Pierwszy dzień – w nowych przestrzeniach
Początek festiwalu „Kowno jazz” ogłoszono wczoraj nawet w dwóch nowych przestrzeniach: z trybami – w kowieńskim „Akropolis” oraz darmowym koncertem Pawła Kaczmarczyka, muzyka zaliczanego do elity europejskich pianistów, oraz Judyty Pisarczyk, najlepszy wokalista, który wydał w 2018 roku płytę polskiego jazzu w kategorii debiut, „Volfas Engelman w galerii”.
J. Pisarczyk, który śpiewał po raz pierwszy na Litwie i oczarował publiczność swoim emocjonalnym jazzem, podzielił się tym, co go inspiruje do tworzenia. Młoda autorka wspomniała, że wiele jej kompozycji narodziło się w domu jej rodziców w małym miasteczku w Polsce.
„Często moi krewni jako pierwsi słyszą nowe kompozycje” – powiedział solista.
Zadedykowała też piosenkę Indrze Jučaicie-Sarneckieniemu, dyrektorowi artystycznemu festiwalu świetlistej pamięci „Kowno jazz”. Świat jazzu stracił na początku tego roku kobietę, która kochała muzykę i życie. Powierzono jej także cały festiwal, najważniejsze punkty programu, którymi Indrė zdołała się zająć w zeszłym roku, kiedy była ciężko chora. Nazwisko jednego z organizatorów festiwalu jazzowego padło również podczas prezentacji kolekcji stworzonych przez studentów kierunku Fashion Design Kolegium Sztuk Pięknych w Kownie. Projektują ubrania, tworzą niepowtarzalne projekty tkanin z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, aktywnie uczestniczą w różnych modowych wydarzeniach, a ich kolekcje co roku z powodzeniem paradują w rytm muzyki na wybiegu imprezy „Jazz Fashion”.
I gwiazdy i wiadomości
Przez 33 lata „Kaunas Jazz Festival” miał wszystko – gwiazdy światowego formatu, nawet czterogodzinny występ artysty, tysiące koncertów, scenę zasypaną dolarami, nowe przestrzenie odkryte dla jazzu.
Jak mówi Jonas Jučas, twórca największego festiwalu jazzowego na Litwie, w tym roku też będzie co wspominać.
Tradycją stało się już dostarczanie fanom „kowieńskiego jazzu” wielu niezapomnianych i wartościowych występów muzycznych. Wszystkie są publikowane na stronie internetowej festiwalu.
Nie ma wątpliwości, że nie tylko dzisiejsze koncerty, z których jeden w Kownie jest bezpłatny, ale i najważniejsze wydarzenia przyszłego tygodnia zrobią wrażenie.
„Pierwszy światowy gwiazdor jazzu, John Scofield, przyjechał do naszego kraju w 1995 roku. Od tego czasu co roku mamy coś, co zaskakuje i zachwyca miłośników muzyki na żywo” – powiedział J. Jučas.
Zapisany w historii muzyki!
Jeden z najlepszych perkusistów na świecie, którego nazwisko za swój wkład w muzykę jest nawet prezentowane na wystawach dwóch ekskluzywnych muzeów na świecie – Modern Drummer Fame i Classic Drummer Fame! A to tylko niewielka część tego, co szczególnego wydarzyło się po raz pierwszy na Litwie 28 kwietnia. Billy Cobham, który wystąpi na festiwalu „Kaunas Jazz”.
W przestrzeni publicznej krąży wiele informacji na temat muzycznego stylu perkusisty, który zainspirował wielu, jego trwającej siedem dekad kariery, która otworzyła drzwi do wszystkich prestiżowych sal koncertowych, od Nowego Jorku po Zurych. Ale mało kto wie, że Cobham, który błyszczy w Narodowym Teatrze Dramatycznym w Kownie, gra na perkusji techniką otwartej ręki, która pozwala muzykowi grać bez krzyżowania prawej ręki na bębnie. Kolejny intrygujący fakt, słynny projektant jest leworęczny!
„Bilety na jego występ zostały wyprzedane natychmiast, ale po otrzymaniu wielu próśb znalazłem kilka dodatkowych miejsc. Mam nadzieję, że uszczęśliwi to tych, którzy chcą usłyszeć wyjątkowego artystę” – powiedział J. Jučas.
Masz sekret
„Jazz powinien być nie tylko słyszany i odczuwany, ale także eksplorowany i wyciągany z niego” – taką ideą podzieliła się w wywiadzie wielokrotnie nagradzana piosenkarka i autorka tekstów Zara McFarlane.
29 kwietnia w Narodowym Teatrze Dramatycznym w Kownie i 30 kwietnia. W Wilnie gościem festiwalu „Kaunas jazz” występującym w kościele św. Katarzyny jest jedna z najsłynniejszych współczesnych brytyjskich wokalistek jazzowych. Elokwentne i prowokacyjne brzmienie jego głosu wyróżnia się tym, że łączy w sobie wiele wpływów jazzu, reggae, folku i nu-soulowych stylów muzycznych. A gdzie inspiracje jamajskimi tradycjami ojczyzny jego przodków… Wszystko to zdaniem oceniających standardy jazzowe w niezwykły, osobliwy i czarujący sposób poszerza granice muzyki wykonywanej lub tworzonej przez Zarę.
Ci, którzy słyszeli o May Day Kurcie Ellingasie, który wystąpi na arenie „Žalgiris” w Kownie, powiedzą, że jest jak Frank Sinatra z supermocami – jego umiejętność łączenia wyraźnego wyczucia melodii z niesamowitym głosem czyni go wyjątkowym w świat muzyki. Nazywany przez New York Times „wybitnym wokalistą jazzowym naszych czasów”, Kurt Elling jest jednym z najwybitniejszych wokalistów jazzowych na świecie.
Dziś kolekcja Kurta obejmuje piętnaście nominacji do nagrody Grammy i dwa zwycięstwa w kategorii Best Vocal Jazz Album. Pierwsza statuetka jest za album „Dedicated To You” z 2009 roku. Wokalista zdobył w zeszłym roku swoją drugą nagrodę Grammy – za album „Secrets Are The Best Stories”.
Krytycy Downbeat, najważniejszego magazynu jazzowego na świecie, 17 razy wybrali K. Ellinga najlepszą wokalistką jazzową. Nawet dwanaście razy został wybrany najlepszym wokalistą roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Jazzowych. A to tylko kilka z wielu wyróżnień, jakie zdobył ten artysta.
Sekretem Kurta Ellinga jest wspaniale opanowany i niezrównany głos, wirtuozowskie improwizacje i poezja, która wyłania się z każdego utworu.
Galeria zdjęć:
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”