Europa prawie podwoiła import broni w 2022 r

Import broni do Europy prawie się podwoi w 2022 r., wzmocniony przez masowe dostawy broni na Ukrainę, która stała się trzecim co do wielkości eksporterem broni na świecie, poinformowali w poniedziałek naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Badań nad Prawami Człowieka.Pokój Sztokholmski (SIPRI).

Według raportu w porównaniu z 2021 rokiem import wzrósł o 93%, napędzany rosnącymi wydatkami wojskowymi krajów europejskich, w tym Polski i Norwegii.

Ponadto oczekuje się dalszego przyspieszenia tempa importu.

„[Rusijos] inwazja faktycznie spowodowała gwałtowny wzrost popytu na broń w Europie, co będzie miało efekt fali i prawdopodobnie zwiększy import broni przez państwa europejskie” – powiedział Pieter Wezeman, starszy badacz w SIPRI.

Ukraina do zeszłego roku była znikomym importerem broni, ale w 2022 roku stała się trzecim krajem na świecie pod względem importowanej broni, za Katarem i Indiami.

Rozważane są wszystkie opcje, celem jest wzmocnienie zdolności wojskowych w pełnym zakresie technologii wojskowych.

Według danych SIPRI sama Ukraina stanowiła 31%. dostaw broni do Europy i 8% wszystkich dostaw na świecie.

Instytut ustalił, że import broni na Ukrainę, w tym ofiar, wzrósł ponad 60 razy w ciągu ostatniego roku.

Większość zapasów broni została dostarczona na Ukrainę, w tym ok. 230 systemów artyleryjskich ze Stanów Zjednoczonych; 280 transporterów opancerzonych z Polski i ponad 7000 z brytyjskich systemów rakiet przeciwpancernych, a także trochę nowo wyprodukowanego sprzętu, takiego jak systemy przeciwlotnicze, podał SIPRI.

Pełen asortyment broni

Instytut używa własnych jednostek wartości, a nie dolarów amerykańskich czy euro, przy opracowywaniu światowych rankingów handlu bronią.

Chociaż prawdziwa wartość światowego handlu bronią w dolarach amerykańskich jest trudna do ustalenia, ponieważ szczegóły finansowe wielu kontraktów nie są upubliczniane, szacuje się, że światowy handel bronią generalnie przekracza 100 miliardów dolarów rocznie. dolarów amerykańskich, kiedy SIPRI poinformowało w zeszłym roku, że całkowite wydatki wojskowe po raz pierwszy przekroczyły 2 biliony dolarów. Dolary amerykańskie.

SIPRI planuje opublikować szacunkowe wydatki wojskowe na 2022 rok w kwietniu.

Wzrost importu broni na Ukrainę przyspieszył pojawiający się już trend, ponieważ kraje europejskie zaczęły już odnawiać swoje uzbrojenie w związku z rosnącymi napięciami z Moskwą po aneksji Krymu w 2014 roku.

Państwa europejskie „już zamówiły lub planują zamówić” różne uzbrojenie – od „okrętów podwodnych po myśliwce, od dronów po pociski przeciwpancerne, od dział po radary” – zaznaczył P. Wezeman.

„Rozważane są wszystkie opcje, ponieważ celem jest budowanie zdolności wojskowych w pełnym zakresie technologii wojskowych” – dodał analityk.

W swoich badaniach SIPRI woli analizować trendy na przestrzeni pół dekady, ponieważ na dane roczne może mieć wpływ tylko kilka podpisanych umów.

Według raportu, w ciągu ostatnich pięciu lat (2018-2022) import broni do Europy wzrósł o 47% w porównaniu z poprzednim pięcioletnim okresem, podczas gdy światowe transakcje spadły o 5%.

W pozostałych regionach import spadł

W tym czasie, w przeciwieństwie do Europy, w ciągu ostatnich pięciu lat wszystkie inne kontynenty i regiony odnotowały spadek importu broni.

40% zaobserwowano w Afryce, 20% w Ameryce Północnej i Południowej, 7% w Azji i 9% na Bliskim Wschodzie. spadek importu.

Inne ważne wydarzenie dotyczy Bliskiego Wschodu, który w ostatnich latach stał się głównym kierunkiem eksportu broni. Do tego regionu wyeksportowano 32 proc. całkowitego światowego eksportu broni.

Bliski Wschód wyprzedził Azję i Oceanię, które zajmowały pierwsze miejsce przez wiele lat, ale spadły na drugie miejsce w 2022 r. z wynikiem 30%. wskaźnik.

Europa miała 27%. światowego eksportu broni.

Chiny nadal wydawały duże sumy na swoje wojsko, ale coraz częściej korzystały z produkcji krajowej, co zmniejszyło eksport do Azji, powiedział SIPRI.

Głównymi kierunkami dostaw broni były Katar (10% światowego eksportu), Indie (9%) i Ukraina (8%), Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (po 7%) oraz Pakistan (5%).

W pierwszej piątce światowych eksporterów w ciągu ostatnich pięciu lat pozostały Stany Zjednoczone (40%), Rosja (16%), Francja (11%), Chiny (5%) i Niemcy (4%).

Kraje te łącznie odpowiadają za trzy czwarte całego światowego eksportu.

Jednak podczas gdy udziały Stanów Zjednoczonych i Francji znacznie wzrosły, eksport pozostałych trzech krajów spadł.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *