Festiwal teatralny „Jaunatis” powróci jesienią do Pałacu Rybaków w Kłajpedzie

otwarte rozmowy

W ten sposób wkrótce rozpocznie się XIV „Jaunatis”. Program festiwalu obejmuje sześć spektakli teatralnych w Wilnie, Kownie i Kłajpedzie, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane w mieście portowym. Choć festiwal dedykowany jest dzieciom i młodzieży, tematyka pokazów będzie odpowiednia dla bardzo szerokiego grona odbiorców. Będą opowiadać o bolesnym przecięciu idealizmu i młodzieńczego maksymalizmu z rzeczywistością, poszukiwaniu tożsamości płciowej, kwestiach społecznych, stawiać pytania o ludzką naturę i oczywiście podążać za baśniami i zapraszać do marzeń.

Już nazwa pierwszego spektaklu teatru Oskara Koršunovasa, który otworzy festiwal teatralny „Jaunatis”, jest intrygująca – „Trans Trans Trance”. Dramaturgię tego spektaklu stworzyła reżyserka Kamilė Gudmonaitė wraz z aktorami, nie na podstawie oryginalnej sztuki czy literatury, ale na materiale stworzonym i odkrytym podczas prób. Utwór zrodzony z otwartych rozmów zadaje pytanie, jak bardzo tożsamość płciowa na nas wpływa i kształtuje? Co dzieje się z osobą, której wnętrze nie pasuje do zewnętrza? Czy trudno jest zaakceptować siebie takim, jakim naprawdę jesteś, jeśli nie zawsze jesteś akceptowany przez społeczeństwo? „Ofiarami stereotypów są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Taka norma wręcz zachęca do przemocy, bo ci, którzy jej nie szanują, na ogół znajdują się na marginesie życia społecznego” – powiedział reżyser. Spektakl „Trans Trans Trance” zebrał dobre recenzje na międzynarodowych festiwalach w Londynie (Wielka Brytania), Mediolanie i Rzymie (Włochy), Lublinie i Warszawie (Polska), Berlinie (Niemcy).

Gwiazdy aktorki Dovilė Kundrotaitė, Jovita Jankelaitytė i Adelė Šuminskaitė.

Oda do rozpaczy

Kowieńska grupa teatralna „Teatronas” zaprezentuje na festiwalu „Jaunatis” spektakl rozpaczy „Candidas czyli śmierć optymizmu”. Tutaj reżyser Gildas Aleksa opiera się na opowiadaniu francuskiego pisarza i filozofa Voltaire, krytykującym filozofię optymizmu Leibniza, a młoda trupa próbuje zmierzyć się z bolesnymi tematami przez pryzmat komedii nieugiętymi oczami Kandyda.

Spektakl opowiada o zderzeniu ambicji, idealizmu i młodzieńczego maksymalizmu młodego pokolenia z rzeczywistością, w której pożywienie, przetrwanie i współistnienie zabiera czas na realizację marzeń, a potem pragnienie marzeń. „Spektakl (…) zaprasza nie tylko tych, którzy oczekują ciągłych portretów psychologicznie wykreowanych postaci czy efektownych i pokręconych wątków. Niezależnie od tego, jak się na to patrzy, zawsze jest to dzieło filozoficzne: ma więcej refleksji społecznej niż tradycyjne przedstawienie .I dużo śmiechu…” powiedział G. Aleksa.

W sztuce „Kandydas albo śmierć optymizmu” grają Arnas Ashmons, Renida Baltrušaitytė, Matas Dirginčius, Milda Jonaitytė, Karolis Kasperavičius, Milda Naudžiūnaitė.

Tutaj życie może się czegoś nauczyć od teatru.

Zagra go pan Repšys

„W wykonaniu Mariusa Repšysa” – jakby wszystko zostało powiedziane… Jeden z najsłynniejszych aktorów Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego, który stworzył wiele niezapomnianych ról i zdobył najwyższe nagrody teatralne i filmowe. Publiczność spodziewa się spotkania z Panem Repšiusem w spektaklu tzw. Być bardzo blisko. Wybierz się w głęboką podróż w podświadomość, w wewnętrzny kosmos, napij się ze źródeł pamięci, walcz z cieniami, baw się z duszami, szukaj swojego boga.

W ciągu ostatnich kilku lat pan Repšys pojawił się na ekranach iw prasie nie tylko jako twórca ról teatralnych i filmowych, ale także jako osoba borykająca się z uniwersalnymi problemami znanymi wielu. Aktor odważnie i otwarcie mówi o depresji i epizodach psychotycznych, które dręczą go od dzieciństwa. Zagra na scenie Palais des Pêcheurs. Ale jak się bawić? Czy można nie grać samemu? W tych pytaniach, podobnie jak w spektaklu, teatr miesza się z życiem. Ale teatr to miejsce, w którym szaleństwo jest dozwolone, a w życiu go nie rozpoznajemy. Zespół kreatywny spektaklu wierzy, że życie może się czegoś nauczyć od teatru.

