Fala elektryczności na Litwie spowodowała wzrost cen energii elektrycznej dla konsumentów

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Po wyjątkowo ciepłej pogodzie w październiku i na początku listopada, deszcze z ostatniego tygodnia zwiększyły zużycie energii elektrycznej na Litwie o około 5%. Podobne tendencje doprowadziły do ​​wzrostu hurtowych cen energii elektrycznej w całym regionie.

W listopadzie 1420 dni średnia hurtowa cena energii elektrycznej w strefie cenowej Litwy North Pool wzrosła o jedną trzecią w porównaniu z poprzednim tygodniem, ze 182 do 239 euro/MWh, informuje zarządca litewskiej sieci przesyłowej energii elektrycznej Litgrid.

Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej była taka sama jak na Litwie, natomiast w Estonii wyniosła 238,5 EUR/MWh.

W ubiegłym tygodniu zużycie energii elektrycznej na Litwie gwałtownie wzrosło, zwłaszcza w weekend, kiedy temperatura powietrza była ujemna. Podobne tendencje panują w innych częściach Bałtyku i Skandynawii, np. konsumpcja oktylu wzrosła o 16% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Chociaż nadal oszczędzamy energię elektryczną i zużywamy ją mniej niż w ubiegłym roku, rosnący popyt napędza ceny, cytuje w raporcie Liutauras Varanaviius, dyrektor działu strategii Litgrid.

Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 26% zużycia energii elektrycznej opalanej olejem. Łącznie w zeszłym tygodniu na Litwie wyprodukowano 60 GWh energii elektrycznej, o 25% mniej niż w poprzednim tygodniu, kiedy produkcja osiągnęła 80 GWh.

Produkcja energii wiatrowej na Litwie znacząco spadła w ciągu tygodnia, z 41 GWh do 19 GWh. Wzrośnie również produkcja hydroelektryczna z 17 GWh do 14 GWh. Tylko fabryka Illumin wyprodukowała o 9% więcej, jej produkcja wzrosła z 21 GWh do 23 GWh.

[infogram id=”a8aee0ed-b4fd-4768-9f2b-c45499026a5f” prefix=”SwO” format=”interactive” title=”Copy: Elektros gamyba lapkriio 14-21″]

Energia cieplna wytwarza 38% energii elektrycznej wytwarzanej na Litwie, energia wiatrowa 31%, energia wodna 23%, energia słoneczna 2% i inna energia 6%.

W porównaniu z poprzednim tygodniem całkowity import wzrósł trzykrotnie, ze 153 GWh do 203 GWh. Rozróżniając import ropy, 58% energii elektrycznej trafiało do Skandynawii przez połączenie NordBalt, 22% było importowane przez granicę z Łotwą, a 20% do Polski.

Całkowity przepływ energii elektrycznej na Litwę podwoił się z 8 GWh do 16 GWh.

Do przepływu energii elektrycznej wykorzystano pasmo łącza LitPol Link na poziomie 18% w kierunku Polski i 49% w kierunku Litwy. Wykorzystanie przepustowości NordBalt wyniosło 0% w kierunku Vedia i 100% w kierunku Litwy.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *