.