O naturze ludzkiej

Na festiwalu teatralnym „Jaunatis” pojawi się także niezwykle rzadki gość w portowym mieście – Państwowy Teatr Lalek w Kownie ze spektaklem „Las Bogów” opartym na słynnej powieści Balisa Sruogi o tym samym tytule, która ukazuje doświadczenia w Obóz koncentracyjny Štuthof (Polska) podczas II wojny światowej.

Spektakl zdobył największą litewską nagrodę teatralną – Złoty Krzyż Sceny jako najlepszy w 2021 r. obiekty i spektakl teatru lalkowego. „Las Bogów” to niekonwencjonalny spektakl teatru lalek. Nie odbiegając od oryginalnego tekstu i zachowując ironiczny ton opowieści, spektakl ukazuje relacje między strażnikami a więźniami, hierarchię obozową, wyniszczającą pracę, nędzne gospodarstwo domowe i kary niszczące ludzką godność. Reżyserka Agnė Sunklodaitė, opierając się na swoich udanych doświadczeniach twórczych i możliwościach gatunkowych teatru lalek i przedmiotu, w spektaklu zgłębia istotne pytania o ludzką naturę: czym jest człowieczeństwo?, gdzie przebiega granica między człowieczeństwem a dehumanizacją? Według twórców serialu powieść B.Sruogi jest dziś bardziej aktualna niż kiedykolwiek, ponieważ ludzie mają tendencję do zapominania wspaniałych lekcji historii.

W spektaklu „Las bogów” występują Saulius Bagaliūnas, Dominyka Budinavičiūtė, Mindaugas Černiauskas, Indrė Endriukaitė, Remigijus Endriukaitis, Darius Krapikas, Rokas Lažaunykas, Vigita Rudytė, Laima Strazdauskienė.

Wprowadzenie do natury

Młodszym widzom na pewno spodoba się spektakl „Opera mydlana: Bubble Love” ze „Stalo Teatro” w Wilnie. Reżyserkę Saule Degutytė zainspirowało do stworzenia tego spektaklu spotkanie z pisarką Ievą Babilaitą, która powiedziała, że ​​tworzy namalowaną książkę bez słów. Według reżyserki, kto otwiera tę książkę, może stworzyć opowieść, dlatego nie nazywa jej spektaklu, tylko teatralną instalacją – podręcznikiem poznawczym natury.

„Każdy z nas, ludzi, żyje we własnej bańce bakterii, która nas chroni i zawsze chcemy ją zniszczyć mydłem antybakteryjnym. To był pierwotny pomysł, ale później, gdy wybuchła pandemia, nie było. „mydło jest złe”, powiedział dyrektor S. Degutytė.

Ten niezwykle piękny wizualnie spektakl to podróż przez wieki Ziemi, pierwszych kolonii bakterii, które produkowały tlen do przyszłego życia. Od lochów w koronach drzew, przez życie mrówek, poprzez przemiany z jednej formy w drugą, przez lasy i wody z wielorybami, kaczkami, pszczołami i ptakami.

Paulina Simutytė i Balys Ivanauskas występują w instalacji „Opera mydlana: Bubble Love”, autorem muzyki jest kompozytorka Snieguolė Dikčiūtė.

Aktorzy będą tańczyć i śpiewać

Jeden z gospodarzy i organizatorów XIV Festiwalu Teatralnego „Jaunatis” – Młodzieżowy Teatr Rybackiej Komnaty Kłajpedy „Be Duru” zaprosi na bajkę.

W tym roku teatr „Be durū”, który świętuje 60-lecie działalności twórczej, przygotowuje premierę odnowionego „Czarnoksiężnika ze Szmaragdowego Miasta”, prowadzonego przez wieloletnią dyrektor artystyczną tego teatru, Angelė Juškevičienė, dla zamknięcie festiwalu.

W zabawnym spektaklu muzycznym, w którym aktorzy tańczą i śpiewają, a publiczność wspiera ich kotami, młodzi widzowie spotkają się ze swoimi ulubionymi postaciami – czarodziejami Vinilą i Gudvinem, małą Elle i innymi barwnymi postaciami.

Nastrojową muzykę do spektaklu stworzył Haroldas Šlikas, projektantka kostiumów – Olga Ronkaitienė, choreografka – Jolanta Ženčienė.


Program wakacyjny

3 października o 19:00 – Spektakl OKT / Wileński Teatr Miejski „Trans Trans Trance” (N 14).

12 października 10.00 i 12.00 – Wileński spektakl „Stalo Teatro” „Opera mydlana: miłość bańki”.

17 października o 19:00 – Spektakl kowieńskiej trupy teatralnej „Teatronas” „Kandida czyli śmierć optymizmu” (N 16).

27 października o 19:00 – Spektakl Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego „Vaidina Marius Repšys” (N 16).

17 listopada o 19:00 – Spektakl Narodowego Teatru Lalek w Kownie „Las Bogów” (N 16).

20 listopada godz. 12.00 – Spektakl „Bądź drzwiami” Kłajpedzkiego Teatru Kameralnego Rybaków „Czarnoksiężnik miasta Smaragd”.

Sprzedaż biletów prowadzi „Bilietai.lt”. Uczniowie, studenci, seniorzy i osoby niepełnosprawne podlegają 50%. dostawa


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *